Opole atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć

Opole atrakcje

Opole atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć

Kiedyś napisałem tekst na blogaska „Opole atrakcje na Weekend”, i o dziwo do tej pory jest jednym z najczęściej czytanych wpisów u mnie. Minus jest taki, że napisałem go w 2016 roku. A w Opolu się ciut pozmieniało i wypadało by wydać krótką aktualizację z nowymi atrakcjami w Opolu.

Możecie potraktować ten wpis jako taką wstępną przymiarkę do kolejnego przewodnika, który będzie poświęcony tylko Opolu. A jak planujecie odwiedzić Opolszczyznę to polecam mój autorski przewodnik „Opolskie Pełne Przygód”.

Przewodnik Opolskie

Trasa Muzycznych Murali

Każdy wie, że Opole to stolica Polskiej Piosenki. I prócz gwiazd na opolskim rynku, od 2020 roku zaczęła powstawać „Trasa Muzycznych Murali”. Gdzie co roku zostaje odsłonięty nowy mural namalowany na jednej ze ścian opolskich kamienic. Pierwszym muralem jaki powstał jest mural poświęcony „Annie Jantar”, znajdujący się praktycznie w centrum miasta na Rzemieślniczej 8.
Drugi mural znajduje się praktycznie w samym centrum miasta niedaleko dworca, na jednym z podwórek na Krakowskiej 34a. Poświęcony jest Krzysztofowi Krawczykowi. Mural cieszy się bardzo ogromną popularnością wśród odwiedzających, no bo wiadomo, że Krzysztof Krawczyk był legendą, ale teraz jest „Wieczną legendą namalowaną w stylu GTA Vice City”.

Opole Atrakcje
Krzysztof Krawczyk rodem z gry GTA

Trzeci i ostatni mural znajduje się na Zaodrzu, a dokładniej na Ściegiennego 7a. Znajduje się na nim Andrzej Nowak, założyciel, kompozytor oraz gitarzysta zespołu TSA i lider i wokalista zespołu Złe Psy.
Koncepcja murali muzycznych bardzo mi się podoba, każdy z murali jest namalowany w innym stylu, a sam proces ich powstania jest bardzo przemyślany i zrównoważony. Jeden rok – Jeden mural. Osobiście nie mogę się doczekać co nowego zostanie namalowane za rok, ale taka atrakcja Opola bezpośrednio związana z festiwalem może być jedną z fajniejszych atrakcji, która powstaje na naszych oczach.

Opole Atrakcje
Murale naprawdę prezentują się bardzo barwnie na ścianach kamienic.

Zwiedzanie Wieży Ratuszowej

 

Jest to atrakcja sezonowa, z której można skorzystać tylko i wyłącznie w okresie letnim. Przeważnie Wieżę można zwiedzać od połowy czerwca, do końca września. Bilety można kupić w Miejskiej Informacji Turystycznej, która znajduje się naprzeciwko wejścia do Ratusza.

Opole Atrakcje
Sesja z Kamilą Świerc Miss Polski 2017.

Godziny zwiedzania

Piątek od 14.30 do 17.00
Sobota/Niedziela od 10.30 do 14.30
Aktualna strona z informacjami : https://mosir.opole.pl/obiekty/wieza-ratuszowa/

Bilet kosztuje 5 zł i wejście jest organizowane z przewodnikiem w grupach 10 osobowych. Osobiście polecam wejście na wieżę Ratusza. Zanim kupiłem drona to był jeden z moich ulubionych punktów do robienia zdjęć miasta. A jak Wam się spodoba to zapraszam również na Więżę Piastowska.

Opole Atrakcje

Papugarnia Opole

 

Dość nowa atrakcja na mapie Opola, bo działająca od 2020. Miejsce, w krótkim czasie przeszło ogromną metamorfozę bo teraz pomieszczenie, gdzie możemy obcować z papugami jest parę razy większe niż w trakcie otwarcia w 2020 roku i prócz papug możemy jeszcze umówić się do pary Juliana i Helenki, pary lemurów. Wracając do „Papugarni” jest to fantastyczne miejsce do obcowania z egzotycznymi ptakami i ich bliskością.

Każdy z ptaszków ma swoje imię, i śmiało wchodzi na ręce czy przylatuje na nasze ramię wyżebrać odrobinę ziarenek, które dostajemy w pojemniczku przy kasie. Pojemnik warto trzymać mocno, bo co cwańsze ptaszyska wyrywają go i rozsypują ziarenka po podłodze. Szczególnie radzę przy tych większych. Niektóre papużki też lubią sobie wybierać ziarnka i spoko to wygląda jak przebierają w pojemniku w poszukiwaniu pestek dyni. Papug jest wystarczająca ilość do nakarmienia i starczy dla każdego, no i nie należy się ich bać bo są oswojone z ludźmi. A ptaki jak są zmęczone podkładającymi im pod dzioby pojemniczki z ziarnem to uciekają na koniec sali, która jest ogrodzona i tak papug jest to taka strefa chilloutu wolna od ludzi.

Opole Atrakcje

Dodatkową atrakcją w papugarnii jest para lemurów Julian i Helenka, do których też można wejść i je nakarmić, lecz w tym przypadku trzeba poczynić wcześniej rezerwację. Wizyta trwa 20 minut i kosztuje 20 zł.

Papugarnia jest czynna od środy do niedzieli w godzinach od 12.00 do 18.00

Opole Atrakcje

Adres :
ul. Wapienna 10, Opole
tel. 517311114

Bilet Normalny 22 zł
Bilet Ulgowy 18 zł
Bilet Rodzinny ( 2 + 1 ) 50 zł
Bilet Rodzinny ( 2 + 2 ) 55 zł
Bilet grupowy – 15 zł
Karma – 20 zł
Wejście do Lemurów 20 zł

Aktualne informacje na temat Papugarnii, znajdziecie bezpośrednio na ich stronie tutaj 

Kamionka Piast

Jeśli planujecie odwiedzić Opole w sezonie wakacyjnym to bardzo polecam od razu zobaczyć zrewitalizowaną Kamionkę Piast, która jeszcze w 2020 roku, była mega zarośnięta i zagruzowana.
Jak jesteście ciekawi jak ona wyglądała wcześniej to przeczytajcie typowo wakacyjny wpis „Gdzie się kąpać w Opolu”. Aktualnie kamionka jest jednym z bardziej zadbanych miejsc po tej stronie miasta. Posiada duży parking, dwa place zabaw, siłownię, boisko do piłki nożnej oraz mnóstwo ścieżek.

Wielkim plusem jest też ilość wiat gdzie można przysiąść w cieniu no i stanica dla płetwonurków. Ja sam korzystałem z tej stanicy, ale nie jako nurek ale jako dok dla mojego SUPA.
Ludzi jest tutaj niewiele, bo nie jest to oficjalna strzeżona kamionka, ale duża część opolan z pobliskich bloków wie gdzie zejść i korzystają z uroków zimnej wody w trakcie upalnych dni.
Kamionka jest na ulicy wapiennej, tuż przy samej „Papugarni” więc jak pójdziecie odwiedzić papużki, zachęcam również do odwiedzenia Kamionki Piast.

Opole atrakcje
Kamionka Piast z góry prezentuje się niezwykle ładnie
Opole atrakcje
Opole atrakcje, które warto zobaczyć.

Klubowe Muzeum Retro Komputer „SMOK”

W samym centrum miasta na Jana Łangowskiego, mieści się unikalna perełka z minionej epoki, którą każdy fanatyk starych gier po prostu pokocha. Jest to prywatna kolekcja Pana Arkadiusza składająca się ze starych retro komputerów, które działają do tej pory i można pograć na nich w ulubione klasyki. Muzeum składa się z dwóch pomieszczeń wypełnionymi Amigami, Commodore i Atari, na których wychowała się większa część męskiego społeczeństwa w latach 80-tych. Pamiętam jak się przychodziło do kolegi i grało wiele godzin w „River Raid”, „Contra” czy „Prehistoryk”.

Opole atrakcje
Muzeum posiada aż trzy sale takich stanowisk. Oto największa z nich.

To tutaj możecie wejść jak do Deloreana i przenieść się w czasie jak w „Powrocie do Przyszłości”.
Warto również podkreślić, że Muzeum istnieje tylko dzięki Panu Arkadiuszowi i jest jego własną inicjatywą. Za wynajem lokalu oraz prowadzenie muzeum, płaci ze swojej własnej kieszeni, a sam wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum otwarte jest tylko w weekendy od 09.00 do 12.00 oraz od 16.00 do 18.00. Wstęp Bezpłatny, lecz jeśli chcecie wspomóc groszem Pana Arkadiusza w wprowadzeniu tego unikalnego miejsca, to łapcie namiar na jego Patronita, przyda się każda złotówka.

Opole atrakcje

Zoo Opole

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji w mieście, która co weekend przyciąga tłumy turystów, A to wszystko za sprawką dwóch lwów i jednego tygrysa. Do Opola, po 25 latach wróciły wielkie koty. W 2021 roku lwy Atos i Portos już na stałe się u nas zadomowiły, tak samo jak Diego – tygrys syberyjski. I powiem szczerze jako mieszkaniec Opola, że zoo naprawdę przyciąga tłumy turystów, aż do tego stopnia, że nawet w weekendy nie ma gdzie zaparkować samochodu, dlatego już wkrótce powstanie dodatkowy parking dla turystów.

Zoo za to nie zwalnia tempa z atrakcjami, ponieważ aktualnie powstaje wielkie akwarium, w którym znajdzie się, aż siedem zbiorników z wodą ze słodką i słoną wodą. Dodatkowo mamy piękny wybieg dla żyraf i goryli no i uchatki kalifornijskie, które podczas karmienia działają jak magnez na odwiedzających.

Opole Atrakcje
Tygrys Diego

Opole Atrakcje

Niewątpliwym atutem Zoo w Opolu jest jego położenie na Wyspie Bolko, gdzie możemy się jeszcze pospacerować po zielonych płucach miasta i olbrzymi plac zabaw w Parku 800-lecia, który powstał niedawno tuż przy parkingu z którego dojedziemy do Zoo.

Bilety do Zoo kosztują
Bilet Normalny – 32 zł
Ulgowy – 23 zł

Jeśli planujecie odwiedzić Zoo parę razy to polecam roczny bilet wstępu za 140 zł
A mieszkańcom Opola, jak mają dzieci wyrobienie za darmo karty „Opolska Rodzinka” – z nią nasze pociechy wchodzą do Zoo za przysłowiową złotówkę.

Wieża Piastowska

 

Jak Wam się podobała wizyta na wieży Ratusza, to odwiedziny na Wieży Piastowskiej pokochacie. Wieża została wzniesiona za czasów panowania Bolesława I Opolskiego około 1300 roku, a jej budowa trwała trzy pokolenia. W 1928 roku pojawił się pomysł rozbiórki zamku, którego była częścią. Dzięki protestom mieszkańców zrezygnowano z tego pomysłu. Symbol miasta Opola został odrestaurowany dopiero po II wojnie Światowej kiedy nadbudowano graniasty hełm, który wyszczuplił wieżę i wzniósł do 42 metrów.

Parę lat później wpuszczono pierwszych turystów i można ją zwiedzać po dzień dzisiejszy. W 2011 roku Wieżę zamknięto na 3 lata i przez ten czas odbył się jej gruntowny remont, który zakończył się efektem „Wow” i dalej uważam, że jest to jedna z lepszych atrakcji Opola. Do środka wchodzimy z przewodnikiem, który jest ubrany w średniowieczne szaty oddające charakter tego miejsca. Po zamknięciu drzwi jesteśmy w lochu (kiedyś pierwotne wejście do wieży było na wysokości 9 metrów). Nowe wejście zostało wykute w XX wieku.

Pomieszczenie, od którego zaczynamy służyło w dawnych czasach za loch. Światła gasną, a zwiedzający dostają próbkę nowoczesnej multimedialnej prezentacji. W panujących ciemnościach słychać odgłosy kapiącej wody oraz jęki więźniów czekających aż ktoś przyniesie za nich okup. Odgłosy toczących rozmowy jeńców odbijają się echem od ścian Wieży sprawiając wrażenie jakby stali obok nas. Akustyka dźwięków robi niesamowite wrażenie. Na każdym poziomie Wieży czeka na nas jakaś multimedialna wizualizacja np. tocząca się bitwa u stóp wieży z grą cieni żołnierzy broniących się przed atakującym najeźdźcą.

 

Na innym poziomie czeka Bolko I, który mówi i rozgląda się dookoła na wysłuchujących jego historii odwiedzających. Robi to wrażenie. Na samej górze natomiast znajduje się projekcja panoramy Opola zajmująca pół wieży. Można zobaczyć jak wyglądała panorama Opola w tamtych czasach, a sam obraz jest interaktywny. Na samym końcu czeka na zwiedzających taras widokowy, na który można wejść i porównać współczesną panoramę z tą z XIX wieku. Wejście i zejście trwa 30 minut. Wizualnie i dźwiękowo, wszystko na najwyższym poziomie. czy jesteś mieszkańcem Opola czy turystą planującym spędzić tutaj weekend, Wieża Piastowska po renowacji to jeden wielki majstersztyk historii i technologii.

Czubek Wieży Piastowskiej z widokiem na Zaodrze

Wieża Piastowska jest czynna cały tydzień.
Poniedziałek – Piątek – 09.00 – 17.00
Sobota Niedziela – Od 11.00 – 16.00

Cennik :
Bilet Normalny 15 zł
Bilet Ulgowy 10 zł

Dla posiadacza karty dużej rodziny 7,5 zł
A dla posiadacza karty „Opolska Rodzinka” wstęp 1 zł

Muzeum Polskiej Piosenki

Atrakcja, którą polecam zwiedzić każdemu. Nie trzeba być wielkim fanem Polskiej muzyki czy festiwalu aby w tym miejscu się odnaleźć. Muzeum Polskiej Piosenki jest położne w samym sercu Opola bo w Opolskim Amfiteatrze. Sam wstęp do amfiteatru jest bezpłatny i możecie go zwiedzić, o ile nie budują na nim aktualnie sceny pod koncert. Lokalizacja MPP, jest bardzo dobra ponieważ w bliskiej odległości znajduje się Wieża Piastowska, Stawek Zamkowy oraz Park Nadodrzanski.

Opole Atrakcje

MPP powstało w 2016 roku i można tu znaleźć wszystko o historii polskiej piosenki. Muzeum jest w całkowicie multimedialne, możemy zrobić selfie, które będzie ukazywało się przy samym wejściu. Jest budka do nagrań, w której można zaśpiewać i nagrać piosenkę, a następnie wysłać ją do siebie na maila. W ścianach znajdują się szklane soczewki i jak do nich zajrzymy to zobaczymy historie piosenki danego okresu.

Dodatkowo w muzeum jest mnóstwo eksponatów i przedmiotów kolekcjonerskich związanych z festiwalem. Na górze znajdują się kule o futurystycznym kształcie, gdzie można przysiąść i zapoznać się z historia danego zespołu lub okresu muzycznego.
W MPP jest pokój muzyczny z perkusją gdzie dzieciaki mogą się wyżyć grając, wirtualną przebieralnią festiwalowych strojów. Wielki plus dla Muzeum, że zniknęło parę mankamentów, na które narzekałem w przeszłości, z czego bardzo się cieszę.
Średni czas zwiedzania muzeum to około 90 minut i nie pozostaje Wam nic innego jak przygotować swoje uszy na muzyczną ucztę.

Muzeum jest otwarte w godzinach od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.00

Ceny biletów

Normalny – 25 zł
Ulgowy – 18 zł
Rodzinny ( 2 + 2) – 55 zł
Muzeum honoruje kartę dużej rodziny
Więcej na stronie : https://muzeumpiosenki.pl

Opole Atrakcje – Mapa miejsc 

I to by było na tyle z wpisu „Opole atrakcje które warto zobaczyć”. Pamiętajcie jeśli naprawdę chcecie zwiedzić Opole to inne wpisy są wciąż aktualne Zajrzyjcie do „Opole atrakcje dla dzieci”, „Opole aktywnie” – znajdziecie tam większy wachlarz propozycji, a jak interesuje Was Opolskie to zapraszam do zakupu mojego przewodnika.

 

Opole atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry