Szlak Piastowski

Szlakiem Piastów Opolskich

Szlak Piastowski

 


Szlak Piastowski,
jest całkowicie nową propozycją na zapoznanie się z miastem od jego
historycznej strony.

Szlak Piastów Opolskich zabierze Nas w podróż po najstarszych atrakcjach Opola, które są kolebką jego historii. Odrestaurowane atrakcje nie tylko zachwycą Was historią miasta ale i tym, w jaki sposób współcześnie się prezentują. Nasze zwiedzanie zaczniemy od Wieży Piastowskiej, która jest idealnym punktem startowym do zapoznania się z historią miasta.

Wieża Piastowska 

Wieża Piastwoska

Wieża Piastowska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce i numerem jeden wśród zabytków w województwie opolskim. Zanim została wybudowana, niedaleko mieścił się pierwszy drewniany „Gród Piastowski” postawiony jeszcze za czasów Mieszka I (ok. 985r. ). Dwa stulecia później, na miejscu drewnianego grodu, zaczęto budować „Zamek Piastowski”. Był to rok 1217, a ówczesnym władcą był Kazimierz I Opolski. Jego pomnik stoi na opolskim Rynku i jest częścią „Szlaku Piastów Opolskich”. Budowę wieży zarządził Bolko I Opolski w XIV wieku. Była ona częścią „Zamku Piastowskiego”, który został rozebrany w latach 1928 – 1931 ze względu na stan techniczny i duże koszty utrzymania. 

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska od strony amfiteatru.

Symbol Opola miał również zostać rozebrany. Jednak oszczędzono go, niewątpliwie dzięki ogromnym protestom mieszkańców, którzy oczywiście pokochali widok wieży na Pasiece.

Przez stulecia nasza opolska wieża przechodziła różnego rodzaju liftingi, próby rozbiórek, przeróbek. Najważniejsza i ostatnia z nich trwała od 2011 do 2014 roku i to właśnie wtedy została ponownie otwarta dla odwiedzających. Całkowicie odświeżone wnętrze naszpikowano najnowocześniejszymi atrakcjami technologicznymi na każdym piętrze, gdzie przeszłość spotyka z się z przyszłością. A na sam koniec zwiedzania, czeka na nas przepiękna panorama miasta ze szczytu wieży, która zachwyci niejednego turystę.

Szlak Piastowski
Panorama Miasta Opola sprzed 100 lat wmieszana w współczesne zdjęcie z Wieży Piastowskiej

O zwiedzaniu Wieży Piastowskiej, możecie przeczytać w bardziej szczegółowym wpisie, którego link znajdziecie tutaj.

Wracamy dalej na Szlak Piastów Opolskich bo tuż za Młynówką czeka na nas kolejna atrakcja.

[toggle title=”Hotel Starka” state=”open”] Jeden z najlepszych hoteli w Opolu z wieloletnią tradycją i restauracją serwującąoczywiście niesamowite jedzenie. Hotel Starka”. jest 2 minutY od Opolskiej Wenecji, 5 minut od amfiteatru. Link do hotel znajdziecie TUTAJ [/toggle]

Kościół Franciszkanów

Franciszkanów do Opola ściągnął Władysław I Opolski w 1248 roku. Dostali ziemię między zabudowaniami w ścisłym centrum miasta i przez lata budowali kościół. Aż w 1307 roku wybuchł pożar, który spalił jego znaczną część. Sprawujący wtedy władzę Opolscy Piastowie, przekazali datki finansowe, które pomogły Franciszkanom w odbudowie. 

Kościół Franciszkanów
Widok na trzy atrakcje podczas zwiedzania Szlaku Piastów”. 1.Wieża Piastowska 2.Kościół Franciszkanów 3.Kamienica Książęca

Bracia Franciszkanie w ramach wdzięczności za pomoc w odbudowie zbudowali w południowej nawie Kaplicę Piastowską lub Kaplicę Św. Anny. Jest ona nekropolią spoczynku rodu opolskich Piastów. W kaplicy znajdują się cztery pomniki nagrobne Piastów, których wykonanie około 1380 roku zlecił Bolko III.

Przez kilka stuleci nagrobki stały w kaplicy, aż do XIX wieku, gdzie kościół przejęła gmina protestancka, a pomniki zostały przeniesione i wmurowane za ścianę za ołtarzem. W 1951 roku wróciły na swoje miejsce do Kaplicy Św. Anny.

Nagrobki od lewej przedstawiają Piastów, Bolesława I (zm.1313), Bolesława II (zm. 1356).
Nagrobki po prawej stronie to Bolesław III (zm. 1382) i jego żony Anny (zm. 1378)

Szlak Piastowski

W kaplicy również spoczywają inni książęta piastowscy i ich bliscy. Natomiast dodatkiem do zwiedzania Kościoła Franciszkanów są podziemia.  Które są udostępnianie odwiedzającym specjalnie przez Braci Franciszkanów, po wcześniejszym kontakcie. W podziemiach spoczywają szczątki 14 książąt i księżnych piastowskich w tym Władysława Opolczyka.

Aby zejść do krypty, wystarczy umówić się telefonicznie lub mailowo z gwardianem, przynajmniej trzy dni przed planowanym zwiedzaniem. Więcej szczegółów znajdzie na stronie TUTAJ, a ja zapraszam na szlak piastowski i drugą stronę ulicy. Idziemy  do Kamienicy Książęcej.

Kamienica Książęca

Jest to jeden z najstarszych budynków w Opolu, wyróżnia się cylindrycznym donżonem oraz rzeźbą lwa. W XIX wieku mieściła się w tym miejscu apteka, stąd często jest nazywana „Dom Apteka pod Lwem”.

Szlak Piastowski
Widok z rynku na kamienicą książęcą oraz Kościół Franciszkanów.
Apteka Pod Lwem
Pomnik Lwa „Pod Apteką”

Od niej zaczyna się numeracja domów na Rynku. Jej historia sięga aż XVI wieku, gdzie budynek był własnością książąt piastowskich, aż do końca ich panowania. Oczywiście budynek przez lata zmieniał swój kształt i właścicieli, ale głównie zasłynął z tego, że w 1655 roku Jan Kazimierz spisał pod jego dachem Uniwersał opolski.

[toggle title=”Hotel w Opolu” state=”open”] Mercure Opole, jest najbliżej usytuowanym hotelem od Dworca. Wystarczy z niego wyjść i podążać głównym deptakiem aby do zabytkowego centrum starego miasta. Nocleg już od 147 zł za pokój znajdziecie TUTAJ [/toggle]

Pomnik Księcia Kazimierza I Opolskiego

Tuż przy „Kamienicy Książęcej” w 2018 roku został postawiony pomnik Kazimierza I Opolskiego z okazji obchodów 800-lecia miasta. Autorem pomnika jest Wit Piechurski, został wykonany z brązu, a jego waga to 2 tony.

"Szlak Piastowski

Na przestrzeni lat przechodziła wiele rozbudowań i ulepszeń. Nawet w chwili jak to piszę trwa jedna z nich. Od 2015 roku trwa renowacja elewacji mająca na celu doprowadzenie jej do prawidłowego stanu technicznego. Katedra do tej pory skrywa wiele tajemnic, chociażby podczas współczesnych prac renowacyjnych, robotnicy cały czas natrafiają na ślady np. średniowiecznej klatki schodowej, czy kryptę z ludzkimi szczątkami sprzed ponad 300 lat.

Szlak Piastowski

Szlak Piastowski

Warto wspomnieć, że w Katedrze spoczywa ostatni Piast Opolski. Sarkofag Jana II Dobrego jest w jednej z bocznych naw. Tymczasem karty historii pokazują jednak, że niestety oryginalny sarkofag został przetopiony na kule podczas wojny 30 letniej. Na szczęście szczątki księcia zostały zachowane i spoczęły ukryte pod posadzką kościoła.

W latach 90-tych ubiegłego wieku zostały ponownie odkryte i wróciły na swoje prawowite miejsce. Wniosek z tego jest taki, że Katedra Opolska jest wciąż pełna tajemnic, które są cały czas odkrywane. Ruszajmy dalej na szlak piastowski do Zamku Górnego, który jest dziełem Władysława II Opolczyka.

Zamek Górny

Nasz Szlak Piastowski, chyli się ku końcowi, na koniec najwyższy czeka na Was  najnowsza atrakcja miasta.

Zamek Górny, a raczej jego pozostałości w postaci gotyckiej wieży zostały oddane dla zwiedzających pod koniec 2018 roku. Historia „Zamku Górnego” jest tajemnicza i nie ma za dużo informacji na jego temat. Pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1387/1392 roku, za czasów Władysława II Opolczyka.

Zamek Górny
Zamek Górny w całej okazałości.

Można przypuszczać, że Bolko I Opolski, który zlecił budowę „Wieży Piastowskiej” pozostawił po sobie dwóch synów Władysława i Bolka III. Prawdopodobnie doszło między nimi do rozłamu i podzielili ziemie. Bolko II sprawował władze w dorzeczu Odry, a Władysław II Opolczyk, wybudował się na górce tuż za murami miasta. Tworząc swoją siedzibę, a jednocześnie fortyfikację dla potencjalnego agresora z południa. 

Niestety, drugi Zamek w Opolu nie miał też szczęścia i na przestrzeni stuleci przechodził z rąk do rąk niszczejąc powoli i będąc wyburzanym i rozbieranym, aż została po nim tylko brama, która na dzień dzisiejszy jest częścią kompleksu budynków Zespołu Szkół Mechanicznych.

W 2006 podczas odgruzowania jednego z pomieszczeń w wieży pracownicy natrafili na zapomniane piwnice i lochy. Tajemnicze pomieszczenia publicznie pokazano tylko raz i ponownie zamurowano. Tymczasem w 2014 roku, częściowo zapadła się podłoga i w końcu padł pomysł ponownego odnowienia „Zamku Górnego„.

Zamek Górny

Szlak Piastowski
Szlak Piastowski w Zamku Górnym w Opolu

"<yoastmark

Długo nie trzeba było czekać, bo pod koniec 2018 roku „Zamek Górny” przeszedł całkowitą rewitalizację, dorobił się mostu, fosy i terenu rekreacyjnego z ławkami. Został oddany dla odwiedzających.

Zwiedzanie zaczynamy od nowo odkrytych podziemi i lochu. Druga część składa się odwiedzenia wyższych kondygnacji Zamku. Całkowita długość wycieczki z przewodnikiem trwa około 40 minut. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł, więcej informacji uzyskacie bezpośrednio na stronie zamku.


Podsumowanie

I na tym się kończy zwiedzanie. Czas trwania spaceru jest całkowicie zależny od Was.
Mi pokonanie go zajęło z wszystkim atrakcjami około 4 godzin. Komu polecam, Szlak Piastowski ?

Wszystkim. Mieszkańcom miasta jak i tym co przyjechali zobaczyć Opole tylko na weekend.

Jak szukacie innych propozycji na zwiedzanie miasta to zapraszam na wpis „Opole aktywnie” i „Opole miejsca, które musisz zobaczyć”.

Szlak Piastowski
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry