Najpiękniejszy szlak w Pieninach

Najpiękniejszy Szlak w Pieninach

 

Szlak, który opiszę uważam za najpiękniejszy szlak w Pieninach. Szlak ten jest stworzony dla każdego, nie ma na nim jakichś nieludzkich przewyższeń i ciężkiej wspinaczki. Jest rajem dla fotografów. Okej – ktoś teraz pomyśli „ Co ten Przygoda plecie?! Przecież są „Trzy korony”, „Sokolica” To super foto miejscówki„. Okej są – przyznaję. Ale żeby tam dotrzeć trzeba pokonać trasę prowadzącą w większości przez las. A jeśli wybierzemy się tam w sezonie, to nie oznacza to jeszcze, że wejdziemy na omawiane punkty widokowe.
Byłem tam w sierpniu. Na „Trzech Koronach” była kolejka na 1,5 godziny z płatnym wstępem. To samo na „Sokolice”. Także sorry, ale jakoś się nie zachwyciłem. I nie polecam nikomu w środku sezonu.

Najpiękniejszy szlak w Pieninach
Widok na Tatry z Wysokiego Wierchu

Za to trasa przez „Małe Pieniny” totalnie mnie rozwaliła. Przez większość czasu mamy naprawdę piękne widoki, setki pasących się owiec oraz bacówki, w których możemy kupić oscypek. A tłumów na szlaku nie spotkacie.

To co gotowi? Oto trasa :

Szczawnica – Palenica – Szafranówka – Załazie – Bacówka – Wysoki Wierch – Dubraszka – Borsuczyny – Pod Wysoką – Wysoka – Pod Wysoką – Polana pod Wysoką – Wąwóz Homole.

Długość Trasy : 12,5 km

Czas – 5/6 godzin – chociaż ja uważam, że to trasa na cały dzień.

Trudność : Dla każdego. Szczególnie polecam fotografom i rodzinom z dziećmi.

 

Szczawnica – Wysoki Wierch 

 

Trasę rozpoczynamy w Szczawnicy. Przy wyciągu na Palenicę. Są dwie możliwości wejścia – na nogach lub wyciągiem. Ja osobiście radzę wjechać wyciągiem. Wejście jest dość kamieniste i strome. Widoczków żadnych nie ma, a tylko niepotrzebnie stracicie energię potrzebną na dalszą wędrówkę. Ja wjechałem i zszedłem. I przyznam, że zejście ostro dało mi w kość, a szczególnie ucierpiały kolana.

Deptak w Szczawnicy

Jak już będziecie na górze, to tu jest ostatnie miejsce aby napić się piwka, zjeść loda czy cokolwiek czego pragną niedzielni górscy turyści. Tutaj można nawet wjechać w klapkach i podejść w nich pod Szafranówkę (742 m. n.p.m), z której jest widoczna naprawdę piękna panorama na okolicę.

Najpiękniejszy szlak w Pieninach
Widok z Szafranówki (742 m n.p.m)
Najpiękniejszy szlak w Pieninach
Widok z Szafranówki na teleobiektywie

 

Tutaj 90% ludzi osiąga stan swoich górskich możliwości i wraca z powrotem do górnej stacji w klapkach po piwo. My za to szukamy niebieskiego szlaku i skręcamy w lewo.

Na początku szlak prowadzi nas przez pagórkowy grzbiet pośród lasu, który po jakimś czasie ustępuje i idziemy już przez polanę. Warto zatrzymać się w okolicy szczytu „Załazie” i odbić z niego w lewo. Jest fajny widok na „Trzy korony”. Można tutaj chwilę odpocząć i porobić zdjęcia, po czym ponownie kontynuujemy wędrówkę przez las, z którego dochodzi „beczenie owiec”. W tej okolicy można na nie natrafić bo niedaleko znajduje się bacówka. Jak będziecie mieli szczęście to spotkacie armię wędrujących owiec na tym szlaku.

Na niebieskim Szlaku

Zdjęcia Pieniny

Ciekawie zaczyna się robić przed wysokim wierchem. U jego podnóża leży bacówka, przy której pasą się konie, krowy oraz owce. W środku, możecie odwiedzić bacę i kupić od niego oscypka.
Za solidny kawał sera zapłacicie 35 zł, chociaż, z tego co mi wiadomo, ma też mniejsze serki. Oczywiście płatność tylko gotówką.

Najpiękniejszy Szlak w Pieninach

Panorama z Wysokiego Wierchu

 

Po zrobieniu zakupów wchodzimy na „Wysoki Wierch”, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Tatry. Moim zdaniem jest to jeden z piękniejszych widoków jaki można zobaczyć w naszym kraju. Jak jesteście tam przy zachodzie słońca to to, co tam się dzieje ze światłem zachodzącego słońca na poniższych polanach to totalny kosmos. Po zobaczeniu tego – dojdziecie do tego samego wniosku – że jest to najpiękniejszy szlak w Pieninach.

Wysoki Wierch
Widok na Tatry z Wysokiego Wierchu.

Widok z wysokiego Wierchu

Widok na Wysoki Wierch

 

Wysoki Wierch – Wysoka

 

Jak już nacieszymy oko to ruszamy dalej w stronę „Wysokiej” – najwyższego szczytu Pienin (1050 metrów ). Odcinek między „Wysokim Wierchem”, a „Durbaszką” jest najbardziej malowniczym odcinkiem. Z jednej strony mamy widok na Tatry, a z drugiej na pobliskie doliny z ładnymi wzniesieniami. Tutaj też jest duże prawdopodobieństwo, że spotkacie stada pasących się owiec. Więc miejcie aparaty w gotowości.

Morze Owiec
Najpiękniejszy Szlak w Pieninach
Trasa pomiędzy Wysokim Wierchem, a Durbaszką.

Po drodze, jak chcecie się nawodnić albo zjeść obiad jest schronisko „Pod Durbaszką”. Jeśli chcecie do niej trafić musicie delikatnie zboczyć ze szlaku. Tutaj też jest szlak prowadzący na sam dół do „Jaworki”, skąd możecie złapać busa z powrotem do Szczawnicy.

Ja proponuję trzymać się planu i ruszyć na podbicie najwyższego szczytu Pienin.
Przy szczycie, „Borsuczyny” wchodzimy znów do lasu. Trasa przypomina tą początkową z Szafranówki. Idziemy szlakiem przez las, mijamy parę wzniesień po drodze, aż dojdziemy do szczytu „Pod Wysoką” – tutaj odbijając w lewo zjedziemy do Jawroki, ale po co? Jak szczyt jest już tak blisko. Podejście pod niego nie powinno zająć dłużej niż 15 minut. I tak oto dochodzimy do końca proponowanego szlaku.

Pieniny
Widok z Wysokiego Wierchu

Zejście polecam przez szczyt „Pod Wysoką”, gdzie możecie zejść do Jaworki przez malowniczy wąwóz Homole, albo odbić w Jemeriskową Skałę, za którą będzie czekał wyciąg do Jaworki.

Powrót 

Zejście do Jaworki, urozmaicają takie widoki.

Stamtąd łapiemy busa do Szczawnicy, który kursuje średnio co 15 minut w sezonie wakacyjnym do godziny 21.00
Jeżeli zaczynacie trekking od Jaworek to polecam zaparkować auto u „Stasi Mazurek” – jakieś 50 metrów za przystankiem. Parking kosztuje 10 zł cały dzień, a nie jak parkingi specjalnie zrobione pod turystów od 2/3 zł za godzinę, co wydaje mi się czystym zdzierstwem.

Zajrzyjcie również na inne moje wpisy do Karkonoszy, Tatr, czy pogranicza Polsko – Czeskiego.

Najpiękniejszy szlak w Pieninach
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mika
mika
3 lat temu

genialny opis prowadzący laików jak ja! wspaniałe widok i niezapomniana trasa
dziękuję za inspirację

Natalia
Natalia
3 lat temu

W jakim terminie szedłeś tym szlakiem?

Mariusz Bydlak
Mariusz Bydlak
3 lat temu

Elegancko, świetne zdjęcia. Wybieramy się za tydzień i planujemy zaokrąglić z Jaworek czerwonym do niebieskiego, oby pogoda dopisała 😉 Pozdrawiam

Basia
Basia
3 lat temu

Czy podziwiając zachód słońca na Wysokim Wierchu, przez Wąwóz Homole nie idzie się już w całkowitych ciemnościach? Bardzo spodobała mi się ta trasa, a za 2 tygodnie będę w Pieninach i chętnie ją pokonam, ale mam obawę, że będąc na Wysokim Wierchu o zachodzie, już do szczytu Wysoka dociera się po zmroku.

emdzin
emdzin
3 lat temu

Mam rower typu Gravel – czy da się tam przejechać wszystkie szlaki rowerem ?

Irmina
3 lat temu

Niektóre zdjęcia wyglądają wręcz nierealnie, jakby malowane farbami. W pełni rozumiem twój zachwyt.

Przewiń do góry