Autobusem po Birmie

autobusem po birmie

Autobusem po Birmie 

Wiele osób pyta mnie jak wyglądała podróż autobusem po Birmie. Dla nich i innych ciekawych, stworzyłem Poradnik “Birma drogą lądową” – jak dotrzeć z Bangkoku do Baganu autobusem”.

Planowanie podróży do Birmy warto zacząć od sprawdzenia ruchu drogowego.
Na granicy Mae Sot – Myawaddy jest on naprzemienny. Ale nie jest to klasyczne “wahadełko” – jednego dnia autobusy jadą do granicy z Tajlandią, a drugiego od granicy w głąb kraju. Ułatwiając Wam życie podpowiem, że w dni nieparzyste śmigamy od granicy do Rangunu, a w dni parzyste z powrotem. Jakby ktoś dalej nie rozumiał – 3 grudnia 2014 wyjechałem z Myawaddy w głąb kraju.

Przejścia Graniczne

Mae Sot / Myawaddy
Przejście graniczne, które ja pokonywałem. Bilety kupiłem na dworcu Mo Chit – dotrzeć tam można każdym dostępnym środkiem transportu, za taksówkę zapłacicie 130 bht.
Są trzy różne bilety – za 333 bht, za 420 bht oraz za 613 bht (zależne od klasy)
Ostatni autobus odjeżdża o 22.20 wieczorem i osobiście polecam pojechać właśnie nim. O 5.30 rano będziecie w Mae Sot. Stamtąd można załatwić transport bezpośrednio do granicy już za 35 bht (będą krzyczeli 100 bht – negocjujcie)

Autobusem po Birmie
Gdyby ktoś nie wiedział jak wygląda stacja autobusowa Mo ChitMae Sai / Tachilek – przejście graniczne na północy, rzut kamieniem od Chiang Mai.
Możecie przekroczyć ale dalej już nie pojedziecie. Jest możliwość kupna biletu lotniczego.

Phu Nam Ron / Htee Khee – przejście graniczne przy Kanchanaburi (polecam odwiedzić).
Można się tam dostać autobusem lub pociągiem z Bangkoku. Pod przejście graniczne do Phu Nam Ron można podjechać lokalnym autobusem, cena 70 bht, 2,5 godziny drogi. Stamtąd do przejścia granicznego jest 6 km ziemi niczyjej, którą można pokonać za kolejne 50/60 bht.
Na przejściu granicznym są minivany i taxówki, koszt dotarcia do Dawei to 800 bht lub 25$.

Ranong / Kawthaung

W Ranong szukamy wodnej taxówki, która za 100 bht podrzuci nas na drugą stronę. Po przekroczeniu granicy łatwo znaleźć speed boata do Myeik lub Dawei.

Autobusem po Birmie
Autobus drugiej klasy

Samolotem
Jak macie mało czasu – polecam samolotem. Bilety na http://www.airasia.com/ można kupić za 50$.

Pociągiem

Jestem zielony w temacie – zajrzyjcie do Oli www://4evermoments.com/2014/08/15/rangun-inle/

Czy da się wyrobić wizę na granicy ?

Nie.
Wizę można wyrobić na trzy różne sposoby, które opisałem tutaj. Z wyrobioną wizą w paszporcie lub e-wizą udajemy się najpierw do odprawy na przejściu granicznym po stronie Tajlandii.

Na początku możecie być skołowani panującym tam tłokiem, ale z białym kolorem skóry szybko Was wyłowią w tłumie i zawołają pod przejście dla cudzoziemców.
Tutaj na odprawie sprawdzą Wam paszport i podpytają jak długo zamierzacie być po drugiej stronie, no i jeżeli przekroczyliście termin Waszej tajskiej wizy, szykujcie się do dopłaty 500 bht za każdy dzień zwłoki.

Widok na przejście graniczne po tajskiej stronie.
Widok na przejście graniczne po tajskiej stronie.

Po odprawie czeka Was przejście mostu przyjaźni, długiego na 300 metrów. Gwarantuję Wam, że zanim dojdziecie do końca poczujecie całkowicie inny klimat. Nie zapomnijcie, że ruch drogowy zmienia się z lewej na prawą.

Jak wygląda przejście graniczne w Birmie ?

Nie gorzej niż przejście między Laosem a Kambodżą. Tak jak na odprawie tajskiej, jest tłok, każdy krzyczy i nadmiernie trąbi w klakson.
Za dużo białych turystów tam nie zobaczycie ale nie bójcie się, szybko zostaniecie wyłowieni z tłumu do odprawy. Teraz już tylko czekają Was formalności takie jak pokazanie wizy, zrobienie zdjęcia oraz załatwienie transportu na dalszą drogę.

Poranne widoki podczas przekraczania "Mostu Przyjaźni"
Poranne widoki podczas przekraczania „Mostu Przyjaźni”

Gdzie szukać transportu ?

Już podczas pokazywania paszportów na przejściu dostaniecie propozycję skorzystania z jedynego rządowego autobusu tylko za 15$ – oczywiście jeżeli Wasza zdolność negocjacji jest na odpowiednim poziomie, uda Wam się zbić cenę nawet do 10$. Jedyny minus jest taki, że autobus rusza gdzieś między 10/11 rano.
I jedzie 12,5 godziny z jedną przerwą. Na miejscu jesteście koło 1 w nocy – z dworca możecie udać się do centrum Rangunu, taksówką za 3$ – polecam też wcześniejsze zabookowanie jakiegoś hostelu, bo ja miałem 2 możliwości z noclegiem pokój za 40$, za który bym nie dał nawet 5$ albo stacja autobusowa za darmo. Wybrałem stację autobusową.
Jeżeli nie chcecie skorzystać z rządowego busa średniej jakości po prostu wyjdźcie na ulicę – dostaniecie oferty od 25 do 50 $ za minivana lub dzieloną taksówkę.
Z Myawaddy można się udać w inne rejony Birmy. Podczas przekraczania granicy było tylko sześciu białasów, ze mną włącznie.

Tak wygląda rządowy autobus ( oczywiście nie musicie ich kłamstw brać na serio)
Tak wygląda rządowy autobus ( oczywiście nie musicie ich kłamstw brać na serio)

Rangon – Bagan

Bilet VIP klasy kosztuje 15.000 kyat czyli 15$. Autobus odjeżdża o godzinie 9.30.
Trasa jest dość fajna bo jedziemy cały czas autostradą, można się wyspać. W Baganie jesteście około godziny 17.00
Jeżeli chcecie dotrzeć z lotniska w Rangonie do Aung Mingalar Highway, taxówka kosztuje 3.000 kyat.
Bilety można kupić w każdej budzi
e na dworcu.

Autobusem po Birmie
Autobusem po Birmie

W razie dodatkowych pytań… pisać.

Pamiątki w postaci biletów.
Pozostałości po podróży autobusem po Birmie.
Autobusem po Birmie
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
5 lat temu

Warto skorzystać z przejścia w Phu Nam Ron / Htee Khee ?
Planuje jechać do Birmy w listopadzie i zastanawiam się czy jechać z Bangkoku dołem przez Tawe czy przez Mae Sot

Przewiń do góry