Wieża Piastowska
Przez ostatnie 30 lat WIDZĘ JĄ ze swojego okna. Codziennie jak wstaję z łóżka i krzątam się po kuchni robiąc kawę, zawsze mignie mi jej widok za oknem. Jest nierozłącznym elementem mojego otoczenia. Odkąd pamiętam tam jest i pewnie jeszcze będzie stała bardzo długo. Panie i Panowie zapraszam do odwiedzenia najbardziej rozpoznawalnego symbolu Opola jakim jest Wieża Piastowska.
Wieża Piastowska została wzniesiona za czasów panowania księcia Bolesława I Opolskiego, ok 1300 roku. Czytałem, że podczas ostatnich badań archeologicznych z 2011 roku, część archeologów na podstawie znalezionych nowych dowodów sądzi, że wieża jest znacznie młodsza i pochodzi z XIV wieku. Oczywiście strona przeciwna się z tym nie zgadza, argumentując się tym, że jeżeli pochodzi ona z XIV wieku to skąd wziął się wizerunek z fresku opolskich franciszkanów datowany na 1307 rok – akurat rok ukończenia budowy wieży. Argument jest niepewny bo dowód w postaci fresku został zgubiony czy spalony w tak zwanym międzyczasie. I tak w Opolu czas płynie na kłótni, z którego roku jest wieża, chociaż w tym roku w modzie jest kłótnia i protesty pt.: „poszerzyć granice Opola czy nie”. Zobaczymy za 100 lat kto wygra.
Wieża Piastowska – prawdziwa historia
Zanim postawiono wieżę i zamek, w jej okolicach mieścił się gród Ostrówek. Konstrukcja drewniana za czasów Mieszka I ok 990 roku. Jednak z biegiem lat gród tracił na znaczeniu ze względu na rozrastające się miasto na prawym brzegu Odry. Drewniany gród zastąpiono murowanym zamkiem za czasów Kazimierza I ok 1260 roku, a ludność przesiedlono na prawy brzeg Odry. Można podsumować, że budowa wieży i zamku trwała prawie trzy pokolenia.
Wieża Piastowska w tamtych czasach była budowlą nowoczesną i zapewniała bezpieczeństwo przed zbliżającym się niebezpieczeństwem oraz innowacyjne możliwości defensywne. Ponieważ kamień spadający z 35 metrów nabiera bardziej śmiertelnego znaczenia dla agresora.
Co się nią działo przez resztę czasu. Przechodziła z rąk do rąk od panujących Piastów, po Niemców, Austryjaków. W 1928 roku prawie została zburzona, ale dzięki protestom mieszkańców miasta, została oszczędzona. Niestety zamek Piastowski już został rozebrany, a na jego miejscu został wybudowany nowy gmach Rejencji, który jest obecnie Urzędem Wojewódzkim.
Po II Wojnie Światowej, Wieża Piastowska została odrestaurowana i został nadbudowany graniasty hełm, który wyszczuplił wieżę i wzniósł do 42 metrów. Parę lat później wpuścili pierwszych turystów i można ją zwiedzać po dzień dzisiejszy… tylko w odrobinę nowoczesnej oprawie.
Na wieży Piastowskiej byłem dwa razy. Raz zabrał mnie tato, jak miałem 10 lat, a potem poszedłem z wycieczką szkolną. Następnie zapomniałem o jej obecności. Jak ma się jej widok przed oczami, każdego ranka to jej wyjątkowość zanika i staje się zwyczajnym elementem otoczenia, którego nie dostrzegasz za często. Czas mija i w jakiś sposób ją ponownie dostrzegasz i masz w głowie myśl „zwiedziłbym ją”.
Jak już wspomniałem wcześniej, symbol miasta Opola odwiedzałem dwa razy. I wybrałem się po raz trzeci, po wielkich zmianach i renowacji. Wieżę Piastowską zamknięto w 2011 na 3 lata. W tym czasie odbył się jej gruntowny remont. Zabezpieczono i oczyszczono elewację zewnętrzną, wyremontowano czaszę wieży, a stare skrzypiące schody zastąpiono nowymi 162 drewnianymi stopniami. Dodatkowo zostały zainstalowane maty grzewcze na każdym poziomie, instalacja przeciwdymna i elektryczna, system monitoringu, a na samej górze wieży czyli jej tarasie widokowym instalacja przeciwoblodzeniowa.
Obok wieży, schodzimy po schodach do zaplecza gdzie można kupić bilety i zapoznać się z odkopanymi znaleziskami, które wydobyto z grodu, który kiedyś tam się znajdował.
Za dawnych czasów jak turysta chciał zwiedzić wieżę, to wchodziło się do niej i tyle. Na samym dole mieściła się kasa, kupowało się bilet i wspinało po skrzypiących schodach w półmroku, aż na samą górę. Może jakieś atrakcje po drodze były… nie wiem, nie pamiętam. Teraz to wygląda całkowicie inaczej.
Zwiedzanie Wieży Piastowskiej
Do środka wchodzimy z przewodnikiem, który jest ubrany w ciuchy prosto z roku tysiąc pięćset któregoś i zabiera odwiedzających do przeszłości. Po zamknięciu drzwi jesteśmy w lochu (kiedyś pierwotne wejście do wieży było na wysokości 9 metrów). Nowe wejście zostało wykute w XX wieku. Pomieszczenie, od którego zaczynamy służyło w dawnych czasach za loch. Światła gasną, a zwiedzający dostają próbkę nowoczesnej multimedialnej prezentacji.
W panujących ciemnościach słyszymy odgłosy kapiącej wody oraz jęki więźniów czekających aż ktoś przyniesie za nich okup. Odgłosy toczących rozmów jeńców odbijają się echem od ścian wieży sprawiając wrażenie jakby stali obok nas. Akustyka dźwięków zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Na każdym poziomie wieży czeka na nas jakaś multimedialna wizualizacja np. tocząca się bitwa u stóp wieży z grą cieni żołnierzy broniących się przed atakującym najeźdźcą. Na innym poziomie czeka Bolko I, który gada i rozgląda się dookoła na wysłuchujących jego historii odwiedzających. Tak, robi to wrażenie.
Podczas renowacji nie zapomniano również o elementach uzbrojenia z tamtych czasów jak mieczy czy zbroi. Każdy może sprawdzić ile waży miecz. Na niektórych ścianach zostały odrestaurowane zapisy z dawnych czasów, a nawet jest odcisk psiej łapy. Podsumowując – jeden wielki 35 metrowy kawał historii.
Na samej górze natomiast znajduje się projekcja panoramy Opola zajmująca pół wieży. Można zobaczyć jak wyglądała panorama Opola w tamtych czasach, a sam obraz jest interaktywny. Na samym końcu czeka na zwiedzających taras widokowy, na który można wejść i porównać współczesną panoramę z tą z XIX wieku.
Podsumowując
Cała wejście i zejście trwa 30 minut. Wizualnie i dźwiękowo, wszystko na najwyższym poziomie.
Jedynie o co mogę się przypiąć to zbyt krótki czas podziwiania panoramy miasta (jak się ma szczęście to do 10 minut). Cena spadła. Duże brawa dla zarządzających, koszt dla dorosłego spadł do 6 zł (wcześniej bilet wstępu kosztował 10 zł), a dla dzieci 4 zł. No i jak na jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, który mówi w języku angielskim oraz niemieckim. Jaka jest moja ocena? Tak, warto. Naprawdę, czy jesteś mieszkańcem Opola czy turystą planującym spędzić tutaj weekend, wieża Piastowska po renowacji to jeden wielki majstersztyk historii i technologii.
Jak podobał Wam się wpis to zobacz również „Co warto zobaczyć w Opolu i okolicach”
Plusy
- Wieża Piastowska łatwa do odnalezienia na mapie miasta
- Przewodnik mówiący po angielsku i niemiecku
- Zwiedzanie multimedialne
- Tanie bilety wstępu
- Piękna Panorama z tarasu
Minusy
-
- Krótki czas na nacieszenie się widokiem na górze
- Anteny na dachy Urzędu Wojewódzkiego psują panoramę
[toggle title=”Nocleg niedaleko Wieży Piastowskiej” state=”open”] Jeden z najlepszych hoteli w Opolu z wieloletnią tradycją i restauracją serwującą niesamowite jedzenie jest „Hotel Starka”. 2 minuty od Opolskiej Wenecji, 5 minut od amfiteatru. Link do hotel znajdziecie TUTAJ [/toggle]
Ciekawy artykuł. I fajny pomysł. Czy z tej serii powstanie poradnik „Opole w weekend”?
elo. Już powstał. Teraz będą publikacje. Będę starał się trzymać terminów aby robić update co tydzień.
Chcę stworzyć wielką mapę Opolskiego, część już zrealizowana ale dużo jest jeżdżenia na zdjęcia/plener. Wszystko robię samemu, a czasem brakuje złotówek na paliwko.
Wartościowe informacje i ładne zdjęcia, rozważę zwiedzenie 🙂
Znakomity ipis.cormi juz nie zechcą. Ale ja pójdę z pewnością. Dziękuję.