Góra Borówkowa

Borówkowa

Góra Borówkowa z przełęczy Lądeckiej

 

Polsko Czeskim ale i Województw Opolskiego i Dolno Śląskiego. Bardzo szybki dojazd, a przede wszystkim łatwy i krótki szlak co weekend ściąga na jej szczyt całe rodziny z dziećmi. A wisienką na torcie jest wieża widokowa w kształcie Domu Muminków.

Na Borówkową jest wiele szlaków turystycznych, ale najpopularniejszy to zielony szlak z Przełęczy Lądeckiej na wysokości 665 metrów. Na przełęcz najlepiej dojechać od strony Lądka Zdrój ( około 5 km ) lub od strony czeskiej Javornika. Sam szczyt znajduje się w Górach Złotych należący do pasma Sudetów Wschodnich.

Borówkowa

Parking na Przełęczy Lądeckiej
Początek szlaku zielonego z przełęczy.

Dojazd z Opola zajmie Wam, 1,5 godziny, a z Wrocławia dojedziecie ciut dłużej bo 2 godziny.

Parking na Przełęczy Lądeckiej jest na około 20/25 aut, czasem w weekend nie ma miejsca to ludzie parkują na poboczu, a co głupsi wjeżdżają na szlak. Sam początek jest niesamowity bo tuż z a parkingiem znajdziemy ławki, z naprawdę niesamowitym widokiem w kierunku Lądka Zdrój.

Szlak z przełęczy na Borówkową Górę

Szlak zielony, którego będziemy się trzymać prowadzi jakieś 700 metrów przez polanę. Resztę szlaku, czyli niecałe 2,5 km pokonamy w lesie z małymi prześwitami. Sam szlak prowadzi na pograniczu Polsko – Czeskim, a jego końcowy odcinek czyli szczyt Borówkowa znajduje się po Czeskiej stronie.

 

Szlak na Borówkową polecam, o każdej porze roku. Podejście jest dość łatwe, nawet przy wietrznej i kapryśnej pogodzie drzewa osłonią przed wiatrem tak samo jak upalnym słońcem.

Wieża z widokiem

Na szczycie znajduje się wybudowana przez Czechów w 2006 wieża z bardzo dużym przedsionkiem, w którym można się schronić przy nie sprzyjających warunkach. Wejście na samą wieżę jest bezpłatne. A z jej szczytu możemy zobaczyć panoramę na Jezioro Nyskie, Otmuchowskie, Zalew Paczkowski, Góry Rychlebskie czy Masyw Śnieżnika.

W lecie dookoła wieży jest mnóstwo ławeczek z wiatą, a na weekendy otwarty jest mały sklepik gdzie możecie kupić magnesik czy czeskie piwko.

Widok z drona na wieżę
W środku wieży
Początek szlaku

Szlak w dwie strony ma 6,5 km i około 200 metrów podejścia. I można go pokonać naprawdę w dwie godziny. No dobra w trzy jak chcecie sobie dłużej posiedzieć na wieży. Zresztą wypad na Borówkową można połączyć z innymi atrakcjami w okolicy jak odwiedzenie Lądka Zdrój, czy zdobycie Wieży Widokowej na Trojaku. Ja proponuję udać się na Czeską stroną, a dokładniej na Ruiny Zamku Rychleby, znajduje się naprawdę elegancki szlak o podobnej długości i takiej samej trudności, który możecie zdobyć tego samego dnia. Wpis z tego szlaku znajdzie tutaj.

A w samym Javorniku, też polecam się zatrzymać, bo na miejscu znajdziecie fantastyczny zamek, który możecie dorzucić do wycieczki. I takim oto sposobem macie już pomysł na weekend jeżeli będziecie mieli brak pomysłu gdzie by wejść. W drodze powrotnej możecie jeszcze zajrzeć do Paczkowa, miasta leżącego na pograniczu województw czy na Fort Prusy w Nysie, o którym szerzej rozpisałem się w tym wpisie.

Wypad na Borówkową i jej okolice polecam każdemu, jest to region obfitujący w naprawdę masę atrakcji. Możecie tutaj zaplanować szybką jednio dniową wycieczkę, a nawet z moich polecajek sporządzić plan na cały weekend.

Góra Borówkowa
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry