Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie są pasmem górskim położonym we wschodniej części Sudetów. Swoim urokiem przez cały rok przyciągają na swe szczyty całe rodziny, ze względu na łatwe i w miarę krótkie szlaki, tabuny fotografów oraz wspinaczy.

W tym wpisie znajdziecie opisy tras w sam raz na krótką jednodniową wycieczkę, którą możecie połączyć z odwiedzeniem słynnych „Kolorowych Jeziorek”, które są całkiem niedaleko.

Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie widok na Sokolik Duży oraz Krzyżną Górę

Szlak na Krzyżną Górę i Sokolik z Przełęczy Karpnickiej

Te dwa najdalej wysunięte na północ szczyty w północnej części Rudaw Janowickich, są bardzo łatwe do zdobycia, a widoki z ich szczytów na okolicę Kotliny Jeleniogórskiej są naprawdę malownicze, o czym świadczy ilość zdjęć zrobionych podczas mglistych poranków krążących po internecie.

Trasę rozpoczynamy na parkingu „Przełęczy Karpnickiej” na wysokości 475 m. n.p.m. – Parking jest darmowy, w miarę duży, choć na weekend przy dobrej pogodzie, może pojawić się problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. A jeżeli je znaleźliśmy, to kierujemy się na drugą stronę ulicy szlakiem łączonym niebieskim i zielonym, który po przejściu 600 metrów zaprowadzi nas do rozwidlenia.

 

Niebieski odbija w prawo i prowadzi w kierunku Trzcińska, my natomiast trzymamy się zielonego i wchodzimy intensywnie pod niewielką górkę, aby stanąć przed schroniskiem „Szwajcarka”.

Schronisko Szwajcarka

200 letni budynek schroniska ma dość ciekawą historię. Został zbudowany za czasów Pruskich, którzy tutaj panowali. Wilhelm Von Hohenzollern, który był bratem panującego króla Prus, Fryderyka Wilhelma III był głównym inicjatorem tej budowali w stylu tyrolskim. A dlaczego?

Bo jego żona pochodziła ze Szwajcarii, a podejrzewam, że w tamtych czasach warto było się przypodobać żonie budując coś na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej.

Budynek Szwajcarka zbudowany jest całkowicie z drewna i jest najstarszym budynkiem w Polsce użytkowanym jako schronisko turystyczne. Współcześnie jest też świetną bazą wypadową dla fotografów udających się na wschód słońca na poranne lasery z Sokolika.

Ze schroniska „Szwajcarka”, kierujemy się łączonym szlakiem zielonym z czerwonym, aż do „Husyckich Skał” na wysokości 565 m. n.p.m. Tutaj są ławeczki i rozdroże. Czarny szlak prowadzi na „Krzyżną Górę”, a czerwony na „Sokolik Duży”. To miejsce nazywa się „Husyckie Skały” dlatego, że w 1434 roku husyci uciekający z pobliskiego zamku w nocy pomylili drogę i spadli z tej grani.

Rudawy Janowickie
Husyckie Skały

Rudawy Janowickie – Krzyżna Góra

 

Z „Husyckich Skał” polecam najpierw zobaczyć najwyższy szczyt gór sokolich (do 1832 roku była to „Góra Sokoła” dopóki nie został zbudowany krzyż) czyli „Krzyżną Górę” 654 m n.p.m. Ścieżka jest dość krótka, wpierw idziemy lasem, a samą końcówkę mamy do przejścia po skałach. Oczywiście na szczycie gdzie znajduje się siedmiometrowy metalowy krzyż, ilość miejsc jest ograniczona. Z góry jest wspaniały widok na Śnieżkę, mi akurat jeszcze trafił się śnieżny maj, kiedy górne partie Karkonoszy były pokryte śniegiem a przy ciepłym popołudniowym świetle jest ładny widok na Kotlinę Jeleniogórską.

Rudawy Janowickie
Szlak prowadzący na Krzyżną Górę

Co do krzyża na szczycie – ufundowała go w 1830 roku księżna Maria Anna Amalia Von Hessen-Homburg dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna (jup, to jest ten sam gościu, który dla niej zbudował „Szwajcarkę”)

 

Rudawy Janowickie i przepiękne z nich widoki
Widoczki z Krzyżnej Góry

Rudawy Janowickie – Sokolik Duży

Następnie schodzimy z powrotem do „Husyckich Skał”, i kierujemy się Czerwonym Szlakiem na Sokolik Duży. Szlak prowadzący do niego jest przez las. Cóż mogę powiedzieć. Sokolik Duży 628 m. n.p.m. zrobił na mnie większe wrażenie niż „Krzyżna Góra”, może przez to, że był oblegany przez wspinaczy próbujących swoich sił wejścia po nim.

Schodząc czarnym szlakiem z Krzyżnej Góry można dostrzec Sokolik Duży i Mały

Na szczyt „Sokolika Dużego” prowadzą schody już w takim rdzawym wieku, podobno zostały zbudowane w 1884 roku i trzymają się do dziś. Na szczycie jest platforma widokowa z bardzo eleganckim widokiem, która podobno o porankach i przy zachodzie słońca jest tłumnie oblegana przez fotografów. Z „Dużego Sokolika” jest jeszcze widok na „Sokolik Mały”, podobno przed II Wojną Światową jeszcze była kładka prowadząca na niego. Obecnie jest tylko dostępny dla wspinaczy oraz zawodników biorących udział raz w roku w chodzeniu po linie między Sokolikiem Dużym, a Małym.

Sokolik Duży
Widok z Sokolika Dużego na Sokolik Mały
Widok w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej

Rudawy Janowickie – Podsumowanie

Szlaków w Rudawach jest znacznie więcej do zobaczenia, ja tutaj Wam przedstawiłem i opisałem dwa najpopularniejsze szlaki, które możecie połączyć z wycieczką na Kolorowe Jeziorka.

Wycieczka, którą opisałem ma w dwie strony 6 km i zajmie około 3 godzin. Nocleg polecam w Kamiennej Górze, w miarę duża miejscowość gdzie wszędzie jest blisko. Ja nocowałem w Hotelu Karkonosze, luksusów nie ma ale pokój dwu osobowy jest 180 zł śniadanie wliczone w cenę. Rezerwacji możecie dokonać pod tym linkiem.

Do jeziorek niecałe 20 minut, a do Przełęczy Karpnickiej 7 minut dłużej.

Widok na Królową Karkonoszy
Rudawy Janowickie
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry