Wiza do Birmy

Wiza do Birmy

Wiza do Birmy

Dla wszystkich czytelników, którzy wybierają się do Birmy, sporządziłem post opisujący krok po kroku, że aktualnie wiza do Birmy nie stanowi problemu w wyrobieniu. Są trzy sposoby dostania upragnionego stempla lub naklejki w paszporcie, nazwałem je:  na cwaniaka, na masochistę i na ryzykanta.

 

 

Poniżej, poradnik jak wyrobić wizę do Birmy for dummies.

 Wiza do Birmy przez Internet czyli „na cwaniaka”

Jeśli skrupulatnie planujecie wyjazd do Azji i nie chce Wam się stać w długiej kolejce w ambasadzie to sposób wyrobienia wizy przez Internet jest dla Was idealny.

W 2014 roku, ktoś mądry w Birmie wpadł na pomysł by odpalić stronę internetową i ułatwić przyszłym odwiedzającym wyrobienie e-wizy przez Internet, oczywiście Polski na początkowej liście nie było lecz we wrześniu ubiegłego roku to się zmieniło i tak oto możemy wyrobić sobie E-Wizę nie ruszając się z domu.

Będziemy potrzebować:

-Internetu

– 50$ i Kartę kredytową (MasterCard/Visa/AmericanExpress)

-Numer paszportu

-Zeskanowane zdjęcie paszportowe do 2mb

– Drukarkę

 

Wchodzimy na stronę http://evisa.moip.gov.mm/

Tam klikamy na Apply eViza (chociaż radziłbym przeczytać też FaQ na stronie).

Wybieramy narodowość (proszę pamiętać, że deklarując  obywatelstwo polskie nie wpisujemy numeru seryjnego swojego drugiego paszportu np. niemieckiego J) .  Przy uzupełnieniu pierwszej deklaracji radzę uważnie zastanowić się na którym lotnisku w Birmie będziecie lądowali. Aktualnie do wyboru jest Mandalay, Yangon oraz Nay Pyi Taw – więc wygląda na to, że wjazd do zapomnianej perły Azji jest tylko drogą lotniczą na eVizie. Podejrzewam, że strażnik na lądowym przejściu granicznym z drukowanym papierkiem eVizy by Was spławił lecz to już są tylko moje domysły.

Po wypełnieniu pól, zostaniemy przeniesieni do kolejnej, bardziej obszernej zakładki, w której będziemy musieli podać już nie tylko imię i nazwisko ale i numer paszportu oraz ramy czasowe kiedy przekroczymy republikę Birmy. W tej zakładce wgrywamy nasze zdjęcie paszportowe (2mb), które będzie figurowało na eVizie, klikamy przycisk continue. Zostaniemy przeniesieni do trzeciej zakładki z płatnościami, w której pozbywamy się 50 $. Po mniej więcej godzinie powinniście otrzymać maila z numerem aplikacji, a samą wizę(approval letter) dostaniecie od 2 do 5 dni roboczych.

Wiza jest ważna 90 dni od daty wystawienia i po wylądowaniu w Birmie, na wskazanym przez nas lotnisku  ważna 28 dni. Pamiętajcie by wydrukować approval letter czyli eVizę i zaprezentować ją  na lotnisku z paszportem. Dostaniemy wtedy pieczątkę jednorazowego wjazdu do przepięknej krainy.

 

Plusy

-Można ją zrobić bez wychodzenia z domu

– Jest bezpieczniejsza niż wysłanie paszportu pocztą

-Nie trzeba stać w kolejkach

-Można śledzić proces online

 

Minusy

– Jest droższa, kosztuje 50$ / 180 zł (przy obecnym kursie) za osobę.

-Nie można na niej przekroczyć granicy lądowej

-Jak nie przyznają nam wizy to nie dostaniemy zwrotu pieniędzy

Birma Wiza
Tak wygląda wniosek przez stronę internetową.

