Most w Ozimku

Most w Ozimku

Czy wiesz, że Ziemia Opolska jest domem najstarszego żelaznego mostu wiszącego w Europie?
W tym roku most w Ozimku obchodzi swoje 190-lecie, więc wypadałoby co nieco o nim napisać. Także synku, byłeś już w Ozimku ?

Most w Ozimku

Gmina Ozimek, w moim osobistym rankingu miejsc koniecznych „do odwiedzenia” na Ziemii Opolskiej jest bardzo wysoko. Nawet mógłbym stwierdzić, że często spędzam tam weekendy. Chociażby na kajakach płynąc nurtem rzeki Małej Panwi, która jest bardziej znana pod nazwą „Opolskiej Amazonki”. Obfituje ona w doskonale rozwiniętą infrastrukturę kajakową i wielorakość tras do pokonania.
Nieopodal Ozimka znajduje się również JuraPark, który co roku przyciąga coraz większą liczbę turystów. A dla dorosłych dzieciaków polecam Bunker Paintaball prowadzony przez mojego serdecznego przyjaciela Floriana, który zwykłe pole przemienił w świetnie ufortyfikowany fort z bunkrem. Dodatkową atrakcją są pojazdy np. oryginalny Jeep Willis z II Wojny Światowej, który został sprowadzony z Gruzji. Serio serio. Do tej garści atrakcji dorzucam jeszcze Agro-turystykę z noclegiem, a na koniec perełkę w postaci Jeziora Turawskiego. Więc ludzie, jak nie byliście jeszcze w Ozimku to koniecznie wpadajcie w tamte okolice na weekend, a ja dorzucam do tej puli jeszcze…

 

„Najstarszy Wiszący Most  Europie”

Turawskie Niebo

Most w Ozimku

Jego historia zaczyna się już w 1753 roku, za czasu panowania króla Prus Fryderyka II, który polecił zbudować dwa piece do wytopu żelaza. Huta przyjęła nazwę „Malapana” – czyli od nazwy przepływającej rzeki „Mała Panew”, która jest najstarszym zakładem hutniczym istniejącym w Polsce!
To znaczy już niedługo, bo z tego co mi wiadomo jest z nią bardzo źle i chodzą słuchy, że może zostać zamknięta.

Wróćmy jednak do początku działalności huty w Ozimku. W 1786 z rozpoczęto produkcję stali, a 3 lata później zastosowano wsad rudy i koksu do wytopu. I boooom. Pykło. Była to dość innowacyjna metoda, która pozwalała odlewać części do maszyn parowych, cylindrów, kół, filarów oraz mostów. I tak to się zaczęło. Lecz most w Ozimku nie był pierwszym jaki został wyprodukowany. Najpierw został oddany w 1796 roku most jedno przęsłowy na rzece Strzegomce.

Most ważył 46 ton, udźwig zaledwie 6 ton, a dźwigary łukowe miały 15 metrów długości. Lecz jak to w bywa w życiu wybuchła wojna, most zniszczyli i zatopili, a obecnie uratowane jego części leżą w Muzeum Techniki we Wrocławiu.

Most w Ozimku

Wracając do naszego mostu w Ozimku, to powstał on prawie trzy dekady później, bo jego otwarcie odbyło się 12 września 1827 roku. Został zaprojektowany i wybudowany przez Carla Schotteliusa i z miejsca stał się majstersztykiem techniki. Most składa się z 1600 żelaznych elementów, wykutych ręcznie. Na jego budowę zużyto 57,805 kg odlewów żeliwnych, około 14.190 kg żelaza kutego. Jest długi na 31,5 metra i szeroki na 6,6 metra. Jego nośność to 3 tony, chociaż doszukałem się źródeł, że czasem podczas wojny przejeżdżało pięć razy więcej. Przetrwał wszystkie wojny, kataklizmy i czas. I tak oto stał się najstarszym żelaznym mostem wiszącym w Europie. Dopiero został dojechany w 1945 jak pewnie Radziecki wyzwoliciel wpadł na pomysł by po nim czołgiem przejechać…

Most w Ozimku

Bardzo krzepiącą ciekawostką jest historia o szwajcarskim studencie inżynierii Othmar-Hermann Ammann. Który interesował się budową mostu kablowego w Niemczech na rzece Argen. Most nad jeziorem Bodeńskim był budowany przez Karla Von Leibranda, który swoją inspirację czerpał z projektu mostu Carla Schottelisusa czyli twórcy mostu w Ozimku. Parę lat później nasz student nabrał doświadczenia i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W latach 1933 – 37 pracował on jako pomocnik i doradca konstruktra Josepha Straussa – to jest ten jegomość co na tamte czasy zrobił najdłuższy most na świecie mieszczący się w San Francisco czyli Golden Gate. Nie wiem jak Wy ale ja tutaj widzę małe podobieństwo do pionierskiej myśli konstruktorskiej Schottelisusa.

Most w Ozimku

W 2009 – 2011 roku most w Ozimku przez swój zły stan został rozebrany i gruntownie odrestaurowany. Dorobił się również pięknego oświetlenia. Moim zdaniem idealny na plener narzeczeński lub ślubny. Od otwarcia most zgarnął szereg nagród takich jak „footbridge award”. A w marcu 2017 na swoje 190 urodziny, najstarszy most wiszący w Europie został wpisany na listę Pomników Historii.

 

 

Most w Ozimku
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tom2HJAT
tom2HJAT
6 lat temu

chciałbym nadmienić że jezioro turawskie nie leży w gminie Ozimek 🙂

Karina
Karina
4 lat temu
Reply to  tom2HJAT

Jezioro faktycznie należy do gminy Turawa, ale wioski takie jak Szczedrzyk, Dylaki należą do naszej gminy i znajdują się nad brzegiem Jeziora Turawskiego. Także dostęp do jeziora i pięknych tras wzdłuż wałów posiadamy;)

Przewiń do góry