JuraPark – Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

jurapark krasiejów

Gdyby parę tygodni temu ktoś powiedział mi, że JuraPark w Krasiejowie wskoczy do mojej top dziesiątki w osobistym rankingu miejsc, które trzeba odwiedzić na Opolszczyźnie to bym go wyśmiał. Tak, przyznam się bez bicia. Byłem w pełni świadomy, że takie miejsce istnieje niedaleko mnie, ale jakoś mnie tam nie ciągnęło. Myślałem – Ok, postawili plastikowe dinozaury. Co w tym wspaniałego? Na podobny pomysł wpadli Amerykanie kręcąc Park Jurajski już w 1995 roku i na tamte czasy to był hit. Kogo może zainteresować teraz 100 postawionych sztucznych dinozaurów?

Skreśliłem JuraPark z listy miejsc do zobaczenia. Podejrzewam, że dlatego, że podczas jego otwarcia zniechęciły mnie zdjęcia i opinie ludzi. Temat umarł i się nim za bardzo nie interesowałem. Przez te parę dobrych lat JuraPark dorobił się 100 nowych dinozaurów o rzeczywistych wymiarach i zostało otworzone jedno z najnowocześniejszych muzeów multimedialnych w Polsce. Ponadto posiada własną plażę, wielki plac zabaw dla dzieci, bazę gastronomiczną, noclegową, pawilon paleontologiczny z warsztatami, kino 5d, Tunel Czasu oraz Oceanarium. Nadszedł czas aby poważnie zainteresować się Parkiem Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

 

Historia 

 

Krasiejów jest znany od lat 70-tych jako idealne miejsce służące do wykopalisk skamielin kręgowców pochodzących z triasu późnego. Wykopaliska paleontologiczne były prowadzone już regularnie od 1993 roku, jeszcze zanim powstał w tym miejscu JuraPark. Młodzi paleontolodzy szukali śladów dinozaurów sprzed paru milionów lat nie mając przy tym świadomości, że 17 lat później powstanie tutaj 40 hektarowy obiekt turystyczno – naukowo – rekreacyjny. Zresztą co to za różnica w czasie oczekiwania dla skamielin, które już w tym samym miejscu leżą od paru milionów lat i czekają na swoje odkrycie i odwiedzających. W 1999 roku, odkryto tam kości pradinozaurów, żyjących 230 milionów lat temu. Miejsce zostało objęte urzędową ochroną i tak jakby przez kolejne parę lat stało w miejscu przez nieudane próby dogadania się pomiędzy politykami. W końcu znalazł się prywatny inwestor „ Stowarzyszenie Delta ”, które w końcu stworzyło Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, który był już trzecim podobnym obiektem zbudowanych przez Deltę.

Jurapark3
Stowarzyszenie Delta swoje pierwsze dwa Juraparki ma w Bałtowie oraz Solcu Kujawskim/k. Bydgoszczy. Budowa JuraParku w Krasiejowie zaczęła się w 2009 roku, trzeba było zmodernizować całą kanalizację a koszt takiej inwestycji opiewał na prawie100 mln złotych. Następnie przekształcono cały teren w kompleks pełen rozrywki i nauki. No i umiejętnie przyciągać do niego turystów. Oficjalnie JuraPark przyjął pierwszych odwiedzających 19 czerwca 2010 roku. Przez kolejne 6 lat prężnie się rozwijał dobudowując nowe pawilony oraz atrakcje. W chwili obecnej rocznie odwiedza go 300 tysięcy osób, a na jego terenie wciąż są prowadzone wykopaliska paleontologiczne.

Jurapark Krasiejów
Wciąż aktywne wykopalisko w pawilonie paleontologicznym.

 

Tunel Czasu

 

Preludium wkroczenia w świat JuraParku jest „Tunel czasu”, który czeka na odwiedzających już na samym początku. W podróż zabiera nas Kapsuła Czasu, która jest estetycznie zmodyfikowanym autem ciągnącym trzy wagony z siedziskami dla odwiedzających.
Jednorazowo może pomieścić aż 100 pasażerów i kursuje wg natężenia ruchu odwiedzających JuraPark.
Na samym początku od obsługi dostajemy specjalne okulary 3D, dzięki którym będziemy mogli podziwiać specjalnie zaprojektowany film powstania wszechświata. Tunel Czasu ma 300 metrów długości i przez całą trasę jest wyświetlany film, który trawa 9 minut i zaczyna się 700 milionów lat temu od wielkiego wybuchu i powstania galaktyki. Następnie możemy podziwiać proces formowania ziemi i księżyca, aż po powstanie atmosfery oraz pierwszych form życia.

Jurapark Krasiejów
Pierwszy etap naszej podróży w kapsule czasu.

Przejeżdżając Tunelem można zobaczyć też stałe eksponaty mające podkreślić dany moment formowania się życia na ziemi, np. podczas ewolucji życia na ziemi na naszej trasie jest widoczna wielka kałamarnica. Naszą podróż kończymy na początku ścieżki edukacyjnej, a z głośników rozbrzmiewa muzyka z filmu Park Jurajski. I ja to nazywam idealnym i przemyślanym wstępem do dalszej części zwiedzania.
Na sam koniec napiszę, że Tunel nie nadaje się dla każdego dziecka, jest w nim głośno i ciemno.
Więc niejeden może się wystraszyć. Mój 3 letni syn tą podróżą w czasie był zachwycony, drugi roczny już nie za bardzo, ale w sumie nie płakał bo był zajęty jedzeniem.
Dla osób, które nie chcą skorzystać z Tunelu, jest przygotowana ścieżka, która biegnie równolegle z tunelem i łączy się z nim na końcowym przystanku. No i wielkie uszanowanko dla JuraParku za to, że można go zwiedzać ze swoim czworonożnym przyjacielem. Czyli miejsce przyjazne nie tylko rodzinie ale i zwierzętom.

Tunel Czasu Krasiejów
W Tunelu

 

Ścieżka Edukacyjna

 

Ma 1,5 km długości i można na niej zobaczyć prawie 70 gatunków dinozaurów. Jest ona największym tego typu obiektem w Europie. Na jej szlaku spotkamy aż 200 makiet dinozaurów. Każdy z nich jest szczegółowo zrobiony, a każda makieta posiada rozmiar przybliżony w rzeczywistości jakie miały tamte prehistoryczne stworzenia 65 milionów lat temu. Największym dinozaurem jakiego spotkamy na swojej ścieżce edukacyjnej jest Amficelias (Brontozaur), którego makieta jest wysokości 25 metrów i długości 60m. Ja nawet miałem przyjemność przeczekać deszcz chowając się pod jego masywną repliką.

Dinozaury Krasiejów
Widok na ścieżkę edukacyjną.

Na trasie zwiedzania natrafimy na liczne plansze z fotografiami oraz opisami danego gatunku dinozaura. Prócz tego, że są one przetłumaczone na trzy języki, to JuraPark idzie o krok dalej i umieszcza obok kody QR, które można zeskanować i odczytać treść na swojej komórce. Plusem jaki mogę jeszcze wyliczyć jest „otoczenie” – mam na myśli, ukształtowanie i rozmieszczenie dinozaurów. Pierwotnie myślałem, że będzie to tandetne i niewarte uwagi, ale pomijając walory naukowo-edukacyjne i rozrywkowe, to dobry fotograf ma miejsce z potencjałem na niesamowite kadry. Podejrzewam, że chyba będzie to powód do powrotu do Krasiejowa.

Jurapark trasa

Jurapark z dziećmi

Jurapark Recenzja

 

Pawilon Paleontologiczny

 

Idąc „ścieżką edukacyjną” po drodze na pewno trafimy do kubicznego budynku zbudowanego z betonowych płyt i szklanych elewacji. Jest to Pawilon Paleontologiczny, do którego warto zajrzeć.
Ciekawostką jest to, że Pawilon jest wciąż aktywny tzn. że paleontolodzy wciąż w nim pracują.

PAWILON PALEONTOLOGICZNY
Pawilon Paleontologiczny

Wszystko dzięki idealnemu zaprojektowaniu budynku, w środku jest szklana posadzka, ułożona na stalowym stelażu, który jest wsparty na mikropalach. Także chodząc w wnętrzu pawilonu, widzimy pod naszymi stopami skamieliny sprzed 225 milionów lat. Fajnym dodatkiem do zwiedzania pawilonu jest specjalnie zaprojektowana szklana platforma dla naukowców. Mogą się nią poruszać ponad gruntem i prowadzić prace bez ryzyka uszkodzenia potencjalnych znalezisk. A w sezonie od lipca do września można ich podglądać na żywo jak prowadzą prace nad polem skamielin.

Jurapark PAWILON PALEONTOLOGICZNY
Przechadzając się po szklanej podłodze.

W środku można jeszcze obejrzeć rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura „Silesaurusa”, zobaczyć skamieniałości płazów i gadów, a nawet dotknąć, za zgodą przewodnika skamieniałej kupy dinozaura czyli takiego kamienia w kamieniu. Na koniec warto również wspomnieć, że wózkiem dziecięcym tam nie wjedziecie ponieważ istnieje prawdopodobieństwo porysowania szklanej powierzchni muzeum.

Jurapark PAWILON PALEONTOLOGICZNY
Wciąż aktywne wykopalisko.

Jurapark21

 

Prehistoryczne Oceanarium i Kino 5D

 

Przyznam się bez bicia, że nie starczyło mi czasu na odwiedzenie kina 5D. Spędziłem prawie cały dzień w Juraparku, a nie starczyło mi czasu na odwiedzenie tej atrakcji. Jest to idealny przykład wielkości tego miejsca nie tylko pod względem atrakcji. Za to mogę pochwalić się odwiedzinami „Prehistorycznego Oceanarium”. Nie jest to nic innego kino 3D, dzięki któremu możemy zobaczyć jak wyglądało życie pod wodą wiele milionów lat temu. Ja byłem tam ze swoim 3letnim synem i wszystko co przepływało na ekranie mu się podobało ale 20 – metrowy Megalodon, który próbuje rozbić szybę i zjeść widzów go wystraszył. Do tej pory opowiada swoim kolegom na podwórku jak rekin robił w jego stronę „amć amć”. Prehistoryczne Oceanarium jest miłą odskocznią i dodatkiem w JuraParku, który warto odwiedzić.

Jurapark Oceanarium
Postrach dzieciaków.

 

Plac Zabaw

 

Mekka wszystkich dzieciaków przed i po zwiedzeniu. Serio. Jak pytam mojego syna co mu się najbardziej podobało, to zawsze wspomina plac zabaw, a po chwili namysłu dodaje rekina wyskakującego z ekranu w „Prehistorycznym Oceanarium”. Moim zdaniem JuraPark, może się poszczycić świetnie rozwiniętym placem zabaw i rozrywki. To jest taka wisienka na torcie, która działa motywująco na odwiedzające dzieciaki. W JuraParku mamy świetną ścieżkę edukacyjną plus ogromny plac zabaw gdzie nawet dorosły, rozważa zjechanie z 12 metrowej zjeżdżalni. Kończąc krótko i w temacie mój 3 letni i roczny syn nie nudzili się. Atrakcje na tych 3000 metrów kwadratowych są dla każdego, w każdym wieku.

Jurapark plac zabaw

Jurapark19

 

Park Nauki i Ewolucji Człowieka

 

Muzeum to zostało okrzyknięte najnowocześniejszym Muzeum Ziemi w Europie. Po przekroczeniu wejścia do muzeum, dostajemy specjalne hełmofony z wbudowanymi głośniczkami. Kaski są świetnym rozwiązaniem, ponieważ podczas zwiedzania nie jest potrzebny nam przewodnik.
Wystarczy, że podejdziemy do interesującej nas ekspozycji to usłyszymy jej historię. W hełmofonie są wbudowane okulary 3D, które dodatkowo pokazują obraz co się dzieje po drugiej stronie. Mi najbardziej podobała się ekspozycja polowania człowieka na mamuty, albo mężczyzna w epoce żelaza, który siedzi i kuje w tunelu. Wyglądało to naprawdę realistycznie. Zwiedzenie Parku Ewolucji składa się z paru etapów – Hali odlotów, gdzie czekamy na prom kosmiczny i wtedy możemy sprawdzić możliwości technologiczne muzeum.

Jurapark
W Hali odlotów

Kolejnym etapem jest podróż w czasie, która przeniesie nas do licznych multimedialnych wystaw, gdzie poznamy ewolucję człowieka. Wystawy są zrobione z wielką dbałością o detale i autentycznością. W Muzeum znajdziemy jeszcze wiele ekspozycji o ewolucji, nie tylko człowieka ale i rozwoju naczyń, pisma, narzędzi.

PARK NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA

Jest to naprawdę świetna przygoda w czasie i warta zobaczenia w tak nowoczesnej oprawie. Na sam koniec napiszę, że warto zwrócić uwagę na to jaki mamy bilet, ponieważ Park Nauki i Ewolucji Człowieka jest dodatkowo płatny, chyba że kupiło się karnet na wszystkie atrakcje w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

PARK NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA
Maksio ciekawy wystawy.

PARK NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA

 

Wnioski

 

I teraz nasuwa się pytanie czy Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie jest największą i najlepszą atrakcją jaką może zaoferować Opolszczyzna dla odwiedzających ją gości? Nie. Lecz mieści się w pierwszej dziesiątce rzeczy do zobaczenia w Województwie Opolskim. JuraPark na pewno dostaje u mnie bardzo wysoką notę, za to jak się stara o klienta.
Pomimo tego, że został on otworzony wiele lat temu, jest wciąż udoskonalany i rozbudowywany o nowe atrakcje w celu przyciągnięcia nowych turystów jak i powrotu starych. Jego całkowita inwestycja póki co kosztowała 46 mln złotych, część z tych pieniędzy została pozyskana z dofinansowania Unii Europejskiej, i to pokazuje, jak świetnie jest zarządzany. Z tego co wiem mieszkańcy gmin Krasiejowa, Ozimka i z Zawadzkiego mogą korzystać z JuraParku za darmo po wyrobionych wcześniej kartach bezpłatnego wstępu. Widać więc jak świetna jest symbioza między mieszkańcami a Parkiem Rozrywki.

Panorama na jurapark
Panorama Juraparku.

 

Dla Kogo ? 

 

Ja byłem z rocznym dzieckiem i trzylatkiem. Trzylatek oszalał na punkcie Placu Zabaw i Ścieżki Edukacyjnej. Podobała mu się podróż w „Tunelu Czasu”. Chociaż innym dzieciom może się to nie spodobać. Każde dziecko jest inne i takie bodźce jak ciemność lub głośny dźwięk mogą je wystraszyć. Jest to definitywnie miejsce dla całych rodzin jak i osób, które chcą się dowiedzieć czegoś o życiu tamtych prehistorycznych istot. Dla osób, które nie będą chciały wyciągnąć żadnej wartości edukacyjnej, będzie to miejsce na spacer gdzie są dinozaury poukrywane gdzieś po krzakach.

Jurapark7
Jest to miejsce, któremu warto poświęcić cały dzień, oczywiście warto też sprawdzić pogodę zanim się wybierzemy.
Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie europejskim, i nawet niektóre kraje czy miasta mogą pozazdrościć mu pod względem wykonania replik, wciąż trwających odkryć czy oszałamiających hologramów w Muzeum Ewolucji.
Na sam koniec napiszę, że JuraPark na Tripadvisor ma ocenę 4,5/5 a liczne zdobywane przez nich nagrody świadczą o coraz większej popularności tego miejsca. Tylko w ostatnim roku Park odwiedziło 280 tys osób, a wszystkie znaki na niebie wskazują, że w tym roku rekord zostanie pobity.

Jurapark23

 

 

JuraPark – Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
8 lat temu

No proszę, również zaskoczyło mnie to miejsce (tak z opisu i zdjęć, gdzie na pierwszych dinozaury wyglądają jak żywe:). Czuję, że wybiorę się tam z moim juniorem. Skoro ulubionym odcinkiem Scooby-Doo „Epoka Pantozaura”:)

Evi Mielczarek
8 lat temu

Choć relacja jest z perspektywy dziecka, to jestem pewna, że nie jeden dorosły – w tym ja – byłby zachwycony!

Mmalena
8 lat temu

Byłam kiedyś z moimi bratanicami w podobnym parku koło Łeby i bawiłam się równie dobrze jak one 😉 Ten opisywany przez Ciebie park robi jeszcze lepsze wrażenie. Szczególnie dinozaur obserwujący pomost 😉

Anita
8 lat temu

Dzieciaków nie posiadam, ale chętnie sama wybrałabym się w takie miejsce! Pominęłabym tylko plac zabaw 😉

Gadulec
8 lat temu

Świetnie to brzmi i wygląda! I chyba każdy zarówno rodzic jak i dziecko znajdzie coś ciekawego dla siebie w tym parku 🙂

Marcelina
Marcelina
4 lat temu

Chętnie odwiedziłabym ten JuraPark. Tymczasem jestem częstym gościem wraz z rodziną w parku rozrywki EnergyLandia w Zatorze. Zawsze gdy odwiedzam to miejsce, nocuję w moim ulubionym hotelu https://scandinaviaresort.pl/pl , który proponuje nowoczesne i luksusowe apartamenty. Są one nie tylko oryginalne, ale przede wszystkim komfortowe.

Cezary
Cezary
3 lat temu

Dzisiaj był pierwszy dzień zwiedzania. Bardzo duży teren ale dzięki temu można podziwiać ogromne zwierzaki już z daleka. Panorama terenu robi fajne wrażenie. Obsługa JuraParku bardzo miła i widać, że praca sprawia im przyjemność.

Przewiń do góry