Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie jest jednym z trzech największych zbiorników na Opolszczyźnie, malowniczo położonym u podnóży Gór Opawskich, na pograniczu polsko-czeskim. Swoim urokiem, nad swe brzegi przyciąga nie tylko plażowiczów, ale i wędkarzy, amatorów sportów wodnych i jest enklawą dla żeglarzy.

Jezioro Nyskie
Nyskie „Seszele”

W tym wpisie przygotowałem dla Was parę moich ulubionych kadrów, które udało mi się wykonać podczas moich wycieczek nad Jezioro Nyskie.
Ale zanim przejdziemy do galerii, chciałbym przybliżyć Wam historię powstania jeziora oraz napisać o jego zaletach i możliwościach spędzenia czasu w jego okolicy.

Zachód słońca z północnej strony jeziora. W oddali widać wieże zamku w Otmuchowie.

 

Jezioro Nyskie powstało w 1971 roku na Nysie Kłodzkiej, przez zalanie obszarów gminy Nysa. Większość zalanych obszarów stanowiły lasy, lecz trzeba było również wysiedlić i relokować mieszkańców Miedniki, Brzeziny Polskiej, część domów ze Skorochowa i najniższą część wsi Głębinów.

I tak oto powstało jezioro o powierzchni 20 km 2 i pojemności całkowitej 123,44 miliona metrów sześciennych.

Główny punkt plażowy znajduje się w Skorochowie, który jest znany pod nazwą „Polskiej Copacabany”. Najwięcej ludzi przyciąga tutaj na „Festiwal Wody i Ognia”, który jest organizowany od dziesięciu lat. Zjeżdżają wtedy tutaj turyści nie tylko z ościennych województw, ale i z Czech i Niemiec, tylko po to aby zobaczyć przepiękny spektakl fajerwerków na niebie.

Festiwal Wody i Ognia
Podczas X Edycji – „Festiwalu Wody i Ognia” wygrała firma Weko.

Festiwal Wody i Ognia

Jezioro Nyskie

Festiwal Wody i Ognia

Festiwal Wody i Ognia

Jezioro Nyskie

W okolicy jest również świetnie rozbudowana infrastruktura gastronomiczna wraz z domkami letnimi, które można wynająć. Dodatkowo na plaży znajduje się statek „Gracja”, który zabiera turystów w 40 minutowy rejs po jeziorze.

Plaża w Nysie
Statek Gracja oraz tytułowa „Copacabana”

Na miejscu znajduje się „Klub Żeglarski Nysa” można tam wypożyczyć również jacht, a nawet zrobić patent żeglarski. Ceny najmu zaczynają się od 20 zł za godzinę, aż po 160 zł za dobę ale wszystko zależy od modelu, który chcemy żeglować po jeziorze Nyskim.

Od Skorochowa w stronę Nysy jest zbudowana betonowa zapora o długości 5 km i wysokości 20 metrów. Zapora idealnie nadaje się na spacer i przejażdżkę rowerem. Można nią dojechać aż do Siestrzechowic na południowej części jeziora. Z tego co zaobserwowałem, ta część jeziora jest popularna wśród wędkarzy, których można spotkać w wodoodpornych wędkarskich spodniach brodzących po pas w celu połowu sandacza, szczupaka, okonia czy leszcza.

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Zachód słońca uchwycony z drona.

Najdziksza i najchętniej okupowana cześć jeziora dla wędkarzy znajduje się w okolicy Wójcic, gdzie przy samym brzegu są poukrywane mariny, znane tylko starym wyjadaczom. Można tam zrobić kemping, znaleźć miejsce pod namiot, a nawet wynająć jacht.


Nyskie Seszele

 

Okolica Wójcic pod względem fotograficznym jest dla mnie wyjątkowo piękna. A to wszystko przez nieduże wysepki nierównomiernie rozsiane po jeziorze.
Miejscowi nazywają je „Nyskimi Seszelami” – dopiero lot dronem uświadomił mi piękno nyskiego krajobrazu w połączeniu z pasmem gór Opawskich. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że piękniejszego krajobrazu z drona na Opolszczyźnie nie znajdziecie.

Jezioro Nyskie i jego „Seszele”

Seszele

Jedna z ukrytych plaż w Głębinowie.

Tym wpisem chciałbym zakończyć trzecią część przewodnika po południowej Opolszczyźnie, który przygotowałem w ramach Mistrzostw Blogerów. Ci, którzy śledzili mnie od samego początku pewnie zrozumieli całokształt stworzonych wpisów o Południowej Opolszczyźnie.

Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – ładny widoczek pod zdjęcia, ktoś może odkryje swój ulubiony szlak górski na Biskupią Kopę, inna osoba pozna smak „Szlaku Kulinarnego”, a jeszcze ktoś zgubi się w atrakcjach Południowej Opolszczyzny.

Na zakończenie chciałbym dodać, że cudownych miejsc w Południowej Opolszczyźnie jest znacznie więcej.
Mamy jeszcze Nysę, Paczków i Jezioro Otmuchowskie i wiele innych miejsc, które nawet nie zostały wspomniane podczas mojej podróży, ze względu na to, że każda z tych miejscowości zasługuje na osobny wpis, a nie na szybki misz-masz.

Tekst powstał przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Opolską Regionalna Organizacja Turystyczna

Jezioro Nyskie
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
5 lat temu

PIĘKNY POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

klaudia
klaudia
3 lat temu
Reply to  Karolina

czy w tym roku jest tez planowany pokaz sztucznych ogni?

Damian
3 lat temu

Świetnie to wygląda

Joanna
Joanna
1 rok temu

Piękne zdjęcia!

Przewiń do góry