Ciekawe miejsca w Opolu i jego atrakcje

Odkryj Opole

Ciekawe miejsca w Opolu i jego atrakcje

 

Witajcie drodzy czytelnicy,  ponownie zabieram Was ponownie w ciekawe miejsca w Opolu.


Pomysł na napisanie tekstu powstał po wielokrotnych gonitwach za zachodami słońca i kolejnymi wyjątkowymi kadrami miasta, które publikuje na swoim Fanpage. Sumując moje fotograficzne doświadczenie w odkrywaniu Opola, nasunęły mi w końcu, następujące wnioski.
Coraz częściej podróżuje innymi środkami lokomocji niż auto (okej, przyznaje remont pewnej ulicy mnie do tego zmusił). Dlatego spisałem listę, na której znajduje się: rower, statek, kajak, motorówka… yyyyy… balon – nie brzmi zbyt hipstersko, co ?
To dobrze, bo chcę podzielić się nie tylko moimi ulubionymi miejscówkami na zdjęcia, trasami i aktywnościami, które przedstawią ciekawe miejsca w Opolu.

Ciekawe miejsca w Opolu
Grająca Fontana na Stawku Barlickiego.

Zacznę od czegoś łatwego i dostępnego dla każdego mieszkańca i turysty. Co powiecie na rower?

Ciekawe miejsca w Opolu
Park Nadodrzański – jedno z ulubionych miejsc mieszkańców miasta.

Rower – niezastąpiony środek lokomocji po mieście. Coraz więcej jest budowanych połączeń oraz ścieżek rowerowych. Opole ma taką zaletę, że to wciąż małe miasto.
Z jednego końca do drugiego da radę dotrzeć w przeciągu 30 minut. Jak nie masz roweru, nie szkodzi. Od paru lat działa wypożyczalnia NextBike, która ma aż 18 stacji rowerowych porozrzucanych po całym mieście. Pierwsza stacja jest w centrum miasta tuż przy Dworcu Głównym. Już tam można pożyczyć rower i pojechać nim na miejskie kąpielisko. Ceny nie są zbyt wygórowane. Do 20 minut wypożyczenie jest za darmo. Do pierwszej godziny 2 zł, a każda kolejna 4 zł. Podsumowując 3 godziny spędzone na rowerze miejskim to nie jest wygórowana cena, a mapę z stacji rowerowych znajdziecie pod tym linkiem.

[toggle title=”Nocleg w Opolu” state=”open”] Niecałe 100 metrów od Ratusza czyli w samym centrum miasta znajduje się „Event Hostel” z bardzo dobrymi warunkami i cenami już od 35 zł za nocleg! Rezerwacji możecie dokonać pod tym linkiem. [/toggle]

Rowerem wzdłuż Odry

Jeden z moich ulubionych szlaków rowerowych leży bezpośrednio nad Odrą. Jak wiecie, uwielbiam robić zdjęcia Opola, szczególnie przy zachodzie słońca. A czasem jak mam idealne warunki to człowiek chciałby się znaleźć w kilku miejscach równocześnie.

Ciekawe miejsca w Opolu
Bulwary zachodzącego słońca w Parku Nadodrzańskim

Moją ulubioną trasą do wieczornej fotografii jest ta pokazana na mapie poniżej. Startuje z okolic Kanału Ulgi, gdzie kieruje się na Wały Odrzańskie. Stamtąd mam świetnie poprowadzoną ścieżkę rowerową na Wyspę Bolko i most, który łączy mnie z Pasieką.

Ciekawe miejsca w Opolu
Most na „Bolko”

A tam już raj dla fotografa Park Nadodrzański. Jest niewyczerpalnym źródłem „chillout” dla mieszkańców miasta, którzy spędzają w nim tak jak ja słoneczne popołudnia.

Ciekawe miejsca w Opolu
Efekt robienia zdjęć ponad trzy godziny w Parku Nadodrzańskim.

Ta zielona ostoja to centrum miasta gdzie możemy szybko znaleźć się pod amfiteatrem, tuż obok mamy kolorowe fontanny stawku Barlickiego. Po drugiej stronie ulicy Opolską Wenecję, Katedrę, Ratusz, a nawet „Kościół na Górce”. Łatwa rowerowa trasa z najpiękniejszymi zabytkami, w której każdy znajdzie coś dla siebie aby się zatrzymać. Podumać i zrobić zdjęcie. Podsumowując ta trasa rowerowa zawiera na swym szlaku same ciekawe miejsca w Opolu, które trzeba zobaczyć.

Ciekawe miejsca w Opolu
Park Nadodrzański służy czasem jako miejsce koncertów oraz pokazów sztucznych ogni

 

Rowerem na Kąpielisko

Kolejną trasą, z której najczęściej korzystam podczas moich rowerowych wojaży po mieście zaczyna się na ścieżce rowerowej przy moście Sybiraków. I prowadzi ona wzdłuż Odry w stronę wyspy Pasieki. Tutaj możemy zdecydować czy chcemy jechać wzdłuż Kanału Młynówka, czy wybrać drogę przez Park Nadodrzański.

 

Trasa przez Kanał Młynówka, prowadzi cały czas wzdłuż jego koryta, aż do łączenia z Odrą, gdzie możemy kontynuować naszą podróż wschodnim brzegiem Odry. I tutaj mega szacun dla tego, kto zaprojektował i poprowadził ciąg pieszo rowerowy wzdłuż Odry, aż po kamionkę Bolko.

Ciekawe miejsca w Opolu
Do Kamionki Bolko prowadzi przepiękna trasa.

Jest to dawne wyrobisko cementowni Bolko, które zostało zalane przez Odrę podczas powodzi Tysiąclecia w 1997. Parę lat później zostały przeprowadzone badania.
Wykazały, że woda jest czysta, a akwen w 2010 roku zaczął przechodzić rewitalizację. Powstała miejska plaża, platforma widokowa, miejsca na grilla, pomieszczenia sanitarne, a także została zbudowana ścieżka rowerowa praktycznie dookoła jeziora.

Ciekawe miejsca w Opolu
Ciekawe miejsca w Opolu, można i zobaczyć przy pomocy wypożyczonego roweru.

W słoneczne dni Kamionka Bolko przyciąga tłumy Opolan, a ci co zamierzają dotrzeć do niej na rowerze, mają naprawdę szerokie spektrum tras dotarcia do niej.

Miejska Plaża na Kamionce Bolko
Miejska Plaża na Kamionce Bolko

Druga trasa, którą polecam jest niewiele dłuższa ale bardziej malownicza i w cieniu drzew. Start z Kanału Młynówka i jedziemy w stronę Stawku Barlickiego, kierując się w stronę Wieży Piastowskiej i znajdziemy się na ścieżce rowerowej w Parku Nadodrzańskim. Poprowadzi ona Nas do Zielonego Mostu, który ma teraz nazwę „Ireny Sendlerowej”. Lecz nie skręcamy w stronę Wyspy Bolko, a kierujemy się w górę Odry, gdzie ścieżka rowerowa złączy się ze ścieżką prowadzącą z Kanału Młynówki. Resztę trasy już znacie. Jedziecie tak długo, wzdłuż Odry w cieniu drzew, aż wjedziecie pod górkę, a na niej na drugim brzegu plażę.

[toggle title=”Hotel Starka” state=”open”] Jeden z najlepszych hoteli w Opolu z wieloletnią tradycją i restauracją serwującą niesamowite jedzenie jest Hotel Starka”. 2 minutY od Opolskiej Wenecji, 5 minut od amfiteatru. Link do hotel znajdziecie TUTAJ [/toggle]

 

Kanał Młynówka Opole
Zachód słońca nad Opolską Wenecją.

Rowerem po Bolko

Trzecia i ostatnia trasa jest idealna na leniwe niedzielne popołudnia. Jeżdżę bez celu po Bolkowych alejkach. Dla osób czytających tekst spoza Opola, podpowiem, ze przy wjeździe na Bolko jest jedna ze stacji NextBike i możecie tam wypożyczyć rower, a jak jesteście z dziećmi nie szkodzi. Przy odrobinie szczęścia można wypożyczyć rower rodzinny z miejscem dla czwórki dzieci.

Ciekawe miejsca w Opolu
Praktycznie „Centrum” Miasta

Trasy rowerowo – spacerowe w „Zielonych Płucach” miasta są bardzo malownicze i bardzo łatwo się w nich zgubić. Zresztą o samej „Wyspie Bolko” możecie poczytać klikając tutaj. ( Co warto zobaczyć w Opolu )

Ciekawe miejsca w Opolu
Odkryj Opole inaczej

W celach informacyjnych dodam, że powstał przewodnik „Opole i okolice na Rowerze”, który możecie zakupić on-line tutaj – wersja papierowa kosztuje 15 zł wersja w postaci ebooka 8 zł

Wyspa Bolko
To nie dżungla to wciąż wyspa Bolko.


Kajakiem po Odrze

Alternatywą zwiedzania Opola jest możliwość wypożyczenia kajaka i wyruszenia samemu lub z partnerem na rejs po Odrze. Kajaki można wypożyczyć tuż przy samym wejściu na Bolko. Mieści się tam Pub Pagaj, a obok niego ma swoją siedzibę Opolskie Towarzystwo Kajakowe, w którym możemy wynająć sprzęt. Czynne jest od godziny 11.00 rano, a pływać można do późnych godzin wieczornych o ile pogoda na to pozwoli.
Koszt wypożyczenia jednoosobowego kajaka to 10 zł na godzinę, lub jak planujemy dłuższą podróż po Odrze to 50 zł za kajak na cały dzień. Dwuosobowy kosztuje 35 zł od osoby.

Jak sam napis na budynku wskazuje „Przystań Kajakowa”

Jest to kompletnie inna sposobność zwiedzenia Opola z niepowtarzalnym klimatem. Bo nie widzimy miasta chodząc po jego ulicach, tylko płyniemy z biegiem nurtu Odry i widzimy je z poziomu łabędzia.
Sama rzeka jest dość spokojna – jak nie wieje oczywiście.

Odkryj Opole
Widoki z pierwszego rzędu

W 30 minut można dopłynąć, aż do Mostu Sybiraków, i w tyle samo czasu wrócić na przystań kajakową. Podczas rejsu można podziwiać ciekawe miejsca w Opolu, jak : Park Nadodrzański, Panoramę Miasta, przepłynąć pod mostem kolejowym i mostem Piastowskim lub wpłynąć w kanał Młynówki i zobaczyć Opolską Wenecję inaczej.

Odkryj Opole
A ludzie z mostu patrzą się… zdziwieni 🙂

Dla osób, które chcą bardziej eksplorować Odrę polecam przepłynąć się, aż do miejsca, gdzie Odra łączy się z kanałem Ulgi i w niego wpłynąć.

Kanał Ulgi Opole
Kanał Ulgi o zachodzie słońca.

Jedyną rzeczą na jaką pragnę zwrócić uwagę to przepływające obok motorówki, lub statek „Opolanka”, czasem również zdarzy się Barka z węglem, więc pamiętamy aby nie płynąć z nią na czołówkę. Za dużych szans z nią w starciu nie mamy. Oczywiście przypominam, że przepływające obok nas pojazdy wodne tworzą fale i pamiętamy aby do nich ustawiać się dziobem, a nie burtą. Dla mniej doświadczonego kajakarza może to się skończyć wywróceniem i kąpielą w Odrze.

Spotkanie z Barką na Odrze.

W OTK, prócz kajaków możemy wypożyczyć motorówkę jeżeli mamy patent sternika, jak nie to możemy go tam wyrobić, a jak chcemy koniecznie pośmigać pod Odrze motorówką to wciąż jest taka możliwość, wystarczy zapytać w środku.

[toggle title=”Hotel w Opolu” state=”open”] Mercure Opole, jest najbliżej usytuowanym hotelem od Dworca. Wystarczy z niego wyjść i podążać głównym deptakiem aby do zabytkowego centrum starego miasta. Nocleg już od 147 zł za pokój znajdziecie TUTAJ [/toggle]


Statkiem po Odrze

 

Kolejną zacną opcją jest rejs statkiem „Opolanin” po Odrze. Serio i Ty możesz poczuć się jak Leonardo Di Caprio w filmie Titanic. 🙂

Statek Opolanin


Atrakcja została wprowadzona na wiosnę w 2014 roku i pływa regularnie.
W sezonie letnim na weekend w godzinach 12.00, 14.00 i 16.00.
Statek „Opolanin” odpływa przy przystani Pagaj na Wyspie Bolko oraz na przystani przy Bulwarach Nadodrzańskich.
Bilet kosztuje 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, a dzieci do lat 3 mają wstęp za darmo.

Statkiem po Odrze

Rejs po Odrze trwa 40 minut i można z poziomu rzeki zobaczyć ciekawe miejsca w Opolu  jak Opolską Wenecję, Katedrę czy Wieżę Piastowską. Statek został sprowadzony z Holandii, do Opola dotarł kanałami przez Niemcy i rzekę Odrę.
Jest przystosowany na pomieszczenie 75 odwiedzających, a pod pokładem można się schować gdyby pogoda się popsuła i zamówić w jego wnętrzu kawę czy herbatę.

Odkryj Opole
Statkiem po Odrze


Na wszelki wypadek, podrzucam stronę do statku, gdzie na bieżąco możecie sprawdzić kiedy są rejsy. No i dla kogo jest to opcja ? Przede wszystkim dla rodzin z dziećmi nooo i zakochanych. 🙂 Chcesz zaimponować babie weź ją w rejs po Odrze 😉 Będzie Twoja.

 

Balonem nad Opolem

 

Ostatni środek lokomocji, na który mogę Was namówić i zachęcić do odkrycia miasta z innej perspektywy. Niestety nie należy do najtańszych. Za to jakie emocje towarzyszą przy starcie, lądowaniu, a nawet samym locie są nie do opisania. Serio. Czasem przydaje się Pampers.

Lot Balonem Opole
Panoramiczne zdjęcie na wszystkie ciekawe miejsca w Opolu 😉

Ten najbardziej hipsterski środek lokomocji po niebie startuje rano lub wieczorem.

Lot trwa do godziny. A wszystko zależy od wiatru. Ja miałem już przyjemność polatać parę razy i mogę Wam tylko powiedzieć, że każdy lot jest inny. Jeden lot miałem tuż nad konarami drzew, a inny lot 1100 metrów n.p.m, że aż na horyzoncie było widoczne pasmo Gór Opawskich.

Jeżeli macie ochotę sprawić komuś odlotowy prezent to koniecznie musicie zobaczyć na stronę Prezentmarzeń, tam znajdziecie nie tylko lot balonem ale i szybowcem, samolotem czy quadem.
Więcej informacji możecie uzyskać pod tym linkiem. A dla zachęty dorzucam parę zdjęć z balonu oraz parę zdjęć z „Fiesty Balonowej”, która była organizowana na 800 lecie miasta. No i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w 2019 roku znów zobaczymy dziesiątki balonów na Opolskim niebie.

Fiesta Balonowa Opole
Fiesta Balonowa na Osiedlu AK.

Podsumowanie

I co sądzicie, da radę odkryć Opole inaczej? Przedstawiłem Wam moje trzy sugestie, które toczą się wokół rzeki Odry jej przyrodniczych walorów i atrakcji.
Mam nadzieję, że powyższy wpis, natchnie Was do wskoczenia w skórę „Przygody”.
A może wy macie jakieś propozycje na ciekawe miejsca w Opolu, które tutaj nie wymieniłem ? Dajcie znać swoje propozycje w komentarzach pod tekstem.

Ciekawe miejsca w Opolu i jego atrakcje
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
4 lat temu

Opole jest bardzo ładnym miastem, mieszkamy niedaleko, więc często robimy sobie całodzienne wycieczki po mieście 🙂 A przygodę rozpoczynamy zawsze od pożywnego śniadanka w San Escobar, mają rewelacyjną ofertę i pyszne dania 🙂

Przewiń do góry