Wiza do Birmy Pocztą czyli „na ryzykanta”

Sposób niewiele tańszy ale bardziej ryzykowny, bardziej dla „wizofili”, którzy kolekcjonują naklejki z wizami w swoim paszporcie. W Polsce niestety nie ma ambasady Birmy, a najbliższa mieści się w Berlinie ( http://www.botschaft-myanmar.de/4.html )

Na stronie znajdziecie wszystkie informacje dotyczące wydania wizy oraz różne wnioski o nią.

Wniosek o wizę turystyczną możecie ściągnąć pod tym linkiem :

http://www.botschaft-myanmar.de/resources/Tourist+Visa+20120627.pdf

 

Do  tego sposobu będziemy potrzebować:

–  2 wydrukowane wnioski

– 2 zdjęcia

– Klej

– 25 € opłaty za wizę

– 10 € na znaczek zwrotny

–  Zaadresowaną kopertę zwrotną.

Drukujemy dwa wnioski i je wypełniamy, jeśli nie wiecie gdzie będziecie mieli nocleg w Birmie, wpiszcie pierwszy lepszy Hostel znaleziony w Internecie, w Ambasadzie i tak tego nie zweryfikują.

Na każdym wniosku przyklejacie swoje zdjęcie i teraz czas na decyzję, czy włożyć 25 € opłaty za wizę do koperty i wysłać ze wszystkim, czy zrobić przelew bankowy. Szczerze, wybór należy do Was, ponieważ nie wszystkie polskie banki obsługują numer konta podany na stronie. Ja włożyłem do koperty i dołożyłem jeszcze 10€ na znaczek zwrotny, wraz z zaadresowaną  na mnie bąbelkową kopertą. Udajemy się na pocztę i mówimy do Pani, że chcemy zaadresować list priorytetowy do Niemczech z wykupionym ubezpieczeniem. Pani w okienku ze smutną miną odpowiada, że Poczta Polska nie ma podpisanej umowy ubezpieczania listu z Niemcami. Zasugerowała nam wysłanie Pocztexem, gdzie koszt byłby półtora razy wyższy niż sama wiza, albo zwykłym listem priorytetowym bez ubezpieczenia. I tak oto stałem przy okienku z tłocząca się myślą w głowie – ukradną czy nie?

Stwierdziłem, że nie będę ryzykował i Pani podziękowałem. Następnego dnia zadzwoniłem do kuriera zapytać o cenę takiej wysyłki. Wychodziło ponad 100 zł (oczywiście z ubezpieczeniem).

Po przeliczeniu tego wszystkiego stwierdziłem, że koszt wysłania na dwie osoby to :
25€ wiza + 5 € znaczek + 13 € kurier =  około 170-180 zł czyli  taka sama suma jak pojedyncza osoba płaci za eVizę. A jak się zdecydujecie na ryzyko lub większa część osób będzie zamawiała to czas oczekiwania na wizę wynosi  od 2 do 4 tygodni.

 

Plusy

– Przekroczenie na takiej wizie dowolnej granicy z Birmą

– Naklejka w paszporcie (prawie jak pokemon)

– Opłaca się bardziej przy większej ilości osób zamawiających wizę (koszt ok. 120 zł na 5 osób)

– Nie trzeba stać w kolejkach (chyba, że na poczcie)

 

Minusy

-Ryzyko, że nigdy do tej Birmy nie dotrzemy jak zgubią przesyłkę

Jest jeszcze trzeci sposób, który wybrałem ale czy taki rewelacyjny? Oceńcie sami

Birma Wiza
A tak wygląda wiza do Birmy w paszporcie otrzymana przez ambasadę w Bangkoku.

 Wiza do birmy W Bangkoku czyli na „masochistę”

Sposób numer trzy jest do zrealizowania w Bangkoku. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że stolica Tajlandii to takie miejsce tranzytowe na resztę Azji.  Jeśli zrezygnujecie z pierwszych dwóch sposobów dostania Wizy, to zawsze możecie załatwić wszystko tutaj na miejscu.

Zależy ile czasu będziecie w Bangkoku lub jak długo planujecie jeszcze podróż po świecie.

Na miejscu w Ambasadzie można wyrobić wizę :
-Express – 1260 BHT (130 zł) w ten sam dzień

-Next Day – 1035 BHT (105 zł) na następny dzień

-Normal – 810 BHT (82 zł) dwa dni robocze

 

Do  Ambasady radzę przyjść z samego rana (ok. 7 rano ), bo potem czeka Was wspomniany wyżej masochizm, mam na myśli kolejkę ludzi, których około 8.30 będzie około setka. Metalowe drzwi otwierają o godzinie 9.00 rano, a zamykają o 12.00. Jak już wejdziecie do środka to radzę mieć przygotowane:

 

-2 wydrukowane wnioski z naklejonymi zdjęciami

– Pieniądze

-Paszport (ważny co najmniej pół roku)

 

Jak o 7 rano ustawicie się w kolejce to około 9.30 powinniście być już na śniadaniu.

Wizę można odebrać codziennie od 15.30 do 16.30. Dodatkowo, jeśli nie macie wydrukowanych kopii aplikacji, kleju lub zdjęcia to się nie martwcie- wzdłuż kolejki są tuk tuki z drukarkami, fotografem i tubką kleju. Koszt dotarcia z Khao San Road do ambasady to 85 BHT.

 

Plusy

– Rozstajemy się z paszportem tylko na parę godzin/dni

– Rozsądna cena za wizę

– Przekroczenie na takiej wizie dowolnej granicy z Birmą

 Minusy

– Kolejka i upał

– Przy wizie Express praktycznie jeden dzień w plecy.

– Stempel zamiast naklejki z wizą

 

 

Birma Wiza
A tu powód dlaczego warto przyjść wcześniej 🙂

Birma  Wiza ? wyrobiona to zapraszam do dalszych przygotowań tutaj

Zapisz

Wiza do Birmy
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek N
9 lat temu

Wysłąnie wizy do Berlina nie gwarantuje bezpiecznego odesłania. Posłałem priorytetem z (3 lata temu) i dołaczyłęm 10 Euro extra za wysyłkę. Wysłali mi paszport zwykłą pocztą, a listonosz wetknął mi list z paszportem do skrzynki połowicznie (kazdy mógl wyciągnąć)

Oderwany
9 lat temu

Sama prawda 🙂 Ja w Bangkoku załapałem się jeszcze na piękną wizę (nie uwzględniając zdjęcia z zakazaną mordą) wklejoną do mego paszportu.
Materiał świetny, będzie podaj dalej.

Brewa
8 lat temu

Ja tylko powiem, że 1,5 roku temu wysyłałem 4 paszporty pocztą. Wróciły po 6 dniach (sic!) z wizą w środku i poleconym, a na miejsce wysłaliśmy je bez ubezpieczenia za kwotę niecałych 30 zł. Może miałem szczęście, ale trochę wydaje mi się, że ludzie mają skłonność do demonizowania poczty ;).

łukasz
łukasz
8 lat temu

wszystko fajnie opisujesz ale jednej rzeczy nie rozumiem czemu tak artykułujesz wiza stempel wiza naklejka kogo to obchodzi ? pierwszy raz słyszę i nigdy w życiu nie spotkałem się gdziekolwiek na granciy żeby była różnica we wjeździe na stempel czy naklejka (a już trochę paszportów zużyłem 🙂 )

paweł
7 lat temu

Teraz już można podobno wjechać na e-wizę również lądem. Z tego co kojarzę przepisy pozmieniały się z początkiem września 2016

Grzegorz
5 lat temu

Widziałem na stronie ambasady Birmy w Tajlandii, że od marca cena za wizę w internecie jest taka sama jak u nich.

Przewiń do góry