Zamek w Dąbrowie

zamek w dąbrowie

Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej, jest jedną z moich propozycji, na którą chciałbym Was namówić w ramach akcji, w której biorę udział wraz z piętnastoma innymi blogerami, w celu promocji mało znanych atrakcji lub miejsc niedaleko naszego miejsca zamieszkania.

Akcja ma na celu uświadomić Nam, że podróże nie muszą być dalekie aby były fantastyczne. Mogą być blisko naszego miejsca zamieszkania i nawet #KrokOdOpola można odkryć coś nowego.

Dąbrowa Niemodlińska to niewielka wieś licząca 1100 mieszkańców, położona 11 kilometrów na zachód od Opola, tuż na skraju Borów Niemodlińskich, w swoim zacisznym zakątku, skrywa pewną atrakcję… Zamek.

Zamek w Dąbrowie

 

Historia Zamku w Dąbrowie

 

Historia zamku sięga aż do XVII wieku. Pół renesansowy Zamek, został zbudowany na zlecenie jednego z najstarszych rodów śląskich, a dokładniej przez Joachima Von Tschetschau-Metticha. Zamek w Dąbrowie, jak na swoje czasy został dość szybko ukończony. Jego budowa zaczęła się w 1615 roku, a skończyła w 1617 – i przez kolejne 125 lat był on własnością rodu Tschetschau.

Zbudowany na najwyższym wzniesieniu w Dąbrowie Niemodlińskiej, stoi do dziś.

Zamek w Dąbrowie

Swój współczesny kształt, zamek nabrał prawie trzy stulecia później. Na przestrzeni wieków, zmieniał właścicieli, którzy administrowali zamkiem. Niektórzy rajcy, wprowadzali i przebudowywali teren zamku, jak rodzina Ziegler – Klippehausen, która w 1805 roku założyła 22 hektarowy park, bażanciarnię oraz stawy hodowlane.

Obecnych kształtów zamek nabrał w latach 1894 – 1897 – za panowania rodu Hochberów, książąt pszczyńskich. To oni nadali mu ogromnym nakładem finansowym neorenesansowy kształt.

Obecnie zamek posiada 3 572,86m2 . W metraż ten wliczamy 30 pokoi, 3 apartamenty, 5 komnat, kuchnia, jadalnia i dwie sale balowe. Zamek ma również przepiękny wewnętrzny dziedziniec oraz kręcone kominy. Jest to architektoniczna rzadkość w Europie.

Zamek w Dąbrowie

Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, ostatni właściciele w 1933 roku uciekli z Dąbrowy przed NSDAP i zamek znów pozostał bez właścicieli. Hitlerowcy przed Drugą Wojną Światową, zaadoptowali nieruchomość i uruchomili szkołę dla nauczycieli, następnie szkołę dla Sanitariuszek, a w trakcie wojny – sanatorium dla niemieckich oficerów, którzy wracali z frontu.

Oczywiście, wiemy, jak potoczyły się dalsze losy II Wojny Światowej. Zamek został wyzwolony w 1945 przez Wojska Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Zamek, pomimo tego, że nie doznał podczas wojennej zawieruchy żadnych uszkodzeń, został niestety zniszczony i splądrowany przez wojsko.

 

Czasy Współczesne

 

W 1975r. został przejęty przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Odbywały się tam zajęcia i wykłady. W 1994 roku, WSP została przekształcona w Uniwersytet Opolski, w tym samym roku ruszył remont dachu i naprawa instalacji elektrycznych.

Lata jednak mijają, a Zamek nadal stoi pusty. Przeglądając internet natrafiłem na informacje, że Uniwersytet, ma w planach przekształcenie Zamku w Centrum Biznesowe. Lecz te plany są już prawie od dekady i szczerze wątpię aby obecny zarządca wykorzystał potencjał w zamku.

Obiektywnie sądzę, biorąc za przykład Pałac w Sulisławiu i Pałac w Mosznej – że do tego potrzebny jest zarządca z głową. Powyższe obiekty odpowiednio przekształcone, nie tylko stały się dochodowym biznesem ale i świetną reklamą marketingową dla województwa opolskiego, a nawet kraju.

Dlatego z góry skazuję plany UO niestety na porażkę – żadne centrum biznesu i centrum konferencji niestety moim zdaniem, w tak świetnym obiekcie się nie sprawdzi.

Zamek w Dąbrowie

 

Zwiedzanie

 

Niestety, zwiedzanie Zamku w Dąbrowie na co dzień nie jest możliwe. Z tego co się dokopałem – od czasu do czasu są organizowane „dni”, w które może do zamku wejść większa grupa zorganizowana. Trzeba jednak śledzić stronkę Zamku i załapać się na odpowiedni termin. W 2018 ruszyła akcja „Opolskie Szlaki Zamki i Pałace”, zapowiadana szumnie przez wszelakie konferencje Marszałka i Wicemarszałków Opolszczyzny. Nowe szlaki – mówili, wielka współpraca – pisali. Oczywiście, skończyło się równie szybko, jak zaczęło… zostały tylko filmy na Youtubie z konferencji i artykuły w gazetach.

Lecz zamek w Dąbrowie pomimo złej passy, jakoś sobie radzi. Jego bramy są otwarte. Sam zamek można zobaczyć z zewnątrz spacerując dookoła niego. Głównym atutem jest jego park – idealny na piknik z całą rodziną. Jest też świetnym miejscem na plener dla fotografów ślubnych. W swoim pobliżu ma kościół Św. Wawrzyńca z XVI w., który również można zwiedzić, przed kościołem są miejsca parkingowe i brama parku.

Zatem jeżeli szukacie fajnego parku, z małą ilością ludzi, jeśli chcecie odpocząć i zrobić ładne zdjęcia, to Zamek w Dąbrowie i teren jego parku są strzałem w dziesiątkę.

Możecie do niego dojechać autem i zaparkować w pobliżu kościoła lub przed bramą zamku.
Możecie też przyjechać rowerem z Opola. Jest to świetna trasa mało uczęszczana przez auta pośród złocistych pól rzepaków wiosną. I jest też trzeci wariant. Pociąg.

Podróż z Opola Głównego trwa 12 minut, a bilet kosztuje 5.80 zł. Pociąg kursuje w dwie strony praktycznie co 2 godziny. Więc możecie wsiąść z niego prosto z ulicy Krakowskiej i w ciągu 12 minut znaleźć się na skraju borów chodząc w cieniu drzew pod murami 400 letniego zamku.

I jak tu nie kochać Opolszczyzny.

Podsumowanie

 

Na Zamku w Dąbrowie odbywają się również imprezy cykliczne. Jedną z nich jest festiwal poezji śpiewanej „Zamczysko”. Gmina Dąbrowa organizuje tam również „Biegi Przełajowe” i „Zlot Klasyków”.

Jak będziecie chcieli zwiedzić Zamek, to warto śledzić stronę „Dąbrowskie Skarby” – jest ona prowadzona na bieżąco z informacjami imprez i możliwością zwiedzania.

Na sam koniec napiszę, że roczny koszt utrzymania zamku to 100 tys złotych, a kwota przywrócenia jego dawnego blasku jest szacowana na 60 milionów złotych. Chociaż na zamku, trwają prace konserwatorskie i stopniowo jest odrestaurowywany to trwa to o wiele za długo. Tak czy siak – trzymam kciuki aby Zamek w Dąbrowie na stale zagościł na mapie województwa opolskiego i stał się atrakcją porównywalną do Pałacu w Mosznej. Trzymam kciuki za sukces.

 

Zamek w Dąbrowie
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
4 lat temu

Piękny opis, z jednej strony dokładny, a z drugiej strony do szybkiego przeczytania. Bez zbędnego wodolejstwa, dużo faktów. Bardzo dziękuję za ten wpis 🙂

CELCAMP.PL
2 lat temu

Świetny merytoryczny wpis. Dąbrowe znamy i kochamy:)

Przewiń do góry