Zamek Rychleby – Javornik – szlak przez dolinę raków

Zamek Rychleby

Zamek Rychleby – szlak przez dolinę raków

 

Brak pomysłu na weekend? To przygotowałem dla Was górską polecajkę. Szlak jest krótki i dziecinnie prosty. Idealny na szybką przygodę z dziećmi lub samemu. Nie jest również wymagający no i oczywiście można z psem na smyczy.

Jedziemy w Góry Złote, a dokładniej w okolice czeskiego miasta Javornik.

 Zámek Jánský Vrch
Zámek Jánský Vrch

 

Szlak znajduj się parę kilometrów za tą miejscowością, a dokładniej w „Rakowej Dolinie”. Z głównej drogi zjeżdżamy w dość wąską drogę i jedziemy do znaku „Konec světa” co oznacza dosłownie „Koniec Świata”. Za tym znakiem po lewej stronie jest darmowy parking, a po prawej stronie znajduje się wiata i parę ławeczek gdzie możecie odpocząć.

Na nawigacji wpisać najlepiej „Javornik konec svata”

Nasza trasa ma 4,2 km i możemy ją pokonać w 1,5 godziny. Ma tylko 180 metrów przewyższenia i dwa czaderskie punkty widokowe, zresztą trasa sama w sobie jest malownicza, bo pokonałem ją w środku zimy jak i w trakcie złotej jesieni. Każdemu polecam jest to szlak na każdą porę roku. 

Naszą wędrówkę zaczynamy z parkingu i idziemy główną drogą wzdłuż „Rakowego Potoku” ( Raci Udoli)  jest to szlak niebieski.

Po chwili dojedziemy do „Beer Stopu” czyli malowniczego budynku zwanego „Tančírna”.

Jest to naprawdę bajkowe miejsce, o każdej porze roku. Budynek w otoczeniu drzew robi tak malowniczą robotę, że zatrzymacie tutaj się na dłużej nie tylko na zdjęcia. Na dole w lokalu serwują piwko, kawę i szamkę – a co tydzień są organizowane tutaj muzyczne eventy. Zresztą sam budynek przeszedł gruntowany remont i został otwarty w 2015 roku. Górna część budynku służy jako artystyczne eventy typu galerie. Knajpka otwarta jest w godzinach od 10.00 do 16.00 tylko w weekendy.

Po drugiej stronie zaczyna się nasz szlak ale proszę nie wchodźcie. Tzn. Możecie wejść bo ja Wam tego nie zabronię ale polecam pójść dalej wzdłuż płynącego potoku, a szlakiem przy  „Tančírna” zejść. Nie pożałujecie.

Idziemy cały czas prosto wzdłuż potoku, który przepływa z jednej na drugą stronę szlaku. Po pokonaniu około 2 kilometrów niebieskim szlakiem, po prawej stronie będzie odbicie w las na czerwony szlak.

Wchodzimy pod górę – trasa jest łatwa bo po paru minutach wspinaczki dojdziemy do naszego pierwszego punktu widokowego. 

 

Ruin zamku Rychleby

 

Zamek Rychleby, góruje nad „Rakową Doliną” na wysokości 420 m. n.p.m. Został on wzniesiony w XIV wieku i z pozostałymi dwoma zamkami ochraniał drogą prowadzącą na Morawy, tzw. „Solny Trakt” ( w tamtych czasach, sól pełniła rolę waluty. Np. Jak brali jakiegoś rycerza czy księcia do niewoli, to żeby go odkupić to trzeba było dać tyle soli ile waży sam jeniec).

Ruiny zamku Rychleby
Ruiny zamku Rychleby

Zamek Rychleby z czasem stał się bazą wypadową dla rycerzy zbójników, co było powodem jego zniszczenia. Ruiny zamku na Rychlebskim szczycie stoją do dziś. Na miejscu znajdziecie dwa punkty widokowe oraz miejsce na ognisko. Zresztą wydaje mi się, że na lato jest to świetna miejscówka na nocleg w górach.

Ruiny Zamku

Idziemy dalej czerwonym szlakiem, którego będziemy się trzymać do kolejnego punktu widokowego. Tym razem szlak prowadzi nas przez las i w pewnym momencie się rozwidla my kierujemy się w dół do miejsca zwanego „Amboną Diabła”.

Jest to nic innego jak kolejny punkt widokowy na skale. Niedaleko jest ambona, gdzie możecie zrobić sobie chwilę przerwy, zresztą do samego końca szlaku jest prawie koniec.

Bo tutaj żegnamy się ze szlakiem czerwonym i schodzimy na sam dół do głównej drogi do budynku „Tančírna”. Do auta mamy 350 metrów, a czas Waszej wycieczki nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny.

Czeskie Widoczki

Podsumowanie

Rakowa Dolina i szlak na ruiny zamku Rychleby jest bardzo mało znanym szlakiem. Byłem już tam dwa razy i tłumów na szlaku nie było, miejsce na parkingu zawsze było, nawet jak to była słoneczna sobota nawet jak przyjechałem w samo południe.

Z Opola macie dojazd około godziny, z Paczkowa 10 minut. Jak macie ciut więcej czasu to możecie po drodze zwiedzić jeszcze inne rzeczy jak niektóre atrakcje w Nysie, Zamek Jánský Vrch w Jaworniku stąd też jest pętrla na wcześniej opisany szlak ok 8 km.

W okolicy polecam skoczyć do zalanego kamieniołomu w Nadziejowie, który na jesień wygląda fantastycznie. Nocleg proponuję w Paczkowie, apartamenty na bardzo dobrym poziomie są od 150 zł do 250 zł – link znajdziecie TUTAJ

Zalany Kamieniołom w Nadziejowie
Zalany Kamieniołom w Nadziejowie

A jak macie górski niedosyt to polecam skoczyć jeszcze na Borówkową Górę. Z Javornika, na przełęcz macie samochodem jest około 15 minut. Sam szlak też bardzo łatwy i opiszę Wam go w kolejnym wpisie.

Zamek Rychleby – Javornik – szlak przez dolinę raków
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry