Wisła na Weekend

Wisła na Weekend

Cześć i czołem Wszystkim. Chciałbym Was zaprosić do przeczytania wpisu Wisła na Weekend. Czeka Was wspaniała wycieczka, pełna zdjęć i oferowanych przez ten region atrakcji.

Wisła, miejscowość położona na południu Polski w Województwie Śląskim, zwana również „Perłą Beskidów”. Miejsce źródła najdłuższej rzeki Polski, rozpoznawalna z jednych z największych skoczków wszech czasów – Adama Małysza i Piotrka Żyły. Miejsce unikatowej, regionalnej kuchni oraz cudownych widoków. Wisła jest miejscem idealnym na weekend z rodziną.

Wisła na Weekend

Naszą przygodę zaczniemy od centrum Wisły, miejsca, które tętni życiem przez cały rok. Znajduje się tu deptak, pełen lodów, placów zabaw, czekoladowego Małysza i innych pułapek czyhających na rodziców z dziećmi.

Wisła na Weekend
Centrum Wisły

Wisła na weekend

 

PARK KOPCZYŃSKIEGO

 

Jest usytuowany w samym Centrum Wisły tuż przy deptaku. Zaprasza przechodniów do spaceru bulwarem położonym wzdłuż rzeki Wisły otoczony różnymi dodatkowymi atrakcjami – place zabaw dla dzieci czy Aleja Podań i Legend. Mieszkańcom i turystom nie tylko służy jako miejsce do spacerów ale i spotkań i imprez, a świadczy o tym kultowa muszla amfiteatru, która przyciągnęła tysiące widzów podczas ostatniego spotkania z Piotrem Żyłą. W Parku Kopczyńskiego znajduje się również..

Wisła na weekend
Nadwiślański dreptak

Wisła
Ten domek to nie karmik, a letnia biblioteczka, w której są książki.

Wisła na weekend

 

ZABYTKOWY PARK PRZYGÓD CENTRUM

 

Składa się on z dziesięciu zabytkowych budowli, wykonanych ze szklanej mozaiki, które przedstawiają budowle położone wzdłuż rzeki Wisły, od Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle aż po Żurawie w Gdańsku. Niedaleko niego jest również położona…

Park Przygód

Wisła na Weekend

 

CZEKOLADOWA FIGURA ADAMA MAŁYSZA

 

Mieści się w samym centrum Wisły, w „Domu Zdrojowym” na placu Hoffa. Czekoladowa Figura została wykonana z bloku o wadze 300 kg, pracowało nad nią 8 cukierników przez 264 godziny. Figura Adama Małysza, kiedyś jeszcze stała na wolnym wybiegu, znaczy ekspozycji. Dopóki jakiś nadgorliwy fan nie odgryzł Adamowi jego czekoladowego ucha. Od tamtej pory figura stoi w specjalnej szklanej gablocie.

Wisła na Weekend

Czekoladowy Adam Małysz

MUZEUM BESKIDZKIE

Idąc do Muzeum w Wiśle myślałem, że dzieciaki zanudzą mi się, lecz szybko się przekonałem jak bardzo się pomyliłem. Muzeum mieści się w centrum Wisły, w starej karczmie, która została wybudowana w 1794 roku. Obecnie budynek Muzeum prezentuje kulturę materialną górali Beskidu Śląskiego, w jego wnętrzu prócz archiwalnych zdjęć pięknie zdobiących ściany, można zobaczyć dawne stroje góralskie, spróbować swoich sił w wyczesywaniu wełny, a nawet zajrzeć do wnętrza kurnej Izby, która jest wierną rekonstrukcją pomieszczenia górali sprzed kilku epok.

Wisła na Weekend

Na terenie Muzeum jest jeszcze Kuźnia z prawdziwym kowalem opowiadającym dzieciom na temat kowalstwa i rodzajów, żelaza służącego do produkcji narzędzi. Mojemu synowi najbardziej spodobało się wykuwanie podkowy. Dla niego był to prawdziwy spektakl, ogień, żar, a na końcu syk gaszącego się żelaza w wiadrze pełnym lodowatej wody. Oczywiście podkowę można było zatrzymać na pamiątkę. Na terenie Muzeum znajduje się jeszcze dawny budynek szkoły, gdzie można nauczyć się pisać gęsim piórem i zapoznać się z liczydłem. Uwierzcie mi, dla kogoś może wydawać się to nudne lecz tydzień po przyjeździe mój syn był tak zafascynowany odwiedzinami w Muzeum, że zaciągnął mnie na Noc Muzeów, która odbywała się w naszym mieście.

Na terenie muzeum jest kowal, który wykuwa podkowę na pamiątkę dla odwiedzających.
Matura 1880 😉

 

PARK PRZYGODA

 

Po przeciwległej stronie ulicy od Muzeum mieści się kolejna atrakcja turystyczna, pod postacią parku linowego. Jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli macie dzieci z nadwyżką energii. Tam mogą się wyszaleć. Poziom trudności tras jest oznaczony kolorami od najłatwiejszej czyli zielonej do Kamikaze – czarnej. Ja z synem wybraliśmy trasę zieloną, czyli najłatwiejszą. Lecz tylko jeden z nas ją ukończył i to nie byłem ja :). Ceny wahają się w granicach od 35 zł do 45 zł.

Wisła na Weekend
Tata – nie pękaj.
Park Przygoda
Na krawędzi.

Wisła na Weekend

 

SKOLNITY SKI&BAR

 

W tym samym miejscu, gdzie jest usytuowany Park Przygoda, jest dolna stacja kolejki Skolnity.
Ma ona 800 metrów długości i zabierze Nas na sam szczyt wierchu Skolnity. A tam na górze czeka na swych gości przepiękny taras widokowy z punktem gastronomicznym, najmłodsi mogą podkarmić kozy( chociaż mi się wydaje, że są to owce kameruńskie) w specjalnie dla nich zrobionej zagrodzie dla zwierząt. Co do atrakcyjności tego miejsca, wydaje mi się, że to strzał w 10-tkę. Dlaczego? No bo latem można pośmigać rowerkiem po okolicznych trasach specjalnie zrobionych dla fanów dwóch kółek, a o zachodzie słońca zjeść na szczycie kiełbasę z ogniska. W sezonie zimowym za to można pośmigać stąd w dół na nartach. Żyć nie umierać. Jak już jesteśmy przy nartach to wypadało zjechać kolejką linową i złapać ciuchcię, która zawiezie Nas w inne magiczne rejony Wisły.

Wisła na Weekend zawsze na propsie

 

CIUCHCIA 

Ulubiony środek lokomocji moich dzieci. Moim zdaniem ciuchcia, która obwozi swoich pasażerów po największych atrakcjach Wisły to świetny pomysł.

Wisła na Weekend
Olo uwielbia dwie rzeczy- kolor zielony i ciuchcie.

Wagoniki są obszerne i komfortowe, na swój pokład mogą zabrać aż 181 jeden pasażerów. Oczywiście w środku jest nagłośnienie, a siedzący z przodu maszynista lokalnym dialektem opowiada nam o ciekawostkach Wisły i atrakcjach, do których zmierzamy. Jedną z nich jest…

 

ZAMEK PREZYDENCKI

 

Jest jednym z przystanków, na którym zatrzymuje się ciuchcia. Zamek Prezydenta RP wybudowany w 1929/1930 roku i przekazany prezydentowi Mościckiemu. Obecnie zamek funkcjonuje jako hotel i restauracja.

Zamek Prezydencki
Zamek Dolny w tle.

Wisła mgła

Ma również taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Wisłę i jej tereny. Zaś Zamek Górny służy funkcjom reprezentacyjnym i wypoczynkowym Prezydenta RP. Oczywiście obiekt można zwiedzić po uprzedniej rezerwacji telefonicznej za wyjątkiem odwiedzin samej głowy Państwa, ale to jest łatwe do zauważenia, po tym, że na maszcie wieży Zamku Górnego powiewa flaga Polski. W drodze powrotnej można się jeszcze zatrzymać na…

Weekend w górach
Widoczność tamtego poranka nie była najlepsza ale za to tworzyła mglisty klimat
Wisła na Weekend
Ekipa idzie w stronę Zamku Górnego.

 

WODOSPAD NA WISEŁCE 

 

Wart zatrzymania się na 5 minut po drodze lub z Pałacu Prezydenckiego. Wodospad został wybudowany w latach 50-tych ma 8 metrów wysokości i świetny potencjał na zdjęcia.
Po jego bokach są tak zwane
„przepływaki” czyli systemy małych progów umożliwiające wędrówkę rybom wzdłuż i w dół rzeki. Przez miejscowych nazywany „Niagarą”.

Wodospad na Wisełce

 

SKOCZNIA NARCIARSKA IM. ADAMA MAŁYSZA

 

Chyba jedyna skocznia na świecie, która pod swoimi trybunami ma tunel dla przejeżdżających samochodów na drodze krajowej 942. Oddana do użytku w 2007, a rok później została nazwana na cześć najlepszego skoczka wszechczasów czyli Adama Małysza. Pojemność trybun niestety jest ograniczona bo do 8 tysięcy widzów ale i tak robi wrażenie. Obok niej jest wyciąg, gdzie za 8 zł możemy wjechać na samą górę. A tam czeka na nas punkt widokowy i kawiarnia. Dla tych, którzy mają więcej czasu i chcą połazić istnieje możliwość wyruszenia dalej na tzw. Pętlę Cieńkowską ale o tym bardziej się rozpiszę w następnym wpisie.

Skocznia Małysza

Skocznia Małysza
Panorama z kawiarenki na szczycie wieży, z której wyruszają skoczkowie na próg.

 

KASKADY RODŁA

 

Jest to zbiór 25 najpiękniejszych wodospadów na terenie Beskidu. Mają wysokość od 50 centymetrów do 5 metrów, a nachylenie koryta wynosi od 8 do 10 %. Droga do nich jest bardzo malownicza, można zaobserwować piękne jary obok wodospadów, które porastają jodły i świerki w wieku 170 lat czy Flisz Karpacki. Jedynie przed wejściem radzę zapatrzyć się w ciut lepsze buty niż japonki bo szlak prowadzący do celu w niektórych miejscach zmienia się w bagienko.
Aby trafić do kaskad Rodła wystarczy podjechać busem z centrum Wisły do Wisły Czarne lub udać się samochodem i zostawić samochód na ostatnim parkingu. Stamtąd idziemy niebieskim szlakiem w kierunku Baraniej Góry.

Kaskady Rodła

Na koniec napiszę, że idąc na Kaskady Rodła natrafimy na knajpę „KolybauMarioli” pisane razem osobno Kolyba u Marioli, można tam się zatrzymać i podjeść. Pani Mariola jest bardzo miłą gospodynią ze świetnym jadłem i popitkiem, a mąż Pani Marioli organizuje kulig przez Dolinę Białej Wisełki.

KolybauMarioli

KolybauMarioli

 

Gdzie Spać?

 

 

Najrozsądniejszym wyborem na takich wyjazdach typu Wisła na Weekend dla dużej rodziny to agroturystyka. W naszym przypadku wybór padł na Kamratówkę. Przytulne miejsce prowadzone przez Państwo Szymczaków. Ich gospodarstwo ma wszystko to co rodzic potrzebuje aby chwilę odpocząć od dziecka.
Mają wielki plac zabaw dla dzieci, wszelakiego rodzaju pojazdy kołowe, które zajęły dość skutecznie czas naszym dzieciom, wałęsające się koty, które nie chcą dać się złapać, a co dopiero pogłaskać, przez co stają się jeszcze bardziej pożądane 🙂 Dodam, że jest tam też dość spory ogród zaopatrzony w grille i bezpośredni dostęp do płynącej Wisły gdzie można sobie pomoczyć nogi. W środku zaś czeka na nas szybkie WI-FI (bo w tych czasach to najważniejsze).

Kamratówka
Kamratówka

W tym miejscu da się wyczuć pasję z prowadzenia tego gospodarstwa, rodzinną atmosferę czuć od samego początku. Gospodarze są bardzo pomocni, na wstępie dostaliśmy gotową mapę z zaznaczonymi atrakcjami i trasami po Wiśle. Pan Leszek za to to prze – Mistrz w wędzeniu serów i kręceniu kiełbasy. Tak jest, nie mamy jedzonka ze sklepu, ale wszystko robione własnoręcznie przez Pana Leszka, który mógł by oczarować samą Panią Magdę Gessler. Podsumowując – miejsce jest bardzo przyjacielskie dla rodzin z dziećmi – w środku jest wszystko przemyślane i dostosowane tak, aby ułatwić odwiedzającym pobyt w Kamratówce. Jeszcze tam wrócę ale w sezonie zimowym.

Zerknijcie do nich na stronę lub na facebook.

[toggle title=”Booking Kamratowo” state=”open”] Możecie też dokonać bezpośredniej rezerwacji przez ten link. Pokoje w „Kamratowo” już od 43 zł za osobę. [/toggle]

Kamratówka
Wisła na weekend idealna dla każdego.

Kamratówka

Kamratówka
Olo – Pierogolo

 

Wisła na Weekend

Słów parę na zakończenie. Mam nadzieje, że wpis się Wam. Wszystkie atrakcje, które tutaj opisałem są specjalnie dla Was wyselekcjonowane i  ogólnodostępne dla każdego odwiedzającego Wisłę turysty.
Dziękuję i mam nadzieję, że skorzystacie z mojego poradnika „Wisła na Weekend”.

Wisła na Weekend
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malina
Malina
6 lat temu

Fajnie fajnie… gdyby w Wiśle nie było korków i gdyby było więcej miejsc parkingowych…

trackback

[…] Więcej o Wiśle rozpisał się Paweł. Zapraszam do jego wpisu: Wisła na weekend […]

Marek
4 lat temu

Po takim wpisie aż chce się tam wrócić 🙂 Dzięki!

Magda z Noclegowo
3 lat temu

Byłam kilka razy w Wiśle, ale ten wpis zachęcił mnie do powrotu! Piękne fotografie.

Przewiń do góry