Hraniční vrch – Graniczna Góra 

Graniczna Góra lub po czesku Hraniční vrch jest jednym z najmniej rozpoznawalnych szczytów na opolskim pograniczu Polsko – Czeskim.
Mało osób o tym miejscu wie. Znaczna część turystów udaje się na jednodniową wycieczkę do Jarnołtówka lub Głuchołaz, a stamtąd zdobyć najwyższy szczyt Opolszczyzny – Kopę Biskupią (890m. n.p.m).

Góra Graniczna

Tym razem chciałbym zaproponować Wam inną propozycję na spędzenie pogodnego dnia.

Graniczna Góra jest położona jakieś 75 km od Opola, 17 km od Głubczyc i znajduje się w paśmie Sudetów Wschodnich.

Jednodniowa wycieczka jest idealnym pomysłem na wyrwanie się z miasta w tamte rejony. Dodatkowo sama góra nie musi być naszą jedyną atrakcją podczas tego wypadu. Po drodze mamy Zamek w Mosznej, który możemy odwiedzić jadąc lub wracając z Granicznego Wierchu.
Szybsza trasa jest przez Prudnik i zajmuje ponad godzinę. Ja proponuję Wam pojechać przez Głubczyce i kierować się w stronę Opawicy. Między Głubczycami, a Opawicą w sezonie letnim, można podziwiać faliste pola rzepaków, a jak będziecie przy Opawicy i będziecie mieli szczęście to zobaczycie pola słoneczników, aż po horyzont. Więc jeśli uwielbiacie naturę i cieszy Was przepiękny krajobraz to, daję słowo, ładniejszego widoku w Województwie Opolskim nie znajdziecie. Jeżeli chcecie zostać dłużej to proponuję zatrzymać się w Villa Cafe w Karinowie.

Góra Graniczna

Góra Graniczna

Morze słoneczników przy Opawicy. Jakieś 5 km od Granicznej Góry.

Są dwa możliwe wejścia na Graniczną Górę.

Szlak numer 1

Czerwony Szlak zaczyna się w Opawicy i tam można zostawić autko. Przez 2 kilometry czeka nas spacer o małym przewyższeniu. Dopiero przy drewnianych schodkach będziemy mieli jakieś 150 metrów przewyższenia na odległości 1,5 km.
Cały szlak ma 3,3 km i jest do przejścia w niecałą godzinę.

Czechy atrakcje

Góry Opawskie

Miejsce postojowe na czerwonym szlaku


Szlak numer 2 

Drugą możliwością wejścia na Graniczną Górę jest szlak niebieski. Jest w granicach miasta Albrechtice. Parking dla aut znajduje się na ulicy Osoblazka i nazwa się „Pod Hraničním vrchem”.
Jest długi na 700 metrów z przewyższeniem 56 metrów i pokonanie go nie powinno Wam zająć dłużej niż 20 minut. Na samym szczycie Granicznej Góry znajdują się dwie wieże widokowe. Wieże mają 25 metrów wysokości i 18 metrowy taras, który je łączy. Widok z platformy rozciąga się na Jeseniki, Góry Opawskie oraz panoramę Albrechtic i Karniowa. Po drugiej stronie mamy widok na opolskie ziemie, aż po horyzont.

 

Góra Graniczna

 

Sama historia wieży widokowej jest ciekawa – w tym miejscu stały dwie konstrukcje stalowe, które pełniły role wież telekomunikacyjnych. Kiedy przestały być potrzebne ich właściciel postanowił pociąć je i sprzedać na złom. Lecz za niewielkie pieniądze miasto odkupiło te wieże i z pozyskanych środków Unijnych wyremontowało je i połączyło tarasem. Atrakcja została otwarta dla odwiedzających w 2011 roku i stoi tam do dziś.

Góra Graniczna

Góra Graniczna

Wycieczkę na Graniczną Górę polecam każdemu. Szczególnie zapalonym fotografom, którzy chcą odkryć urokliwe zakątki pogranicza Polsko – Czeskiego, oraz rodzinom z dziećmi, ponieważ szlak jest łatwy do przejścia, w deszczowe dni pełen żab, które skaczą po ścieżce, a pod wieżami jest jeszcze plac zabaw dla dzieci. Nic tylko zwiedzać i odkrywać.

Góra Graniczna

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec