Aleje Czereśniowe

Raz w roku na Opolszczyźnie przez krótki okres czasu pewne miejsce zmienia się w małą Japonię. Tylko zamiast drzew wiśni są kwitnące drzewa czereśni, a miejsce lokalnie jest znane jako Aleje Czereśniowe.

nieodkryte opolskie

Fenomenem tego regionu są drzewa czereśni rosnące wzdłuż paru dróg w okolicach Góry Św. Anny. Co roku ich rozkwitanie przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających, którzy zachwycają się tym ulotnym widokiem w Krainie Św. Anny.
Skąd się tam wzięły? Cofnijmy się do czasów panowania Fryderyka Wilhelma i Fryderyka II Wielkiego, którzy zapoczątkowali tradycję sadzenia drzew. Na samym początku podczas budowy sieci dróg, sadzenie drzew było nakazem administracyjnym.

Aleje Czereśniowe

Droga z Leśnicy prowadząca na Górę Św. Anny

Później zaczęli o to dbać właściciele majątków ziemskich, sadząc drzewa do folwarków, młynów czy dworców kolejowych. I tak przydrożne aleje drzew owocowych stały się charakterystycznym elementem krajobrazu Opolszczyzny. Aleje czereśniowe w tamtych czasach pełniły funkcję przyrodniczą m.in. moderując klimat, wpływają na skład powietrza, temperaturę oraz opady atmosferyczne. Dodatkowo ich obecność podnosiła jakość gleby, powodowała samooczyszczanie wody na skutek pobierania z wód gruntowych azotanów i fosforanów. Na przełomie stuleci aleje czereśniowe zaczęły łączyć naturalne elementy krajobrazu oraz element kulturowy stworzony przez człowieka. Jednak wraz z postępem technologicznym i poszerzeniem dróg drzewa zaczęły być masowo wycinane, co pewnie ucieszy większość kierowców, którzy twierdzą, że drzew na poboczach nie powinno być bo jak się pędzi autem 130 km na godzinę i wpadnie w poślizg to jest śmierć na miejscu.

Aleje Czereśniowe

Za Ligotą Dolną

aleja 5-1
I tak powiat strzelecki został pozbawiony większości nasadzeń. W 2010 roku podczas przeprowadzonej inwentaryzacji, w alejach czereśniowych między Górą Św. Anny a Leśnicą i Między Ligotą Górną a Ligotą Dolną stwierdzono, że zachowało się około 33 % z pierwotnych nasadzeń. Zrealizowano również badania, które miały na celu określenie stanu zdrowia drzew, pobranie materiału genetycznego aby uzyskać sadzonki, a ich żywotność datuje się na co najmniej 75 lat.

Aleje Czereśniowe

Droga do Leśnicy

Wraz z rozpoczętymi badaniami parę lat temu Stowarzyszenie Kraina Św. Anny oraz Śląski Ogród Botaniczny podjęło inicjatywę ratowania alej czereśniowych. I w 2013 roku dokonano pierwszych 87 nasadzeń drzewek czereśni, odmiany Buttnera Czerwonej oraz Hedelfińskiej wzdłuż dróg powiatowych Powiatu Strzeleckiego. A rok później kolejne 60 nasadzeń między Wysoką a Ligotą Dolną.

Aleje Czereśniowe

Aleje Czereśniowe w pełnym rozkwicie

Gdzie je znaleźć?
Rozkwit drzew czereśni jest bardzo krótki ale za to malowniczy. W tym roku rozpoczął się 17 Kwietnia i trwał ponad tydzień. Oczywiście jest jeszcze parę czynników jak porywisty wiatr i deszcz, które mogą przyśpieszyć proces opadania płatków z drzew.
Najbardziej malowniczą trasą jest ulica jak zjeżdżamy z Góry Św. Anny i kierujemy się na Leśnicę. Na tym odcinku o długości 1,96 km będzie nasadzonych aż 170 drzew czereśni. Dlatego polecam zacząć zwiedzanie od tej Alei. Zaparkować na poboczu kapliczki numer 4, a potem się przejść w dół. Wspominam o tym, ponieważ dużo osób zatrzymuje się na poboczu biegając to z jednej to na drugą stronę jezdni robiąc zdjęcia, nie dość, że stwarzając zagrożenie na drodze to jeszcze psując kadr innym.

Kolejną aleją wartą zobaczenia jest trasa od Ligoty Dolnej przez Ligotę Górną do Wysokiej.
Trasa ta jest znacznie dłuższa – ma ok. 3,27 km i wzdłuż możecie zobaczyć około 200 nasadzeń.
Do malowniczego krajobrazu dochodzą jeszcze rozpościerające się pola rzepaku oraz góra Św. Anny.

Współczesne aleje czereśniowe na Opolszczyźnie mają przeogromny potencjał turystyczny. Z roku na na rok miejsce to przyciąga podczas rozkwitu coraz większą rzeszę odwiedzających. Już nie tylko lokalnych mieszkańców ale i fotograficznych zapaleńców z innych województw. Aleje Czereśniowe mają naprawdę wielki potencjał turystyczny i jest on już skutecznie wykorzystywany przez strzelecki region. Jak tak dalej pójdzie to za parę lat będziecie widzieli na głównych stronach serwisów fotograficznych zdjęcia „Aleje Czereśniowe w Krainie Św. Anny” oraz „Kwitnące krokusy w Tatrach”. To co, widzimy się za rok w naszej lokalnej czereśniowej Japonii?

Aleje Czereśniowe Aleje CzereśnioweAleje CzereśnioweAleje CzereśnioweAleje czereśniowealeja 17-1 aleja 19-1

5

 likes / 6 Komentarze
Poleć ten post:

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KtosCzłowiek PrzygodaAniAWeronikaBarbara Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
travelling Milady
Gość

Akurat mam w planach Górę Św. Anny, więc liczę, że załapię się na podobny widok. Coś cudownego. Przy takich krajobrazach blakną problemy.

Barbara
Gość

no i nie zdążyłam, a z Rybnika tak blisko :((

Weronika
Gość

Dobrze, że został zauważony potencjał turystyczny tego miejsca i że zaczęło coś się dziać. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, które przez zaniedbanie i czystą głupotę są degradowane i niszczone. Malownicze, urzekające miejsce, chętnie się wybiorę w przyszłym roku 🙂 świetne zdjęcia!

AniA
Gość
AniA

świetne miejsce, najlepiej byłoby złapać z różowym niebem!

Ktos
Gość
Ktos

Koło Grodziska przy drodze znajdują się bajecznie wyglądające drzewa przy drodze, niczym alejki

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec