Arboretum w Lipnie

Arboretum w Lipnie – piękny park dendrologiczny niedaleko Opola

Przygotowałem dla Was wpis poświęcony kolejnemu miejscu do odwiedzenia na Opolszczyźnie. Jest to ogród dendrologiczny mieszczący się w Parku w Lipnie znajdujący się niedaleko od Niemodlina.

Arboretum w Lipnie

Historia Parku i Arboretum w Lipnie

Park został założony w 1872 przez Jana Nepomucena oraz hrabiego Praschma, który w tamtym czasie był właścicielem dóbr niemodlińskich. Powstał on na obszarze na których w czasach średniowiecznych znajdowała się tutaj puszcza „Przysieka Śląska”, która wyznaczała granicę między Górnym, a Dolnym Śląskiem.

Założenie Parku Angielskiego zostało zlecone do dziś nieznanemu leśnikowi. Wiadomo tylko tyle, że został on sprowadzony z Wirtembergii.
Stworzony przez niego Park Angielski z setkami gatunków drzew i krzewów w swoim czasie był zaliczany do najpiękniejszych na Śląsku. Warto również podkreślić, że jest to najstarsze w Polsce Arboretum, a samo Lipno jest najcieplejszym miejscem na Opolszczyźnie. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj 8,6 stopnia – co wpływało na rozwój sadzonek i gatunków drzew „Ogrodu Dendrologicznego”, mieszczącego się na obszarze 4,2 ha na ternie Parku.

W szczycie swojej świetności mógł on się pochwalić ponad 200 gatunkami drzew i krzewów. Niestety w ciągu 100 lat utracił ponad połowę swojego drzewostanu, najbardziej ucierpiał po II Wojnie Światowej, skąd co bardziej okazalsze gatunki były przesadzane do innych miast czy ogrodów botanicznych. W 1977 roku, zostało już tylko 95 gatunków pierwotnego drzewostanu, który jeszcze się skurczył przez czynniki naturalne. Na chwilę obecną Park w Lipnie jak i „Ogród Dendrologiczny” jest świetnie utrzymany przez Nadleśnictwo w Tułowicach i naprawdę warto go odwiedzić.

Arboretum w Lipnie

Zwiedzanie Arboretum w Lipnie

Zwiedzanie Parku jak i samego ogrodu nie powinno zająć Wam dłużej niż godzinę. Przynajmniej tyle zajęło w moim przypadku, a jeszcze chodziłem z dzieciakami po ogrodzie i rozglądając się za żabami, których jest tam mnóstwo, więc po deszczu uważajcie gdzie stawiacie kroki. Wejście do Parku prowadzi przez drewnianą bramę. Po jej przekroczeniu znajdziecie tablicę z historią Parku i numerycznymi oznaczeniami gatunków drzew na jakie natraficie na swojej drodze. W ogrodzie, każde drzewo jest oznaczone numerkiem, który jest naniesiony na mapę tablicy z informacją gdzie się znajduje i jaki to gatunek.

Na terenie Parku znajdują się również „Pomniki Przyrody” i wieża widokowa, na którą można wejść i z niej jest widok na pobliski staw. Przed wejściem do Parku, znajduje się leśny parking gdzie możecie zostawić auto, bardzo duża wiata z ławkami, idealna na posiłek lub dłuższy postój, a obok nawet wyznaczone miejsce na ognisko z ławkami.

Szukając żab
Szukając żab

Po zwiedzeniu Arboretum w Lipnie, jak jeszcze czujecie niedosyt miejscem to możecie udać się do Parku. Znajdziecie tutaj głaz narzutowy o obwodzie 8 metrów, Kaplicę Pustelnika, a także jedną z bram które w dawnych czasach służyły jako wejście do Parku oraz Źródło Fryderyka.

Arboretum w Lipnie

Jak Dojechać do Arboretum w Lipnie

Najlepiej dojechać z Niemodlina, który jest oddalony o niecałe 3 km od Lipna. Jak jedziecie autostradą A4, to macie bardzo dobry zjazd i od razu obwodnicę Niemodlina i dotarcie tam nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 minut. Z Opola mamy jakieś 30 minut drogi. Arboretum Lipnie jest świetnie oznaczone – więc jadąc drogą krajową 94 natraficie na znaki prowadzące do Parku.

Co jeszcze zwiedzić ?

Będąc z Wami szczery jest to atrakcja, przy której za długo nie posiedzicie. No chyba, że zamierzacie tutaj przyjechać rowerem albo zjeść obiad i zaserwować sobie długi spacer. Ja osobiście polecam, zwiedzenie parku dostosować do swojego czasu. W okolicy jest bardzo dużo miejsc, które można połączyć ze zwiedzaniem Arboretum w Lipnie. Np. z najbliższych atrakcji mamy Zamek Niemodlin, o którym możecie poczytać w tym wpisie.

A jak Wam się spodoba to polecam odwiedzić również pobliski Pałac w Tułowicach oraz Zamek w Dąbrowie, o którym również pisałem tutaj. Jeśli nie jesteście fanami zamków to polecam pojechać do Nysy z Lipna to jest zaledwie 30 minut jazdy samochodem, a tam już macie znacznie więcej możliwości zwiedzania, jak Forty Obronne, Jezioro Nyskie, Rynek w Nysie czy po drodze ruiny Pałacu w Kopicach. Jeśli jesteście ciekawi jakie atrakcje skrywa województwo opolskie, to zapraszam do zakupu mojego przewodnika w wersji papierowej lub elektronicznej.

Arboretum w Lipnie
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry