Wilcza Buda

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię odkrywać miejsca pełne tajemnic, legend i historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Takich, w których każdy okoliczny mieszkaniec wie, że ono tam jest ale od dawna lub nigdy tam nie był. Takim miejscem na Opolszczyźnie jest właśnie Wilcza Buda, która znajduje się w środku Borów Stobrawskich.

Wilcza Buda

Wilcza Buda u schyłku lata.

Historie z nią związane są niesamowite i tajemnicze. Krążących o „Wilczej Budzie” legend jest wiele. Oto niektóre z nich.

Pierwsza z historii mówi, że w tym miejscu była osada, ale na skutek epidemii cholery w XVIII wieku, wszyscy jej mieszkańcy poumierali. Ocalała tylko jedna dziewczynka, Jagienka. Z całej osady pozostała tylko karczma. Dalsza historia mówi, że drewniany zajazd została nazwany „Wilczą Budą” ponieważ, ciała mieszkańców zostały zjedzone przez wilki, a druga wersja mówi, że z karczmy strzelano do wilków.

Park Starobrawski

Po zmroku…

Druga Legenda mówi, że leśna karczma była schronieniem dla przejeżdżających leśnym traktem kupców oraz myśliwych, którzy wybierali się w te strony na polowanie. Karczma służyła do biesiadowania i odpoczynku. W obu tych legendach powstanie leśnej karczmy datuje się na XVIII wiek.

Wilcza Buda

Pozostałości na ścianach tynku wapiennego z trzciną.

Trzecia i ostatnia legenda, na którą udało mi się trafić jest o tym, że przy karczmie w latach 80- tych została znaleziona potrącona wilczyca. Stąd nazwa. Mamy trzy legendy i każda związana z wilkami.

Wilcza Buda

 

Obok „Wilczej Budy” mieści się jeszcze kapliczka Św. Jadwigi. Została ona zbudowana w 1987 roku, na miejscu Kościoła, który wcześniej tam stał. I raz w roku odbywają się w niej nabożeństwa odpustowe z okolicznych wiosek.

Wilcza Buda

Kapliczka Św. Jadwigi

Karczma jest zbudowana z drewnianych belek ułożonych w konstrukcji wieńcowej, a dach jest pokryty gontem. W jej prawej części mieści się siennik, w którym podróżni mogli zostawić na noc swoje konie. „Wilcza Buda” niestety grozi zawaleniem, pomimo tego zaryzykowałem i udałem się do środka, na ścianach mnóstwo podpisów osób odwiedzających karczmę, można poczytać imiona odwiedzających – niektóre wyryte w drewnie z dawnych lat, a niektóre świeże, markerem napisane.

Wilcza Buda

Pośrodku sali biesiadnej jest też stół i kominek. Brakuje tylko strzygi i podrapanych ścian przez ofiary, które nigdy stamtąd nie wróciły. Tak czy siak idealna lokalizacja do filmu Blair Witch Opolskie. Zresztą jak tak pomyślę… ja chyba lubię takie miejsca rodem z archiwum X – wcześniej były Diabelskie Ruiny pod Górą Św. Anny, innym razem chodziłem po ruinach wiatraku, w którym skończyło życie parę osób. Teraz Wilcza Buda.

Wilcza Buda

Wracając do rzeczywistości. Odrobinę szkoda, że budynek stary jak podstawa Konstytucji Amerykańskiej stoi i niszczeje w środku Parku Stobrawskiego. Jakby nie patrzeć jest to kawałek naszej lokalnej historii, który wkrótce zniknie z mapy. Z drugiej strony kto by ją odwiedzał? Z tego co wiem jest ona bardzo popularna dla cyklistów, z autem już gorzej. Da radę dojechać ale istnieje szansa zostawienia zawieszenia gdzieś po drodze. Z buta to tak nie bardzo bo 6 km w jedną i 6 km w drugą stronę.

wilcza9Wilcza Buda

 

Ja z ekipą zaryzykowałem jazdę samochodem. Sprawdzona trasa jest z Murowa, trzeba skręcić w ulicę Lipową. Następnie kierować się na Czarną Wodę. Tutaj chciałbym pozdrowić wszystkich pięciu mieszkańców. Macie bardzo klimatyczną okolicę, ja bym się bał wychodzić po zmroku. W Czarnej Wodzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto modląc się aby zawieszenie nie zostało na trasie. W momencie jak zaczniecie panikować i powtarzać „ to powinno być tutaj” po Waszej lewej stronie pojawi się Karczma.

Na zakończenie chciałbym napisać, że jak będzie mieli wolny weekend i dość sporo czasu to z czystej ciekawości udajcie się tam… podobno w ruinach karczmy jest schowany skarb.
Jego namiary to : N 50° 54.729-X E 017° 55.858+Y – Powodzenia

nieodkryte

0

 likes / 3 Komentarze
Poleć ten post:

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Człowiek PrzygodaAnaAnna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

To nie wszystkie legendy związane z tym miejscem. Najpopularniejsza mówi o tym, że w Wilczej Budzie spał sam Napoleon Bonaparte!

Ana
Gość
Ana

I w Paryżu krzyż przy drodze postawiony na cześć Napoleona Bonaparte

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec