Skalne miasto w Czechach – Adrspach

Skalne Miasto

Skalne miasto w Czechach

Skalne miasto Adrspach jest jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia na pograniczu polsko – czeskim. Z roku na rok ściąga w swe skalne progi coraz większą ilość turystów, do takiego stopnia, że pewnego razu Czesi zamknęli bramy skalnego miasta z powodu zbyt dużej ilości odwiedzających.

Skalne miasto składa się z dwóch rezerwatów „Adršpašské skály” i „Teplické skály”, które są połączone żółtym szlakiem. Jednak większa część odwiedzających woli odwiedzić tylko „Adršpašské skály”. Dlaczego ?

Wydaje mi się, że 3,5 km szlak prowadzący pośród skalnych formacji jest bardziej przystosowany na potrzeby odwiedzających rodzin z dziećmi.

Skalne Miasto

 

Skalne Miasto – Informacje Praktyczne

 

Skalne Miasto w Czechach jest czynne w lecie od 8.00 do godziny 18.00, w zimie od 9.30 do 15.30

Wstęp do skalnego miasta :

– Bilet wstępu dla dorosłych w lecie kosztuje 130 kc w sezonie – 120 kc poza sezonem
– Bilet wstępu dla dzieci od 3 do 15 kat – w lecie kosztuje 100 kc – poza sezonem 90 kc
– Bilet 2 dorosłych + 2 dzieci w lecie kosztuje 370 kc – w zimie 340 kc

Oczywiście możecie kupić bilet wstępu do skalnego miasta online.

Przed wejściem do Skalnego Miasta jest oficjalny parking, który kosztuje 100 kc za 4 godziny, lecz kilka metrów dalej na terenie prywatnym koszt parkingu to 30/50 kc na cały dzień. Warto zapamiętać.

Przed wejściem są straganiki, gdzie można kupić magnesy, pamiątki i szeroki wachlarz fast foodu. Są też dwa bankomaty.

Nad parkiem jest zakaz latania dronem i wszechobecne znaki o tym przypominają. Ja nie ryzykowałem lotu i dron spoczął w plecaku.

Więcej informacji możecie przeczytać na oficjalnej stronie parku tutaj.

 

Adrspach skalne miasto – Zwiedzanie

 

Po przekroczeniu bram parku, w kasie dostaniemy mapkę, a na niej będą naniesione trzy różne trasy, które pomogą Wam zaplanować zwiedzanie teplickich skał.

Szlak Niebieski – Prowadzi dookoła Jeziorka i robi pętlę z powrotem na zielony.
Szlak Zielony –  jest to główny szlak po skalnym mieście, jest długi na 3,5 km i na spokojnie można go atakować z dziećmi i z wózkiem… do pewnego momentu ?
Szlak Żółty – jest na końcu zielonego i prowadzi na Teplickie Skały.

Poniżej podrzucam mapkę – można ściągnąć i wydrukować. Przyda Wam się w trakcie wycieczki.

 

 

Początek szlaku niebieskiego prowadzi dookoła jeziorka. Osobiście nie rekomenduje zaczynać od tego. Jak już pisałem na samym początku, w skalnym mieście jest bardzo dużo turystów. I jeżeli chcecie naprawdę poczuć magię miejsca to zacznijcie zwiedzanie już od 8 – mej. Ja tak zrobiłem i powiem Wam szczerze, jak wychodziłem z rezerwatu to dopiero wszyscy masowo wchodzili i był ścisk.

Zwiedzanie takich miejsc nie polega na przebijaniu się pośród masy ludzi łokciami. Raczej chodzi o docenienie wszechobecnej ciszy, doświadczenia miejsca, które zostało stworzone przez naturę setki, a nawet tysiące lat temu.

Dlatego jak to czytasz, zrób sobie przysługę i przekrocz bramy skalnego miasta z samego rana. Obiecuje, nie pożałujesz.

Jedną z najbardziej odjazdowych atrakcji jest „Brama Gotycka” która została wybudowana w 1839 r. Jak przez nią przechodziłem to czułem się jak Frodo, główny bohater „Władcy Pierścieni”.  Chociaż brama, została użyta w scenie innego filmu czyli pierwszej części „Opowieści z Narnii”.

Skalne Miasto

Adsprach
Starosta i Starościna

Dalej też jest przepięknie. Szlak prowadzi nas pośród 100 metrowych skał, przez które ledwo wpada słońce. Odrobinę mi to przypominało spacer w Jordanii do skarbca Petry.  Na swej drodze napotkamy mnóstwo formacji skalnych jak: głowa cukru, dzban, starosta i starościna, a po przejściu Gotyckiej Bramy – Rynek Słoni.

Szlak poprowadzi do „Małego Wodospadu”, a dalej wchodzimy na szlak żółty i a tam już czeka kolejna atrakcja –  rejs łódką. Atrakcja jest dodatkowo płatna – 50 kc.

Ja nie skorzystałem, wolałem zajrzeć na „Mały Wodospad”– tam były większe atrakcje.
Trafiłem na sektę kobiet modlącą się do skały niedaleko wodospadu, niektóre były tak zauroczone kawałkiem skały, że nawet się z nią całowały. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wszystkie nie stały gdzieś za szlakiem poprzyklejane do skał, a już odszedłbym w spokoju, gdybym nie zauważył nadbiegających dwóch strażników parku, którzy zamierzali rozpędzić to nielegalne zgromadzenie.

Niestety babeczka stojąca na czatach, ostrzegła resztę ekipy i wszystkie zaczęły uciekać jak szczury z tonącego okrętu. Będąc w szoku, podbiłem do babeczki, która sprzedawała bilety na rejs po jeziorze i zapytałem co to właśnie było. Odpowiedziała mi ze znużeniem „jakaś sekta” a po jej minie było widać, że kobiety nie pierwszy raz modliły się do skały.

Ja udałem się odrobinę dalej pochodzić po żółtym szlaku. Po 10 minutach wspinania i 5 minutach zejścia dotarłem do sztucznego jeziorka, gdzie stwierdziłem, że jest tutaj zdecydowanie mniej ludzi. Chwilę odpocząłem, porobiłem zdjęcia i wróciłem z powrotem na zielony szlak.

 

Skalne Miasto

Głównym punktem widokowym w skalnym mieście „Wielka Panorama”. Do tej pory zastanawiam się dlaczego „Wielka” jak w 80% jest zasłonięta przez drzewa. I może lepiej niech tak zostanie tylko niech zmienią nazwę punktu widokowego.

Za to hitem dla mnie jest formacja skalana zwana „Mysią dziurą”. Jest to 50 cm przesmyk między skałami o długości ok. 20 metrów. I to już jest coś. Po pokonaniu „Mysiej Dziury” wracamy do punktu do formacji skalnej „Głowy Cukru”, a z stamtąd możemy się w końcu udać na spacer dookoła jeziorka niebieskim szlakiem.

Jeziorko dookoła, którego możemy pospacerować.

Skalne Miasto

Dla kogo ?

Atrakcja dla każdego. Niebieski i Zielony szlak może nawet pokonać samodzielnie 3-latek. Z wózkiem też można dać radę do pewnego ale tylko do momentu. Fajne miejsce na szybki wypad z rodziną.
Średni czas zwiedzania to 3/4 godziny.
Pamiętajcie, im wcześniej się zjawicie tym będzie fajniej i mniej tłoczono. Naprawdę warto chociaż raz w życiu odwiedzić skalne miasto w Adrsprach, no może dwa razy, bo jeszcze można pokazać je swoim dzieciom.

Zobacz również mój fotoprzewodnik po „Morawach

Nocleg

Nocowałem w Ski Hotel Svoboda nad Úpou – koszt noclegu to 293 zł ze śniadankiem za pokój dwu osobowy. Na miejscu działa bar z kuchnią czynną do 23.00. Jedzenie jak najbardziej w porządku z przyzwoitymi cenami. No i jakieś 20 minut do Skalnego Miasta w Adrsprach.

 

Mały Wodospad
Skalne miasto w Czechach – Adrspach
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry