Zdjęcia Opola po obejrzeniu których zakochasz się w mieście

Zdjęcia Opola robię zawodowo już od dobrych 5 lat. Dlatego wpadłem na pomysł aby podsumować moje ulubione kadry i zrobić z nich galerię. Mam nadzieje, że ta pięcioletnia podróż w czasie będzie pozytywna nie tylko dla mieszkańców miasta Opola, ale i dla ludzi, którzy trafią tu przypadkiem. Serdecznie zapraszam.

 

1. Burza nad Opolem – Lipiec 2016

 

Zdjęcia Opola

Pierwsze zdjęcie burzy, z którego efektu byłem bardzo zadowolony i chyba mieszkańcy Opola też.
Na taki kadr polowałem od 2014 roku, wiadomix, że burza to nie modelka, nie da się jej ustawić i mówić co ma robić i jak świecić. Miejskie zdjęcia o burzliwej naturze wymagają bardzo dużo cierpliwości, znajomości manualnej aparatu no i szczęścia. Lecz moje najlepsze zdjęcie burzy miało dopiero nadejść w kolejnych sezonach.

2. Opole Wita Nowy rok – Grudzień 2018

 

Zdjęcia Opola

Od 2016 roku, zamiast chlać i świętować Nowy Rok, biorę aparat i wdrapuję się na dach lub wieżę w celu zrobienia zdjęcia. Najpiękniejsze zdjęcie jakie udało mi się zrobić powstało z Wieży Ratusza.

3. Fontanna na Placu Wolności – Kwiecień 2019

 

Zdjęcia Opola

Ten kadr zapisał mi się z dwóch powodów w pamięci. Pierwszy powód był taki, że kadr powstał zupełnie przypadkiem, po prostu ruszyłem na miasto się przejść wieczorem bez celu. Chodziłem szukałem inspiracji i w sumie to było moje jedyne zdjęcie tego wieczoru.
Jak zawsze wróciłem do domu, obrobiłem je w programie graficznym. I to jest drugi powód, bo zdjęcie wywołało swoim klimatem burzę w social media i zostało hitem.

4. Lot Balonem nad Opolem – Grudzień 2016

 

Zdjęcia Opola

Zanim drony stały się modne ludzie bujali się balonami po niebie. I tak też było w moim przypadku, w ostatni dzień roku zadzwonił do mnie znajomy z pytaniem czy nie chcę się karnąć balonem. Na odpowiedź długo nie czekał. Był to mój pierwszy raz na wysokości 1000 metrów w wiklinowym koszu, ostatniego dnia roku 2016.

 

5. Dachy Opola – 2015

 

Zdjęcia Opola

Kultowy projekt, realizowany w latach 2015/2016, zakończony wspaniałym wernisażem. Najlepsze i najbardziej rozpoznawalne zdjęcie było zrobione z dachu „Hanki”.

 

6. Nad Odrą – Czerwiec 2019

 

Odra ma to coś. Można tam chodzić codziennie, a zawsze wyjdzie inne zdjęcie. Zdjęcie zostało wykonane tuż przed ulewą. Przestało wiać. Tafla wody zrobiła się idealna jak lustro i wtedy wiedziałem, że to będzie ten moment.

7. Wschód Słońca – Październik 2016

 

Praktycznie przez całe życie mieszkałem na 9 piętrze i naoglądałem się bardzo dużo wschodów słońca ze swojego okna. Lecz muszę przyznać, że ten był jednym z najpiękniejszych jaki widziałem w Opolu.
Był wtedy wręcz magiczny dynamizm pogody. Słońce walczące z chmurami i falami deszczu. To było coś niesamowitego. 

8. Opolska Wenecja – Lipiec 2019

 

 

Akurat wtedy robiłem zdjęcia z wieży Ratusza. Pogoda była niepewna, raz padało po czym za chwilę świeciło słońce. To wystarczyło aby niebo nad Opolską Wenecją zapłonęło i dało mi kadr idealny.

 

9. Cztery Pory Roku – 2016

 

Widok na miasto Opole, ze strony Zaodrza. Kadr, który wymyśliłem już w 2015 roku, ale został zrealizowany dopiero rok później. Przez cały rok robiłem zdjęcia z kuchni, aby pokazać odbiorcom nie tylko cztery pory roku, ale też jak miasto się zmienia w ciągu roku. Finalnie zdjęcie tak mi się spodobało, że było okładką kalendarza na rok 2018. Wszystkie zdjęcia możecie zobaczyć pod tym linkiem.

10. Barka widmo – Październik 2018

 

Moje ulubione zdjęcie z sezonu „mgieł” na 2018 rok. Mgła była gęsta jak mleko, więc zdecydowałem się na szybką wycieczkę na Wyspę Bolko. Pamiętam, że przez całą drogę się zatrzymywałem i robiłem zdjęcia, taki był klimat. Aż dojechałem do mostu łączącego Wyspę Pasiekę z Wyspą Bolko. A tam już totalny opad szczęki. Totalnie nic nie było widać, aż po chwili z mgły zaczął wyłaniać się przód barki niczym statek widmo i wiedziałem, że to będzie „to zdjęcie”.
Btw. oficjalny tytuł zdjęcia „Barka bardziej creepy niż moja eks” 🙂

 

11. Wędrówka Księżyca – Sierpień 2017

 

Zdjęcia Opola robię od 2015, jednak zdjęcia księżyca zacząłem robić jeszcze wcześniej, kto śledzi mój profil na Facebooku, wie że jak tylko pojawia się pełnia księżyca, to ja wraz z nią pojawiam się na dachu bloków i robię zdjęcia. Na tym zdjęciu chciałem uwiecznić wędrówkę księżyca. Wędrówka złożona z czternastu różnych zdjęć.

 

12. Opolski Jarmark – Grudzień 2015

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Zdjęcie ma dla mnie wartość sentymentalną z dwóch powodów. Pierwszy, że odniosło jak na tamte czasy bardzo dobry komercyjny sukces. Drugi, że zostało ukradzione przez jeden z opolskich hoteli i używane nielegalnie przez okres dwóch lat.
Jest to jedyna sprawa sądowa związana z kradzieżą zdjęć, w której pomimo złapania za rękę osoby za to odpowiedzialnej, potwierdzenia notarialnego, nie wygrałem sprawy. Proces trwa już od 2 lat i był trzy razy umarzany z powodu nie wykrycia sprawcy. Kiedyś opublikuje cały wpis o tym jak działa nasza opolska Policja oraz sądy.

 

13. Festiwal Balonów 2017

 

Jedna z lepszych imprez w ramach trwających obchodów 800 lecia miasta Opola. Tyle balonów nad miastem to był niecodzienny widok, jest to jedna z tych imprez, które chciałbym aby zagościły w naszym mieście na stałe.

 

14. Miejska Biblioteka publiczna – Czerwiec 2018

 

 

Przepięknie podświetlona miejska Biblioteka podczas trwających obchodów Nocy Kultury.
Zdjęcie zostało nie tylko docenione przez Was, ale też znalazło się w albumie promującym miasto na rok 2019.

 

15. Opole – Wczoraj i Dziś – Wrzesień 2017

 

 

Zdjęcia Opola to nie tylko współczesność ale bogato udokumentowana przeszłość, w której mogłem się zanurzyć jakiś czas temu. Projekt długo kiełkował w mojej głowie, aż nadszedł czas realizacji i okazał się hitem. Podczas mojej fotograficznej podróży w czasie powstało niemal 50 plansz przedstawiających Opole wczoraj i dziś. 30 z nich trafiło na Opolski Rynek, gdzie w formie wernisażu stały przez cały miesiąc w centrum miasta. Jak chcecie zobaczyć całość to zapraszam tutaj i tutaj.

 

16. Mroczny Dworzec – Październik 2016

 

Z wszystkich zdjęć dworcowych to jest moje ulubione. Nic dodać. Nic ująć. Jak dla mnie perfekcja, która wisi u mnie w postaci obrazu na ścianie.

17. Miejski Chillout – Czerwiec 2019

 

Zdjęcie zrobione z bulwarów nadodrzańskich, oddające klimat Kalifornii. Stąd też tytuł zdjęcia „Opolska California”.

 

18. Pełnia – Kwiecień 2019

 

Zdjęcia Opola

 

Pamiętam bardzo dobrze tą pełnię. Księżyc chciałem uchwycić między wieżami Katedry. Lecz jakiś wielbiciel mi zaspawał wejście na dach i musiałem biec na blok obok licząc, że tam będę mógł wejść. Finalnie wbiegłem na dach, lecz okazało się, że niestety księżyc poleci bokiem i całe planowanie kadru diabli wzięli. Dlatego wpadłem na szybki pomysł, aby zmienić na teleobiektyw i skupić się na detalu. Co finalnie było strzałem w dziesiątkę. I właśnie tak powstają niesamowite zdjęcia Opola.

 

19. Egzorcysta – Październik 2018

 

Zdjęcia Opola

 

Było zimno, była mgła i była 5 rano. I ktoś przechodził. Na końcu mostu się zatrzymał. W porannej ciszy rozległ się dźwięk migawki aparatu. Zdjęcie zatytułowałem „Egzorcysta” bo odrobinę  przypomina plakat z tego filmu.

20. Stawek Barlickiego – Maj 2018

 

W 30-tu najlepszych kadrach nie mogło zabraknąć „Stawku Barlickiego”. Fotografowany przez każdego odwiedzającego turystę miasta, gdzie po zachodzie słońca z głośników puszczane są najlepsze polskie piosenki w rytmie tryskającej fontanny z iluminacją.

 

21. Betonowa Dżungla – Lipiec 2017

 

 

Wrzucając zdjęcia Opola nie mogło zabraknąć, drugiej strony miasta czyli osiedla ZWM – na które mówi się „Betonowa Dżungla”

 

23.Droga Mleczna – Sierpień 2018

 

Zdjęcia Opola

To były czasy. Kupiłem wtedy jasny obiektyw marki Tamron. Czułem bardzo wielką potrzebę robienia nim zdjęć. W końcu jak się bierze 6 tysięcy na raty to człowieka nosi by użyć. Korzystając z ciepłej i bezchmurnej nocy, wziąłem ze sobą aparat, hamak i śpiwór. I Noc spędziłem na dachu bujając się w hamaku i robiąc zdjęcia.

24. Powódź Tysiąclecia – Lipiec 2017

 

Zdjęcia Opola

 

Jeden z fajniejszych mini projektów jakie dane było mi zrealizować. Kataklizm, który nawiedził nasz kraj w 1997 roku był przerażający i siejący spustoszenie w ogromnej skali. Ja sam spędziłem parę dni na dachu bloku czekając na ewakuację. Pamiętam, że jak woda opadła to była dezynfekcja całego osiedla, pamiętam że ludzie popełniali samobójstwa z powodu, że stracili majątek swojego życia, pamiętam plagę komarów rok i dwa lata później, pamiętam, że moje osiedle nie wyglądało już tak samo. Link do pozostałych zdjęć znajdziecie „tutaj”.

 

 

25. Ulica Krakowska – Maj 2019

 

Główny deptak miasta świeżo po modernizacji. Do tej pory na różnych forach internetowych są prowadzone walki na linii „beton” kontra „drzewa”. Dla innych elegancja, dla drugich fundament zabetonowanego miasta. W skrócie tyle opinii co ludzi. Ja tam fotograficznie nie narzekam.

26. Katedra we mgle – Lipiec 2018

 

Zdjęcie, które w tym roku wystawiłem przepięknie oprawione na WOŚP i zostało wylicytowane przez Panią J. Za 1000 zł. Jeśli to Pani czyta, to dziękuję jeszcze raz. Sama historia, jest też ciekawa, bo zdjęcie zostało wykonane w środku lata. Akurat tego wieczora, poszedłem na wieżę Ratusza robić zdjęcia zaćmienia księżyca. Lecz chmury za bardzo się nie zgodziły i jakimś cudem wylądowałem u kolegi na pępkowym. I to pępkowe jakoś skończyło się o 4 rano i stwierdziłem, że wracam. I tak wracałem, że przy Kanale Ulgi, zobaczyłem delikatną mgłę. W środku lata ? Dziwne.
Pojechałem to sprawdzić i tak zwiedziłem Kanał, Ulgi, Bolko, Park Nadodrzański i wylądowałem na jednym z pobliskich dachów. Całkowicie zmęczony i podejrzewam, że jeszcze z dobrym promilem we krwi, zacząłem oglądać przepiękny wschód słońca. Jak od 6 lat robię profesjonalnie zdjęcia, to takie wschody dane było mi ujrzeć raz na dwa lata.

 

27. Wyspa Bolko – Czerwiec 2019

 

 

Zielone Płuca miasta czyli Wyspa Bolko. Przyciąga na weekend masę ludzi nie tylko w odwiedziny do Opolskiego Zoo ale i spacerowiczów z całego województwa, którzy chcą zgubić się w leśnym labiryncie drzew na wyspie.

 

28. Muzeum Wsi Opolskiej – Maj 2019

 

Skansen otworzony w 1961 roku, pod Opolem po poszerzeniu granic miasta już jest jego częścią.
Jest to miłą odskocznią na jednodniowy wypad nie tylko fotograficzny ale zwiedzanie z całą rodziną. Jakbyście byli w Opolu, zajrzyjcie na pewno się nie będziecie nudzić jak w średniowieczu.

 

29. Festiwal w Opolu – Czerwiec 2016

 


Jeden z nierozłącznych elementów, którym żyje cały kraj. I tak samo nierozłączny element klasyfikujący się pod obowiązkowe zdjęcia Opola. W dniach festiwalu całe miasto zmienia się nie do poznania, na ulice wychodzą tłumy fotografów aby popstrykać zdjęcie pięknie oświetlonego miasta.
Okres Festiwalu jest najlepszym momentem aby odwiedzić Opole.

 

30. Kościół w Szczepanowicach – Sierpień 2019

 

 

I takim oto akcentem zachodzącego słońca zakończę galerię 30 – tu zdjęć Opola.

 

Od autora

 

Cześć, jak tu dotarliście to znaczy, że kadry, które zrobiłem przez ostatnie 5 lat mojego życia nie poszły na marne. Jak zaczynałem składać tą galerię, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że wybór będzie tak trudny i zajmie mi ponad dwa tygodnie. Mam nadzieję, że zdjęcia Opola, Wam się podobają, a jak są jakieś pytania jakim sprzętem robię i pytania o obróbkę to piszcie śmiało.

 

Zdjęcia Opola po obejrzeniu których zakochasz się w mieście
Przewiń do góry