WITAJ INTERNETOWY WĘDROWCZE, JEŻELI TUTAJ JESTEŚ TO ZNACZY, ŻE CHCESZ UDAĆ SIĘ W CZASIE PO ULICACH OPOLA. ZAPRASZAM NA PIERWSZĄ CZĘŚĆ MOJEGO PROJEKTU – ULICE OPOLA.
Słów kilka o Ulicach.
Parę lat temu zobaczyłem album „Teraz ’44 historie” – przedstawiający kompozycje graficzne archiwalnych zdjęć z Powstania Warszawskiego pokazanych we współczesnych miejscach. Byłem pełen szczerego podziwu dla autora. Takie coś wymaga zdobycia zdjęć, zlokalizowania miejsc, odtworzenia kroków fotografa na ulicach z tamtych lat oraz uchwycenia idealnego momentu.
Na sam koniec zostaje postprodukcja w Photoshopie, dużo kawy i mnóstwo czasu.
Od momentu zobaczenia projektu „Teraz ’44” – zawsze chciałem zrobić coś podobnego dotyczącego mojego miasta. Lecz nie okłamujmy się- żyjemy w czasach bez wolnego czasu dla siebie. To, co chcemy zrobić, spisujemy na kartce i odkładamy ją do szufladki „Przyszłość”. I nigdy nie ma gwarancji, że zrealizujemy nasz pomysł. Zawsze znajdziemy jakiś film, serial, podróż, spotkanie, obowiązek czy inną rzecz/osobę, której będziemy poświęcali nasz czas. Wtedy szufladka „Przyszłość” zamienia się w „Przeszłość” – rzeczy niezrealizowanych.
Projekt #UliceOpola właśnie uświadomił mi ten „czas”. Stare zdjęcia Opola zrobione przed 100 laty zostały zachowane do dziś. Przypadkowy pstryk jednego z opolskich, już nie żyjących, fotografów był dla mnie wyzwaniem. Próbą znalezienia tego miejsca i odtworzenia tego współcześnie. Następnie zmiksowania obu fotografii w jedną kompozycję graficzną, którą zobaczysz poniżej. Do wielu kadrów zabierałem się przez wiele miesięcy, często nie pozwalał mi wiatr, który za bardzo ruszał kawałkiem papierowej fotografii, innym razem słońce świeciło za mocno w obiektyw i musiałem czekać parę godzin, aż zacznę widzieć i porównywać szczegóły zabudowań i czy stoję we właściwym miejscu. Na potrzeby zdjęć wszedłem na szczyt wszystkich najważniejszych wież w mieście – czasem legalnie, a czasem nie.
#UliceOpola są moim trzecim projektem o Opolu. Zamknięciem wspaniałej fotograficznej trylogii, wręcz ballady o tym mieście. Mam cichą nadzieję, że przypadnie Wam do gustu jak #DachyOpola i #OknoOpola.
#1 Kanał Młynówka
Opolska Wenecja sprzed 100 lat. Na pocztówce współcześnie nie istniejący pałac Hrabiego Wilczka przylegający do kościoła Franciszkanów. Brakuje także kopuły na synagodze, w której budynku obecnie mieści się odział regionalny TVP 3 Opole.
Stare zdjęcie – 1890 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło zdjęcia : Muzeum Śląska Opolskiego
#2 Kościół na Górce
Widok z wieży Kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w zachodnią stronę miasta. Kościół dla mieszkańców bardziej znany pod nazwą „Kościoła na Górce”.
Stare zdjęcie – 1905/1930 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło: Muzeum Śląska Opolskiego
#3 Widok z Południowej Wieży Katedry
Na pierwszym planie Hotel Piast Opole, a za nim most Piastowski. W budowie widać wieżowce na ul. Spychalskiego i Łąkowej. Po prawej stronie za wałem Bończyka i płynąca barka.
Stare zdjęcie – 1970 rok
Nowe zdjęcie 2015 rok
Autor zdjęcia : Stanisław Bober
Źródło : LINK
#4 Defilada
Jest mało informacji na temat zdjęcia, więc obstawiam defiladę na cześć przejęcia dowodzenia Landwehry w Opolu przez Generała majora Ferdinanda Neulinga. Zdjęcie zostało zrobione przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza.
Stare zdjęcie – 1939 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło : LINK
#5 Most Katedralny
Na zdjęciu widać już nieistniejące kamienice przy ul. Kolegiackiej, przylegały one do rozebranej w 1889 roku bramy Odrzańskiej ( Nyskiej, Wrocławskiej). Budynki rozebrano po wojnie. Zdjęcie współczesne pochodzi z 2017 roku, zdecydowałem się nim pokazać fragment murów obronnych zrekonstruowanych z 1285 roku.
Stare zdjęcie – 1920/1930 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło : „Schlesien. Unvergessene Heimat”, Hans Niekrawietz/Konrad Werner Flechsig Würzburg 2001
# 6 Wizyta Prezydenta
17 września 1928 rok, wizyta Prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga na dworcu Głównym w Opolu. ( pośrodku w czarnym płaszczu i lasce).
Stare zdjęcie – 1928 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło zdjęcia : Muzeum Śląska Opolskiego
#7 ZGLISZCZA
Opolski Rynek po II Wojnie Światowej. Zdjęcie zrobione w 1945 r. w stronę ulicy Książąt Opolskich. W tle widoczna barykada oraz kamienice, których już nie ma. Ciekawostką jest, że słup z ogłoszeniami stoi w tym samym miejscu.
Stare zdjęcie – 1945 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Autor zdjęcia : Leonard Olejnik
#8 Panorama
Panorama Opola z południowej Południowej Wieży Katedry.
Stare zdjęcie – 1960 rok
Nowe zdjęcie 2015 rok
Autor zdjęcia : Adam Śmietański
#9 Warta
Warta „Bahnpolizei Oppeln” czyli „Straży Ochrony Kolei” na moście kolejowym miedzy Pasieką. Na zdjęciu widać część muru przy moście kolejowym. Budynek między postaciami na zdjęciu to przedszkole nr 19.
Stare zdjęcie – 1936/1939 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło zdjęcia : LINK
#10 Wieża Piastowska
Widok z Wieży Piastowskiej na panoramę miasta.
Stare zdjęcie – 1913 rok
Nowe zdjęcie 2015 rok
Źródło zdjęcia : Kartka Pocztowa – Pochodzenie Nieznane – Autor Nieznany
#11 Pod Arkadami
Ulica Krakowska, tętniąca życiem. W witrynach sklepowych brak widocznych reklam wszechobecnych banków, kuszących kredytami z z tanim oprocentowaniem, i ludzi wpatrzonych w ekrany telefonów komórkowych.
Stare zdjęcie – 1973 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Autor Fotografii : Rutowska Grażyna
Ze zbiorów NAC
#12 Kościół Piotra i Pawła
Widok z wieży Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie widoczny jest gmach Izby Rzemieślniczej. Na zdjęciu brakuje budynków Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego dawniej Urząd Finansowy.
Stare zdjęcie – 1926/1930 rok
Nowe zdjęcie 2015 rok
Źródło zdjęcia : Muzeum Śląska Opolskiego
#13 Chabry
Zdjęcie dzielnicy”Chabry” zrobione z pobliskiego nasypu kolejowego.
Stare zdjęcie – 1969 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Autor Zdjęcia : A. Śmietański
#14 Przemarsz
Przemarsz Wojsk Włoskich przez ulicę Wrocławską.
Stare zdjęcie – 1921 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło : Muzeum Śląska Opolskiego
#15 Amfiteatr Tysiąclecia
Widok z Wieży Piastowskiej w stronę Zaodrza. Na pierwszym planie jeszcze stary Amfiteatr z widocznymi trybunami oraz budujące się bloki na ulicy Spychalskiego i Łąkowej.
Stare zdjęcie – 1976 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Autor Zdjęcia – Stanisław Bober
#16 Ratusz
Ratusz przed prawie 100 laty, już nieistniejącymi kamieniczkami przylegającymi do niego.
Stare zdjęcie – około 1910 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło : Muzeum Śląska Opolskiego
#17 Pochód
Pochód 1 – Majowy. Na transparencie napisane „ Patriotyzm i internacjonalizm podstawą socjalistycznego wychowania Polaków”
Stare zdjęcie – 1980/1982 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło : Muzeum Śląska Opolskiego
#18 Myjnia
Przewoźnik myjący swój powóz w Odrze. Tak zwana myjka odrzańska jest miejscem już nieistniejącym na mapie Opola ze względu na poszerzenie koryta Odry w 2004 roku.
Stare zdjęcie – Lata 20 – XX wieku
Nowe zdjęcie 2017 rok
Źródło : Muzeum Śląska Opolskiego
#19 Widok z wieży Ratusza
Widok z wieży Ratusza w zachodnio – północną stronę miasta. Obejmuje część małego rynku, Zaodrze, Katedrę oraz Nadodrzańskie wały.
Stare zdjęcie – 1953 rok
Nowe zdjęcie 2015 rok
Autor zdjęcia : Stanisław Bober
#20 Deskowce
Trzy bloki zbudowane w dzielnicy „Chabry”. Wybudowane w 1973 roku, a obok stoi sklep Megasam.
Stare zdjęcie – 1976 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
Autor zdjęcia : A. Śmietański
#21 Most Stulecia
Most stulecia na Odrze podczas gruntownej przebudowy. Po prawej stronie kładka łącząca stare miasto z dzielnicą „Zaodrze”
Stare zdjęcie – 1933 rok
Nowe zdjęcie 2017 rok
#22 Mury Obronne
Między Kamienicami stała brama Odrzańska. Kamienica została wyburzona w latach 40 – XX wieku. A w dniu dzisiejszym na bruku jak się przyjrzy to widać obrys bramy miejskiej, która prowadziła do Nysy i Wrocławia
Stare zdjęcie – 1930/1936 rok
Nowe zdjęcie 2015 rok
Źródło Zdjęcia : Fototeka Dokumentacji zabytków – LINK
Rewelacja. Gratuluję pomysłu i wykonania. Z chęcią bym zobaczył coś takiego o Poznaniu.
ps. Nr 4 mi przypadł do gustu.
Super pomysl podoba mi sie. Zycze powodzenia w tym projekcie.
Po prostu rewelacja 🙂 Widać kawał pracy włożonej w cały projekt. Brawo!
Znakomita robota 🙂 Gratulacje, czekam na więcej 🙂
20 Września – Część 2 lub na opolskim rynku od 19 Września wernisaż będzie wisiał przez cały miesiąc
Rewelacyjny pomysł, kawał historii w fotce, gratuluję.
Dziękuję, za niedługo opublikuje kolejne 20 prac
Ci Włosi z 1921 roku….trochę dziwne…na pewno Włosi? Można coś więcej na ten temat?
http://fotopolska.eu/872760,foto.html?o=u148374&p=1
Muzeum pisało więcej. Kiedyś się nawet rozpisałem o tym na swoim FP.
Słowa uznania dla Pomysłodawcy, który prezentuje Historię w sposób wielce atrakcyjny dając możliwość autorefleksji tego, co już mięło i w wielu momentach uległo zapomnieniu, w zderzeniu rzeczywistymi obrazami bliskimi naszemu oglądowi i doświadczeniom, co podane w bardzo atrakcyjny sposób. Gratuluję pomysłu Leszek z Tułowic Opolskich