Wilcza Buda

Wilcza Buda

Wilcza Buda

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię odkrywać miejsca pełne tajemnic, legend i historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Takich, w których każdy okoliczny mieszkaniec wie, że ono tam jest ale od dawna lub nigdy tam nie był. Takim miejscem na Opolszczyźnie jest właśnie Wilcza Buda, która znajduje się w środku Borów Stobrawskich.

Wilcza Buda
Wilcza Buda u schyłku lata.

Historie z nią związane są niesamowite i tajemnicze. Krążących o „Wilczej Budzie” legend jest wiele. Oto niektóre z nich.

Pierwsza z historii mówi, że w tym miejscu była osada, ale na skutek epidemii cholery w XVIII wieku, wszyscy jej mieszkańcy poumierali. Ocalała tylko jedna dziewczynka, Jagienka. Z całej osady pozostała tylko karczma. Dalsza historia mówi, że drewniany zajazd została nazwany „Wilczą Budą” ponieważ, ciała mieszkańców zostały zjedzone przez wilki, a druga wersja mówi, że z karczmy strzelano do wilków.

Park Starobrawski
Po zmroku…

Druga Legenda mówi, że leśna karczma była schronieniem dla przejeżdżających leśnym traktem kupców oraz myśliwych, którzy wybierali się w te strony na polowanie. Karczma służyła do biesiadowania i odpoczynku. W obu tych legendach powstanie leśnej karczmy datuje się na XVIII wiek.

Wilcza Buda
Pozostałości na ścianach tynku wapiennego z trzciną.

Trzecia i ostatnia legenda, na którą udało mi się trafić jest o tym, że przy karczmie w latach 80- tych została znaleziona potrącona wilczyca. Stąd nazwa. Mamy trzy legendy i każda związana z wilkami.

Wilcza Buda

 

Obok „Wilczej Budy” mieści się jeszcze kapliczka Św. Jadwigi. Została ona zbudowana w 1987 roku, na miejscu Kościoła, który wcześniej tam stał. I raz w roku odbywają się w niej nabożeństwa odpustowe z okolicznych wiosek.

Wilcza Buda
Kapliczka Św. Jadwigi

Karczma jest zbudowana z drewnianych belek ułożonych w konstrukcji wieńcowej, a dach jest pokryty gontem. W jej prawej części mieści się siennik, w którym podróżni mogli zostawić na noc swoje konie. „Wilcza Buda” niestety grozi zawaleniem, pomimo tego zaryzykowałem i udałem się do środka, na ścianach mnóstwo podpisów osób odwiedzających karczmę, można poczytać imiona odwiedzających – niektóre wyryte w drewnie z dawnych lat, a niektóre świeże, markerem napisane.

Wilcza Buda

Pośrodku sali biesiadnej jest też stół i kominek. Brakuje tylko strzygi i podrapanych ścian przez ofiary, które nigdy stamtąd nie wróciły. Tak czy siak idealna lokalizacja do filmu Blair Witch Opolskie. Zresztą jak tak pomyślę… ja chyba lubię takie miejsca rodem z archiwum X – wcześniej były Diabelskie Ruiny pod Górą Św. Anny, innym razem chodziłem po ruinach wiatraku, w którym skończyło życie parę osób. Teraz Wilcza Buda.

Wilcza Buda

Wracając do rzeczywistości. Odrobinę szkoda, że budynek stary jak podstawa Konstytucji Amerykańskiej stoi i niszczeje w środku Parku Stobrawskiego. Jakby nie patrzeć jest to kawałek naszej lokalnej historii, który wkrótce zniknie z mapy. Z drugiej strony kto by ją odwiedzał? Z tego co wiem jest ona bardzo popularna dla cyklistów, z autem już gorzej. Da radę dojechać ale istnieje szansa zostawienia zawieszenia gdzieś po drodze. Z buta to tak nie bardzo bo 6 km w jedną i 6 km w drugą stronę.

wilcza9Wilcza Buda

 

Ja z ekipą zaryzykowałem jazdę samochodem. Sprawdzona trasa jest z Murowa, trzeba skręcić w ulicę Lipową. Następnie kierować się na Czarną Wodę. Tutaj chciałbym pozdrowić wszystkich pięciu mieszkańców. Macie bardzo klimatyczną okolicę, ja bym się bał wychodzić po zmroku. W Czarnej Wodzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto modląc się aby zawieszenie nie zostało na trasie. W momencie jak zaczniecie panikować i powtarzać „ to powinno być tutaj” po Waszej lewej stronie pojawi się Karczma.

Na zakończenie chciałbym napisać, że jak będzie mieli wolny weekend i dość sporo czasu to z czystej ciekawości udajcie się tam… podobno w ruinach karczmy jest schowany skarb.
Jego namiary to : N 50° 54.729-X E 017° 55.858+Y – Powodzenia

nieodkryte

Wilcza Buda
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
7 lat temu

To nie wszystkie legendy związane z tym miejscem. Najpopularniejsza mówi o tym, że w Wilczej Budzie spał sam Napoleon Bonaparte!

Ana
Ana
5 lat temu
Reply to  Anna

I w Paryżu krzyż przy drodze postawiony na cześć Napoleona Bonaparte

Karol
Karol
4 lat temu

Jadąc z Murowa do Czarnej Wody i dalej na Wilczą Budę, w CW należy skręcić w prawo 🙂 W lewo dojedziemy do msc. Okoły, natomiast prosto do Pokoju. Karczma jest odwiedzana też przez biegaczy. Pieszo też można zrobić fajną pętlę (Murów – Czarna Woda – Wilcza Buda – Zagwiździe – ścieżka dyd. „Dolina Budkowiczanki” – Murów (16 km).

Damian
Damian
4 lat temu

Jeśli chodzi o Napoleona to w Domaradzki jest cmentarz z tamtych czasów gdzie pochowano żołnierzy Bonaparte.

trackback

[…] legendach związanych z Wilczą Budą pisał Człowiek Przygoda na swoim blogu. Fakty są takie, że karczma ta jest fragmentem leśnej osady, która powstała tu […]

Paweł
Paweł
4 lat temu

Niestety Wilcza Buda uległa zawaleniu, teren jest ogrodzony.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Niestety nie mam bo byłem tak rozgoryczony i zawiedziony że aż aparatu nie chciało mi się wyciągać…. Ustał komin, boczne ściany ledwo się trzymają, cała reszta zawalona…. Obgrodzili, dali taśmę i niestety szykuje się rozbiórka z tego co mi się udało dowiedzieć od Pana który opiekuje się ołtarzem.

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu
Reply to  Paweł
Andrzej
Andrzej
1 rok temu
Reply to  Agnieszka

Wilcza buda jest w trakcie odbudowy obecnie.

Grzesiek
Grzesiek
1 rok temu

Zdjęcia z dzisiaj 21.05.2023

D220FC72-4C2A-4299-B12E-8A14CE27FB4F.jpeg
Wojciech
Wojciech
3 lat temu

Panie Pawle – może warto by dodać aktualia związane z wilkami, które ponownie pojawiły się w Borach Stobrawskich. W okolicach Chaty w lesie słyszymy już ich wycie i przedwieczorne odgłosy łowów na płową zwierzynę. Zdarza się też dostrzec przechodzącego lub pędzącego za sarną osobnika z kilkudziesięciu metrów.

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Wspaniałe zdjęcia tego tajemniczego miejsca, które pozostanie w naszej pamięci. Ponoć Lasy Państwowe zamierzają odbudować i wykorzystać oryginalne elementy. Trzymamy ich za słowo. Pozdrawiam z Murowa

Przewiń do góry