Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie jest obecnie wschodzącą gwiazdą wśród opolskich zabytków. A mamy naprawdę bardzo mocną konkurencję pod względem rozpoznawalności zamków i pałaców, nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Na podium rozpoznawalności jest Zamek w Mosznej, potem mamy Zamek Piastów w Brzegu, Zamek w Dąbrowie, Zamek Górny w Opolu oraz Wieżę Piastowską, która jest pozostałością po nieistniejącym już zamku Piastowskim w Opolu. Zamek Niemodlin pomimo że został wykupiony w 2015 roku przez prywatnego inwestora, zdążył już wejść z dość grubym przytupem na arenę opolskich atrakcji.

Zamek w Niemodlinie

Zamek położony jest przy drodze krajowej numer 46, praktycznie w samym sercu Niemodlina.
Został on wymurowany w 1313 roku, na miejscu XIII – drewnianej kasztelanii. Pomysłodawcą był Bolesław syn księcia Bolka Opolskiego. Zamek w Niemodlinie, był we władaniu książąt piastowskich, aż do 1532 roku. Przez kolejne stulecia był niszczony, odbudowywany, przebudowywany i przechodził z rąk do rąk arystokratycznych rodów. Aż do zakończenia II Wojny Światowej, gdzie przez kolejne parę lat był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, a następnie pełnił funkcję liceum i szkoły podoficerskiej.
Po zamknięciu szkoły, przez kolejne lata stał opuszczony i popadał w ruinę, dopóki nie kupił go prywatny inwestor z Łodzi.

Zamek w Niemodlinie dopiero od 2015 roku, krok po kroku odzyskuje swój dawny blask. Zielone tereny otaczające zamek zostały uporządkowane, dach został całkowicie wymieniony. Zostało położone 120 tys. nowych dachówek na powierzchni 3 tys. m. kw., i kosztowało to trzy miliony złotych.

Zamek w Niemodlinie
Tak wygląda 120 tys. dachówek z góry


Prócz wyglądu zewnętrznego, trzeba było odremontować wnętrze zamku i dodać jakieś atrakcje, które mają przyciągnąć gości. I tak w 2017 roku powstała imitacja „Bursztynowej Komnaty”, zyskał również dziedziniec zamku, na którym rośnie soczysta trawa, a na górze zostały powieszone dziesiątki lampek. Zapalone po zachodzie słońca całkowicie zmieniają klimat zamku.

Niekwestionowanym hitem są podziemia, w których znajdziemy zbrojownię, krypty, salę ikon oraz podziemny tunel, który gdzieś się kończy po 50 metrach… legenda mówi, że prowadzi on aż do samego kościoła w Niemodlinie.

Tajemnicze podziemia.

 

Dużą popularnością cieszą się również malownicze freski i oklejone szyby na piętrze, a wszystko to za sprawą filmu „Jasminum”, Jakuba Koleskiego, który nakręcił film w murach na Zamku w Niemodlinie.

Zamek w Niemodlinie
Pozostałości z planu filmowego.


Największą atrakcją jest pół dzikie stado „Danieli” przechadzające po terenie zamku. Nie tylko można im zrobić przepiękne zdjęcia ale jak macie szczęście to i dokarmić. Póki co stado liczy 9 osobników ale sukcesywnie się powiększa. Zresztą jak będziecie zwiedzać zamek to zwrócicie uwagę na herb, który tam wisi – są w nim daniele.

Muszę przyznać, że jak miałem sesję fotograficzną dla Zamku w Niemodlinie, to właśnie daniele mnie zauroczyły najbardziej. Moje pierwsze spotkanie wyglądało tak, że był wczesny jesienny poranek. Na dziedzińcu, nie było żywej duszy. Akurat grzebałem w torbie aby zmienić obiektyw i kątem oka zobaczyłem, że na środku mostu stanął przywódca stada i zaczął się we mnie wpatrywać, po chwili ośmielona odwagą przywódcy stada wyłoniła się reszta stada, która z taką samą ciekawością jak ja, przyglądała mi się. Na pamiątkę tego spotkania, zrobiłem zdjęcie, które zamieszczam poniżej.

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie i jego mieszkańcy.

 

Zamek w Niemodlinie, w 2017 roku wygrał konkurs „Top 5 Zamków i Pałaców w Polsce”, co roku na jego terenie jest organizowane „Święto Karpia”, które od 2011 roku, zapisało się na stałe w kalendarzu imprez w województwie opolskim.

Sami widzicie, że na Zamku w Niemodlinie sporo się dzieje. Niestety obecna sytuacja z wirusem przystopowała dalszą modernizację i rewitalizację zamku, który naprawdę ma fantastyczny potencjał do wskoczenia przynajmniej do pierwszej trójki najpiękniejszych zamków na Opolszczyźnie.

Zamek w Niemodlinie – Zwiedzanie

 

Obecnie zamek można zwiedzać. Dostępne są dwie trasy. I konieczna jest rezerwacja miejsc. Mogą to Państwo zrobić dzwoniąc pod numer +48 536800250 albo pisząc na maila : rezerwacje@zamekwniemodlinie.pl

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem to koszt 10 zł za bilet normalny, a za bilet 5zł.

W tygodniu można zwiedzać od wtorku do piątku o godzinie 13.00
W weekendy 12.00 , 13.00 i 14.00
Wstęp na teren zamku od 10.00 do 16.00 – na terenie zamku chodzimy tylko w maseczkach.

Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio na stronie, która jest regularnie aktualizowana.

 

zamek w niemodlinie
Zamek w Niemodlinie, od strony mostu prezentuje się naprawdę wspaniale

Ja ze swojej strony mogę Was tylko zachęcić do odwiedzenia bo naprawdę warto, a jak już Was namówiłem, to zobaczcie również do pozostałych dwóch obiektów, które leżą w dość bliskim sąsiedztwie Niemodlina. Mam na myśli Pałac w Tułowicach oraz Zamek w Dąbrowej, niestety oba obiekty są zamknięte dla odwiedzających ale jak macie ochotę pospacerować się dookoła nich lub polatać dronem to uwierzcie mi. Nie pożałujecie.

Zamek w Niemodlinie w zimowej odsłonie

 

Zamek w Niemodlinie
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
1 rok temu

Super Zamek ,bardzo ciekawy ,ukryte skarby ,warto zobaczyć.

Przewiń do góry